igazságszolgáltatás;Emberi Jogok Európai Bírósága;törvénymódosítás;bírósági tanácselnökök;

2014-09-12 21:22:00

Strasbourghoz fordulnának a bírósági tanácselnökök

Tucatjával fordulhatnak a strasbourgi emberi jogi bírósághoz a magyar bírósági tanácselnökök, amennyiben a Fidesz-KDNP elfogadja azt a törvénymódosítást, mely az ítélkezési vezetők mostani, határozatlan időre szóló megbízatását határozottra változtatná - értesült lapunk. Megírtuk: ismét beavatkozna az igazságszolgáltatás függetlenségébe az Orbán-kormány azzal - a Népszabadság által feltárt - tervvel, mely nyomán a bírói kar csaknem harmadát, akár hatszáz tanácselnököt le lehet lecserélni, vagy legalábbis azt elérni, hogy az érintettek ítélkezés közben mérlegeljék, mi a "jó" döntés a későbbi pályafutásuk szempontjából.

Forrásaink szerint, noha az Országos Bírósági Hivatal (OBH) magára vállalta a törvényjavaslatot, azt Handó Tünde elnök valójában már egyeztette a kormánnyal, s az illetékes minisztérium is áldását adta a tervre. Noha az OBH elnökének valóban van javaslattételi jogköre, az Orbán-kormány által kinevezett bírósági igazgatási vezető - és társai - elképzeléseit forrásaink szerint nem támogatják a bíróságok. Azzal ugyanis, hogy a tanácselnökök határozatlan idejű megbízatása határozottra, hat évre változna, sérülne az ítélkezés függetlensége. A posztot a jövőben pályázat útján lehetne elnyerni, melynek elbírálásában az előző ciklusban kinevezett bírósági vezetők játszanának döntő szerepet, akik már több esetben bizonyították, hogy a bírói kar által támogatott jelöltekkel szemben, más megfontolások alapján döntenek előmeneteli kérdésekben.

Úgy tudjuk, az érintett bírák már készítik azt a strasbourgi beadványt, mellyel azonnal nemzetközi jogorvoslatért folyamodnak, amint a parlament elfogadja a javaslatot. Így ugyanis az ítélkezést közvetlenül is befolyásolva mozdíthatnák el a tanácselnöki kart. Ez érvelésük szerint elsősorban nem is az érintett bírák szerzett jogainak sérelme, azaz nem a tanácselnöki pótlékoktól való elesés miatt súlyos beavatkozás, hanem mert alapjaiban ásná alá a bírói elmozdíthatatlanság elvét. Forrásaink szerint márpedig a korábbi strasbourgi ítélkezési gyakorlat egyértelmű abban, hogy egy ilyen bírói státuszt és előmenetelt érintő módosítás veszélyezteti az ítélkezés stabilitását és függetlenségét.