Tavaly május 13-án az Országgyűlés Karácsony Gergelyre és Szilágyi Péterre 50 ezer, illetve 185 ezer forint pénzbírságot szabott ki, mert a két képviselő április 30-án egy "Loptok, csaltok hazudtok!" feliratú táblát vitt a parlamenti ülésterembe a trafikpályázatok és az információszabadságról szóló törvény módosítása elleni tiltakozásul.
A trafiktörvény módosításának május 21-i végszavazása után Dorosz Dávid és Szabó Rebeka "Itt Nemzeti Dohánymaffia működik" feliratú táblát vitt az ülésterem közepére. Ezért az Országgyűlés május 27-én 70-70 ezer forintos büntetést szabott ki rájuk.
A következő hónapban, június 21-én a földtörvény zárószavazásakor Lengyel Szilvia, Osztolykán Ágnes és Szél Bernadett "Most árulják el a gazdákat! A Fidesz-maffia jobban teljesít" feliratú transzparenst emelt fel. Szél Bernadett egy földet tartalmazó, aranyszínű fatalicskát tett Orbán Viktor miniszterelnök asztalára. Őket a házelnök javaslatára tiszteletdíjuk egyharmadának megvonásával büntették: Osztolykán Ágnestől 154 600 forintot, míg a másik két képviselőtől 131-131 ezer forintot vontak le.
Orbán Viktor fél - írta blogjában Scheiring Gábor, a PM politikusa még tavaly májusban, amikor "Kövér László a Parlament történetének eddigi legdurvább pénzbüntetését szabta ki Karácsony Gergelyre és Szilágyi Péterre, a Párbeszéd Magyarországért képviselőire. Javaslatát a házelnök azzal indokolta, hogy párttársaim az Országgyűlés rendjét súlyosan sértő magatartást tanúsítottak. Ezért Karácsony Gergelyre 50 ezer forintos, Szilágyi Péterre pedig a maximális, tiszteletdíjának egyharmadát kitevő - 185 520 forintos - pénzbírság kiszabását kezdeményezi. Az ürügy pedig: Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár felszólalása közben egy "Loptok, csaltok hazudtok!" feliratú táblát vittek képviselőtársaim az ülésterembe és állítottak fel a kormánypárti padsorokkal szemben, a trafikpályázatok és a közérdekű adatok kiadási rendjének változása ellen tiltakozva.
Nyolc független képviselő – köztük a PM jelenlegi hat képviselője – mentelmi jogának felfüggesztése ügyében a bíróság az Országgyűléshez fordult a Közgép telephelyén tavaly nyáron tartott demonstrációval kapcsolatban. Mindezt Futó Barnabás ügyvéd, a Közgép jogi képviselője mondta az MTI-nek. Futó Barnabás elmondta azt is, hogy a rágalmazás minősített eseteinél a parlament jobbára felfüggeszti az érintett képviselők mentelmi jogát, a feljelentésben szereplő bűncselekmény a büntető törvénykönyv szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható” - írta a blogban tavaly májusban az ellenzéki politikus.
Ahogy akkoriban a Népszava is megírta, Karácsony Gergely, PM-es politikus a "Loptok, csaltok hazudtok!" feliratú tábla miatt kiszabott példátlan pénzbüntetés kapcsán a távirati irodával közölte: az országgyűlési törvény alapján a képviselő a megbízatásával összefüggésben kinyilvánított vélemény miatt nem büntethető, ezért minden jogi lehetőséget kihasználnak, hogy igazuknak érvényt szerezzenek. Hozzátette: ez nem a büntetés összege miatt lényeges, hanem mert szimbolikus ügyről van szó, és elfogadhatatlan, ha már a parlamentben sem lehet "kimondani az igazságot".
A most megszületett ítéletében a strasbourgi fórum - amelyhez az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértésére hivatkozva akkor lehet fordulni, amikor a panaszos a hazájában már kimerítette az összes jogorvoslati lehetőséget - mind a "Karácsony és társai", mind pedig a "Szél és társai" által a magyar állam ellen indított ügyben megállapította: valóban sérelmet szenvedett a panaszosok szabad véleménynyilvánítási joga, valamint a jogorvoslat lehetőségéhez fűződő joga.