A programdíj kapcsán azután érdeklődtünk az NMHH-nál, hogy az RTL Klub vezérigazgatója, Dirk Gerkens kedden olyan információt közölt, amely szerint élő szerződésük van a médiahatósággal a programdíjról. Még a digitális átállás idején megállapodtak a hatósággal arról, hogy az analóg műsorszórás lekapcsolásával jövő évtől - vagyis 2015-től - kérhetnek programdíjat, avagy terjesztői díjat a szolgáltatóktól. Erre Gerkens szerint akkor azért is bólintott rá a hatóság, mert a tévétársaság - és az NMHH szerint a TV2 is - vállalta, hogy cserébe nem lassítják a digitális átállást, holott az negatívan hatott a nézettségükre és az üzleti érdekeikre is. Lázár János kancelláriaminiszter - mint megírtuk - mindezt múlt pénteken egy olyan törvényjavaslattal rúgta fel, amely ez év végéig megtiltaná a legnagyobb kereskedelmi tévéknek a díj beszedését, mondván: a kábelszolgáltatók megemelnék az előfizetések árát, így a kormány maga kívánja megszabni a programdíj mértékét.
Most azonban az NMHH nem cáfolta, hogy a csatornák jövőre élhetnek a terjesztői díj bevezetésével: azt közölték ugyanis, hogy a 2015. január 1-je utáni időszakra vonatkozóan "jelenleg törvényi vagy szerződéses tilalom a programdíj tárgyában nincsen", ami "értelemszerűen nem zárja ki a kérdés jövőbeni jogszabályi rendezését". Hozzátették, hogy Lázár javaslata - "túl azon, hogy az egy javaslat, és nem kihirdetett jogszabály" - nem érinti a médiatanács "jelenlegi hatásköreit, feladatait, jogviszonyait", és a felmerült új helyzetben a javaslat tartalmáról az RTL Klub és az NMHH "nem folytatott egyeztetést".
Mindezek ellenére aligha lehet kétséges a javaslat sorsa. Jobboldali kötődésű gazdasági szereplők azt már korábban megerősítették lapunknak, hogy a kormány további lépésként akár a kisebb kábeltévéket is eltilthatja attól, hogy díjat kérjenek a szolgáltatóktól. Ez az intézkedés egyaránt nehéz helyzetbe hozná az ATV-t és a Hír Tv-t, de más csatornákat is.
Újabb információink szerint azonban az állam még hangsúlyosabban kíván beavatkozni a piaci szereplők belügyeibe. Ötletszinten az is felmerült, hogy január 1-je után - miután lejár a programdíj beszedésére vonatkozó ideiglenes tiltás - sem hagyná a kormány, hogy a kábelszolgáltatók fizessenek a tévétársaságoknak. Egyes hírek szerint központi alapot hoznának létre, ahová a kábelszolgáltatók befizetnék a kormány által meghatározott összeget, és ahonnan - vélhetően nézettség alapján - már ez az alap osztana vissza pénzt a tévétársaságoknak. Ez egyértelműen szorosabb felügyeletet is jelentene. A koncepciót részben megerősíti Gerkens sejtése is; szerinte nem zárható ki, hogy a programdíj beszedésétől eleve azért tiltanák el a tévéket, hogy ne tudják kompenzálni a reklámadó miatt kiesett bevételeiket.