eurózóna;

2014-09-15 17:24:00

Jó hírek az eurózónából

Több mint huszonegy milliárd euróra nőtt 2013 júliusához képest az eurózóna országainak összesített külkereskedelmi többlete az Eurostat legutóbbi jelentése szerint. Míg egyes demagóg hordószónokok szerint a „dekadens Nyugat-Európa” már csak fogyasztásra képes, valójában megtermelt javainak exportja jelentősen felülmúlja az importját, annak ellenére, hogy nyersanyagokban és energiában nagymértékben kiszolgáltatott a külső beszállítóknak.

Az Egyesült Államokba az EU tagállamai 49 milliárd euróval többet exportálnak, mint az amerikaiak Európába, de jelentős az európai többlet a Svájccal és Törökországgal folytatott kereskedelemben is. A másik oldalon, ahogy ez köztudott, a Kínával való külkereskedelemben a legnagyobb az európai deficit (61,3 milliárd euró), de jó hír, hogy ez az elmúlt évben közel egy milliárd euróval csökkent. Elsősorban az energiaimport miatt az EU jelentős deficitben van Norvégiával és Oroszországgal szemben is, ez utóbbi a szankciók előtt 44 milliárd euró kereskedelmi többletet realizált Európával szemben.

Igen tanulságos az is, hogy melyik országok vezetnek az „exportversenyben”.  Németország egymaga évi száz milliárd euró külkereskedelmi többletet termel, Hollandia 31 milliárdot, és 17-17 milliárd többletet realizál Írország és Olaszország is. A legnagyobb deficitet az Egyesült Királyság (60,2 milliárd euró), Franciaország (36,9 milliárd), Spanyolország (11,9 milliárd) és Görögország (10,6 milliárd) produkálja. A kirívóan rossz brit és meglepően jó olasz adatok különösen figyelemre méltóak.

Míg az eurózóna 21 milliárdos többletet realizált, elsősorban a német gazdaság jó teljesítménye miatt, a teljes (tehát a nem eurót használó tagállamokkal együtt vett) Európai Unió kereskedelmi többlete csak 1,7 milliárd euró volt, amiben benne van a kelet-európai tagállamok gyengesége és a hatalmas brit deficit is.