MSZP;önkormányzati választások;választmány;számvetés;

2014-09-15 07:08:00

Szocialista számvetés a választások után

Pártértekezleten értékelik majd a szocialisták az idei három választás eredményét - derült ki az országos választmány szombati ülésén. A számvetés időpontját ugyan még nem tűzték ki, de Tóbiás József pártelnök a testület előtt ígéretet tett, hogy október 12-e után a tagság levonhatja a választások tanulságait, elmondhatja, hogyan gondolkodik az MSZP jelenéről és a jövőről. 

Forrásaink szerint a pártértekezletet tavasszal kongresszus követheti, amelyen a küldöttek elfogadhatják az új alapszabályt, így elkezdődhet az MSZP átalakítása. A nyitást, a civil körök támogatását hónapok óta sürgetik a párt prominensei, Tóbiás pedig elnökké választásakor a vidéki szervezetek megerősítését tűzte célul, illetve azt, hogy a kistelepülések is felkerülnek a párt "térképére".

Úgy tudjuk, a szombati ülésen bírálták a Demokratikus Koalíciót (DK) és Gyurcsány Ferencet. A DK-t azért, mert sok településen, így egyebek mellett Győrben is, önálló polgármesterjelöltet és listát állított a szocialistákkal szemben, Óbuda több választókörzetében pedig nem tudták az induláshoz szükséges ajánlásokat összegyűjteni, amivel a helyi baloldali pártok esélyeit csökkentik. A volt miniszterelnök egységes baloldali pártra vonatkozó ötletéért sem rajongtak a választmány tagjai, akik szerint ráadásul Gyurcsány a lehető legrosszabb időpontban hozta nyilvánosságra az elképzelését.

Tóbiás az ülés után elmondta, az országos választmány azt várja saját képviselő- és polgármesterjelöltjeitől, hogy azokat a településeket, ahol győznek október 12-én, tegyék a szabadság és a szolidaritás szigeteivé. Erre azért is nagy szükség van, mert mára az önkormányzatiság maradt a demokrácia utolsó védvonala - fogalmazott az MSZP elnöke. A szocialisták egyébként hét pontban fogalmazták meg, hogy mit várnak az önkormányzati jelöltjeiktől. Ezek között első helyen szerepel, hogy megválasztásuk után érjék el: településükön ne legyen éhező gyerek, illetve akadályozzák meg, hogy a temetőkben "szegényparcellákat" alakítsanak ki. Érjék el, hogy a helyi önkormányzat törődjön az idősekkel, a munkaképes embereknek pedig biztosítson elhelyezkedést. Tegyék minél átláthatóbbá az önkormányzati munkát és igyekezzenek elérni, hogy a településeket érintő legfontosabb kérdésekről a helyben élők dönthessenek.

A szocialisták arra akarják kötelezni a kormányt, hogy 2010. áprilisi szinten forintosítsák a devizahiteleket. Akkor egy euróért 265 forintot, egy svájci frankért pedig 185 forintot kellett fizetni. A választmány politikai állásfoglalásban kérte fel a párt frakcióját, hogy országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezze ezt. Botka László, a testület elnöke fontosnak nevezte, hogy a kabinet a pénzügyi rendszer stabilitását nem veszélyeztető módon oldja meg a bajba került hitelesek problémáit. A politikus elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány legutóbbi nyilatkozataiban "2015 tavaszára tolta" a devizahitelesek megsegítését. A szocialisták választmánya állásfoglalásában úgy fogalmaz, az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának egyik legfájdalmasabb következménye a devizahitelesek helyzetének radikális romlása.

A választmány tagjai szombaton megválasztották a testület új alelnökeit. Botka László helyettese maradt Veres Gábor, a párt szóvivője, Harangozó Gábor parlamenti képviselő, újonnan választották meg Bihari Gábort, a Fővárosi Közgyűlés tagját és a Szolnok megyei Balogh Bélát.