Az orosz piacra való magyar sertéshúskivitel ugyan nem jelentős, de a lengyel, dán, holland, német export leállása miatt jelentős raktárkészletek halmozódhatnak fel, és a hazai termelők szemszögéből nézve félő, hogy ebből Magyarországra is jut. Ugyan a vásárlók jó járnak, hiszen leszoríthatja az árakat. A karaj, a comb, vagy a tarja kilója akár 1000 forintra, vagy még az alá is csökkenhet - egyes élelmiszerláncoknál már megfigyelhető az árzuhanás -, ám hosszabb távon a ráfizetéses termelés okán bedőlő kisgazdaságok és a már ma sem elegendő hazai árualap miatt, újra drágulhat a hús.
Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke a Népszavának elmondta, az afrikai sertéspestis litvániai és lengyelországi megjelenésére hivatkozva az egész unióra érvényes februári orosz húsimportstop csak a főtt és hőkezelt termékeket nem érintette. Az uniós sertésexport negyede irányult Oroszországba, ennek jó része megszűnt. Vagyis az európai sertéságazat azon a sokkon már túljutott, amibe most például a zöldség-gyümölcs termelők, feldolgozók kerültek.
Azokat a cégeket, amelyek átálltak a hőkezelt, főtt áruféleségek gyártására, kellemetlenül érintette az újabb bojkott - tette hozzá Éder Tamás. Az európai, és így a magyar húságazat is, azonban többletkiviteli lehetőséghez jutott Ázsiában, mert az USA-ban is felütötte a fejét egy sertésbetegség-járvány, s több távol-keleti ország kitiltotta az amerikai hústermékeket. Ebbe a résbe nyomulhattak be az európaiak.
Azért a kép mégsem ilyen rózsaszín - említette a Népszavának Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Egyes húsfajtákból maradtak itthon eladatlan készletek, a sertészsírból pedig igen jelentős mennyiség "ragadt" a raktárakban. A második bojkott, vagyis az uniós szankció bevezetését követően a félsertés vágóhídi árak lejtmenetbe kezdtek, ami a feldolgozókat hozta nehéz helyzetbe.
Németh Antal szerint egy elhúzódó orosz élelmiszerimport-tilalom a húságazatban beláthatatlan következményekkel járhat. A kisebb sertéstartó gazdaságok már most is sorra hagynak fel tevékenységükkel, a folyamat megállíthatatlannak tűnik. Az uniós húsfelesleg visszaszorítja a hazai alapanyag termelést, s ami van, abból a legjobb minőségű termékek egy részét felveszi a dél-ázsiai piac. Az USA zöld utat adott ugyan a magyar fagyasztott sertéshúsnak, de évekbe telhet amíg sikerül értékelhető mennyiségnek biztos piacot találni.
Szakértők szerint Oroszország időközben jelentős korszerű saját sertéstelep-hálózatot is kiépített, s hivatalos közlés szerint az igények 80 százalékát már képesek hazai termelésből kielégíteni. A hiányzó részre is találtak brazil, illetve kínai beszállítókat. A magyar húsexport elenyésző maradt a kormány beharangozta keleti nyitás után is. Fazekas Sándor ugyan szeptember elején tárgyalt Moszkvában, de a megbeszélések egyetlen kézzelfogható "eredménye", hogy hazánk részt vehet az Arany Ősz elnevezésű moszkvai szakmai kiállításon.