A török állampolgárokat Urfa városába szállították. Az IS június 11-én ejtette túszul őket, amikor fegyveresei megrohamozták Iraki északi részén, Moszulban a török konzulátust. A kiszabadítás hírére Ahmet Davutoglu kormányfő megszakította azerbajdzsáni látogatását, hogy a Szíria melletti településen személyesen is találkozhasson a honfitársakkal.
Recep Tayyip Erdogan államfő nem közölt részleteket a kiszabadításról. Mindössze annyit árult el, hogy a „titkosszolgálatok” révén sikerült elérni elengedésüket és köszönetet mondott mindazoknak, akiknek szerepük volt a mentőakcióban. A Hürriyet közlése szerint (állítólag) nem fizettek váltságdíjat a túszokért, akiket hétszer szállítottak el az adott helyről.
Öt alkalommal lett volna esély kiszabadításukra, de a harcok miatt túl kockázatos lett volna a manőver. A nyilvánosság szinte semmit sem tudott meg az elraboltak sorsáról az eltelt három hónap folyamán. Ankara teljes hírzárlatot rendelt el az ügyben.
A török kormány rendre a túszokra hivatkozott, amikor elutasította Washington azon kérését, hogy aktívabban vegyen részt az IS-szel szembeni terrorizmuselleni harcban. Törökország a honfitársak túszul ejtése után kemény válaszlépésekkel fenyegette meg az Iszlám Államot, ha akár egyetlen túsznak is bántódása lenne. Az elraboltak között gyermekek is voltak.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter azt közölte, a túszokat néhány nappal korábban is elengedhették volna, ám – mint fogalmazott – a dzsihadisták megszegték ígéretüket. A CNN Türk az egyik túszt arról faggatta, hogyan bántak velük, megkínozták-e őket. Erre csak annyit válaszolt, „valami biztosan történt”.