Fidesz;Deutsch Tamás;reklámadó;

2014-09-19 07:07:00

Beismert médiaháború

Politikai fegyverként használja a kormány a reklámadót az RTL Klub ellen - a sajtó erről szóló eddigi beszámolóit elsőként erősítette meg nyíltan, gyakorlatilag szó szerint egy fideszes politikus. Deutsch Tamás kormánypárti Európai Parlamenti (EP) képviselő szerint a csatorna kritikusabb Híradója "irtózatos mértékben" vesztette el nézőit - miközben ezt minden közönségmérés cáfolja. Az újságíróknak is üzent, tanulják meg: nem lehet nekik mindent. Közben kiderült, a Magyar Nemzettől elbocsátott újságírókat tárt karokkal várja Széles Gábor, lapunk pedig úgy tudja: a Népszabadság összesen 12 újságírójától válhat meg.

"Én a reklámadót teljesen normális adófajtának tartom. Ugyanúgy, mint az áfát, az szja-t vagy bármely ágazati adót a világon. Ja, hogy a reklámadó most politikai fegyverként is lett használva? Hát, van ilyen az életben". Aminek nyílt és egyértelmű kimondását eddig minden fideszes politikus, aki megszólalt az ügyben, igyekezett kerülni, azt ezekkel a szavakkal megtette Deutsch Tamás. A Fidesz EP-képviselője a Népszabadságnak adott interjúval az eddig igazságos közteherviselésről, illetve az extraprofitot termelő cégek adóelkerüléséről szóló fideszes magyarázatokat söpörte félre.

Deutsch ugyanakkor azt már hárította, hogy a 40 százalékos adókulcsot az RTL Klub kedvéért találták volna ki, holott ismert, a legnézettebb országos kereskedelmi adóként egyedül ez a csatorna kénytelen 20 milliárd fölötti bevételei után ennyi adót fizetni. "Nem lett rászabva, ez az RTL Klub saját mártíriumáról kitalált meséjének a része" - mondta a csatornát hisztiző gyerekhez hasonlító politikus, aki szerint hiába gondolták a RTL-nél, hogy "majd mi jól megmutatjuk" a kormánynak, "vidáman, nagy átéléssel beszopták a cumit".

A fideszes politikus az interjúban az RTL Híradójának nézettségével is igyekezte bírálni a csatornát, szerinte ugyanis a kormánykritikus hangvétellel "irtózatos mértékben" vesztettek el nézőket, és nagyon jelentősen csökkent a hírműsor nézettsége. Ezt azonban minden közönségmérés cáfolja: a Nielsen adatai júniusban még 514 ezer fős nézettséget mutattak a 18 órakor induló, egy órás Híradónál - még a köztévének jobb számokat hozó futball-világbajnokság idején is -, ám azóta fokozatosan nőtt a műsor nézettsége, és a legfrissebb, szeptember 17-i állás szerint már 724 ezren ülnek le a Híradó elé. A hó eleji adatokból egyébként az is kiderült, hogy a nyár vége a kereskedelmileg fontos 18-49-es korosztályból 50 ezer új nézőt hozott a Híradónak - míg a teljes lakosságban legalább százezer újat -, vagyis épp azok kezdték el a műsort nézni, akik korábban nem néztek tévét, vagy nem az RTL-t választották. Eközben a bulvárhíradójával stabil számokat hozó TV2-vel is csökkent a különbség, szeptemberben már volt olyan este, amikor mindössze 1,4 százalék volt az eltérés az RTL Híradó és a Tények között. Ennek azért is van jelentősége, mert Deutsch szerint az RTL úgyis "visszakullog a hátsó lépcsőn" bulvárhíradót készíteni.

A fideszes politikus egyébként néhány őszinte szót a szerinte a magyar médiának, és általánosságban az újságíróknak is tartogatott: Orbán Viktor kötcsei kijelentésére utalva - "A fák nem nőnek az égig" - az üzente, "jobb, ha tudjátok, nektek sem szabad mindent". Az interjúból újabb konkrétumok ugyan nem derülnek ki a kormányfő és a hozzá köthető gazdasági holdudvar jelenlegi viszonyáról, de az igen, hogy Deutsch szerint nem igazak az "Orbán-Simicska-háborúról" szóló hírek, a Fidesz egykori gazdasági igazgatója szerinte ma "sem ápol ellenséges viszonyt a Fidesszel", és kamaszkori barátjával Orbánnak csupán "érdekkülönbségből fakadó" vitája van. A háborús narratíva szerinte mindenesetre kedvező a Fidesznek.

Leépítés a Népszabadságnál?
Nem csak a Magyar Nemzet, de a Népszabadság is elbocsátásokra kényszerül - értesült lapunk. Információink szerint a lap újságírói közül Angyal Gábor, Inotai Edit és Várkonyi Iván már biztosan távozik, közös megegyezéssel. Ugyanakkor úgy tudjuk, a lap összesen tizenkét munkatársától kényszerül megválni.
A Nol.hu-tól már távozott Bialkó László Gergő, aki Székesfehérváron polgármesterjelöltként indul az LMP színeiben. Értesüléseink kapcsán kerestük Murányi Marcell főszerkesztőt, de nem tudtuk elérni az ügyben. A leépítések ahhoz képest váratlanok, hogy a Népszabadság már kénytelen volt fizetéseket csökkenteni. Ugyanakkor átalakítás előtt állhat a Nol.hu, hiszen úgy tudni, kevéssé volt sikeres a portál márciusi "reformja" - a korábbi 120 ezres látogatottság csaknem felére csökkent.
Eközben Széles Gábor, a Magyar Hírlap tulajdonos-főszerkesztője nagyvonalú gesztust tett a Magyar Nemzettől távozó újságírók felé: lapjának adott interjújában "baráti segítséget", azaz állás- és munkalehetőséget ígért számukra a Hírlapnál és az Echo Tv-nél. Ám szerinte pusztán gazdasági okokkal biztosan nem magyarázható, hogy ennyi embernek kellett távoznia.