A Népszava szeptember 11-i számában jelent meg Szabados Péter írása "Legyen a béke szigete a demokrácia szigete is" címmel. Egyetértek, legyen, de ez a tények elismerése és az igazság tisztelete nélkül legfeljebb jámbor óhaj marad. Értékekről és demokráciáról nem beszélni kell, hanem tenni érte.
Önkormányzatunk - benne a többséget alkotó szocialisták - demokrácia felfogását jellemzi, hogy függetlenül a kezdeményező személyétől vagy politikai hovatartozásától, minden olyan elképzelést, javaslatot, amely a kerületet, az itt élők javát szolgálja, szakmai programjainkba illesztettünk és megvalósítottunk. Szabados úr ötletei is így valósulhattak meg. "Eddigi képviselői munkám során kedvezőek a tapasztalataim. Van egy profi és jól működő hivatal. Az önkormányzatot vezető többség nem elutasító és lekezelő, hanem partnerként tekint rám. Ennek egyik legegyértelműbb jele az volt, amikor az LMP választási programjának nagy részét beépítették az "Együtt a XIII. kerületért" című ciklusprogramba. Tudjuk jól, hogy ez a konstruktív hozzáállás sajnos nem jellemző országosan." Ezt éppen Szabados úr írta még korábbi pártjának képviselőjeként. Ezt követően is - már független tagjaként a testületnek - részt vehetett minden frakcióvezetői egyeztetésen, véleményét kikértük az ügyekben. Ennél azonban fontosabb: döntéseink megalapozottságát a politikai pártok mellett a civil szervezetekkel és a lakossággal is véleményeztetjük. Mi így teszünk a demokráciáért.
A XIII. kerületben korábban, és most is, a pártok helyi szervezetei között folyt az egyeztetés, a polgármester ebben nem vett részt. A programról valóban nem volt közöttünk nézetkülönbség, mert minden kísérletünk ellenére erről nem tudtunk érdemi beszélgetést folytatni. Ezt a témát lesöpörték azzal, hogy a programot egy fél óra alatt össze lehet állítani, ha a személyi kérdésekben megalkuszunk. Önkormányzatunk múlt év őszén valóban elfogadta hosszútávra (pontosan: 2033-ig) szóló stratégiai programját, ebből azonban nem következnek automatikusan az előttünk álló öt év tennivalói. Arra a kérdésre, hogy a képviselő-jelölteket miért paritásos alapon nevezzük meg, azt a választ kaptuk, azért hogy a szocik egyedül ne dönthessenek. Ennek fényében különösen szerettük volna megismerni szándékaikat, azt, hogy mit is szeretnének tenni a kerülettel. Tőlünk idegen az a felfogás, miszerint előbb osszuk el a pozíciókat (kiből lesz jegyző, alpolgármester, képviselő, felügyelő bizottsági tag…) és csak ezek után beszéljünk arról, hogy maradjon-e ingyenes a bölcsődei ellátás, építsünk-e bérlakást, mekkora legyen a szociális büdzsé, hogy fejlesztésre hogyan biztosítsuk a forrásokat és hogyan szolgáljuk a közjót.
Szabados urat emlékezete végképp cserbenhagyja, amikor azt állítja, hogy mi egy közös program kizárólag szocialisták által történő képviseletét ajánlottuk fel. Ez egyszerűen nem igaz.
Az etikai nyilatkozattal kapcsolatos valótlanságokra nem kívánok reagálni, csupán a tényt rögzítem: a valóság az, hogy a nyilatkozat az önök részéről nincs aláírva, amiként nem csatlakoztak a közterületi plakátozás szabályozására vonatkozó kezdeményezéshez sem. (Bónusz: magam arról sem tudok, hogy bármely párt, így a DK, az Együtt-PM vagy a MoMa hivatalosan megkereste volna Tóth József polgármestert, hogy támogatják jelöltségét, csupán arról tudunk, hogy ellenjelöltet nem indítanak és hogy kampányuk részeként előszeretettel hivatkoznak rá.)
A tárgyalásokat július 30-án kelt levelükben egyoldalúan a DK és az Együtt-PM képviselői mondták fel. (A MoMa a tárgyalásokon nem vett részt és bár tárgyalópartnereink kiindulási alapja velünk szemben a májusi EP-választások eredménye volt, úgy látszik, ebből később engedni tudtak, hiszen végül az EP-választáson el sem indult, így 0 támogatottságú MoMa is egyezkedésük részeként jelöltet állíthat.)
2010-ben az MSZP jelöltjei az egész országban egyedülálló módon minden körzetben elnyerték a XIII. kerületiek bizalmát. Ez egy politikai teljesítmény, érthető, hogy ebből sokan szeretnének munka nélkül profitálni. Ha a baloldal újra nyerni akar, akkor először a politikai teljesítményt kell megbecsülniük. Szervezetem és választási partnerünk, a XIII. kerületi Lokálpatrióták Egyesülete nevében teljes felhatalmazással ajánlok együttműködést a közelgő önkormányzati választásra. Megértve, hogy önök szerint 2010 már a múlt, kérem, fogadják el, hogy a májusi EP-választás mára ugyanúgy a múlt része. Azóta lezajlott egy olyan közjogi aktus a Nemzeti Választási Iroda felügyeletével, amely az általunk régóta szorgalmazott előválasztásként is értelmezhető és amelyen keresztül a XIII. kerületben fel lehetett mérni a valós társadalmi támogatottságot. Éppen ezért együttműködésünk kizárólagos alapjául azt tudjuk elfogadni, hogy a demokratikus pártok jelöltjei közül az ajánlási időszakban a XIII. kerület lakosságától több ajánlást kapó - így nagyobb társadalmi támogatottsággal bíró és a Fidesz jelöltjével szemben nagyobb eséllyel induló - jelölt javára a kevesebb kerületi civil által ajánlott személy visszalépjen. Bízom abban, hogy nemcsak beszél értékekről, demokráciáról és a jobboldal térnyerésének megakadályozásáról, hanem tesz is érte, és együttműködési ajánlatomat pártjával és partnereivel együtt elfogadja. Amennyiben nem így tesznek, döntésüket a XIII. kerületi Lokálpatrióták Egyesületével együtt elfogadjuk. Mi politikai taktikázás helyett továbbra is eredményeink és jövőbeli programunk bemutatásával szeretnénk meggyőzni a XIII. kerület lakosságát, hogy a jó irányt képviseljük és hogy velünk biztosított a folytatás.