hulladék;ombudsman;TASZ;Székely László;

Meghallgatásáig nem beszél Székely

Eleget tesz beszámolási kötelezettségének és megjelenik az Országgyűlés igazságügyi bizottsága előtt Székely László jövő kedden. Az ombudsman addig nem nyilatkozik, ezért mondta le hivatala a tegnapra meghirdetett sajtótájékoztatóját is, miután megérkezett hozzájuk az "idézés" a parlamenti meghallgatásra. Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) lapunknak azzal indokolta, hogy Székely türelmet kér, s nem válaszol az újságírói megkeresésekre, hogy az ombudsman úgy látja, az Országgyűléstől kapta a megbízását, így elsődlegesen a parlamentnek tartozik beszámolással.

Úgy tudjuk, lezárult az AJBH belső vizsgálata, melyet az ombudsman azután kezdeményezett, hogy a Magyar Nemzet múlt pénteken azt írta, a biztosi hivatal előre egyeztetett a TASZ jogvédő szervezettel: mikor lásson napvilágot a VIII. kerületi tűcsereprogramról készült, a józsefvárosi önkormányzatot elmarasztaló jelentés. A belső vizsgálat először azt állapította meg, a levél a hivatal zárt levelező rendszeréből származik és sem feladóként, sem címzettként nem szerepel rajta a TASZ.

A kormánypárti lap később közzétett egy képet, amelyen két e-mail látható: az egyiket Sárosi Péter, a TASZ munkatársa küldte Borza Beátának, a hivatal főosztályvezetőjének május 28-án. Ebben Sárosi arról érdeklődik, hogy a hivatal mikor akarja közzétenni a tanulmányt. A főosztályvezető válaszában azt írta, reméli, tudnak segíteni az ügyben.

Ebből a Magyar Nemzet azt a következtetést vonta le, hogy "a TASZ irányítja a hivatalt". Kocsis Máté józsefvárosi polgármester, majd Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ezután azzal állt elő, ha igazak a levélváltásról megjelent hírek, Székelynek azonnal távoznia kell. Erre reagálva Rubovszky György, az igazságügyi bizottság kormánypárti elnöke kezdeményezte meghallgatását.

Azzal azonban sem a kormány, sem a Magyar Nemzet nem foglalkozott, hogy az ombudsman és a civil szervezetek együttműködését az alapvető jogok biztosáról szóló törvény írja elő. Ráadásul továbbra sem ismert, miként került a kormánypárti napilap birtokába a hivatal belső hálózatán zajlott levelezés.