A portál cikkét az alapítvány több ponton is cáfolta, így kiderült, nincs elszámolási visszásság az alapítvány éves beszámolóiban a megítélt és felhasznált összegekkel kapcsolatban. Ugyanakkor érdekes, hogy ezen alapítvány háza táján nem vizsgálódott a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), holott ez a szervezet is csaknem 20 millió forintnyi támogatáshoz jutott a Norvég Alapból, méghozzá "Esztergom egyik cigánysorán élő romák integrációját és szocializációját elősegítő értékek és szokások megismertetésére és elsajátítására szolgáló" programok megvalósításához.
S noha - mint az alapítvány közleményéből kiderült - Romanek Etelka soha nem volt a Határtalan Szív vezetője, csak tagja a kuratóriumnak 2009-ig, jelenléte így is fideszes kötődést jelez. Főként, hogy a politikus a Komárom-Esztergom megyei járási hivatal vezető-helyettese, sőt, korábban a megyei Munkaügyi Központ dorogi kirendeltségének vezetője volt, a Munkaügyi Központ pedig ebben az időben szintén támogatta az alapítványt.
"Mi köze a politikához a Határtalan Szívnek?" - döbbent meg érdeklődésünkön Foltányi Zsuzsa. Az Ökotárs Alapítvány kuratóriumi tagja "talpig tisztességes szervezetnek" nevezte a Határtalan Szívet, s a centergom.com cikkében felvetett adateltérési kérdéseket is megmagyarázta. Kiemelte, a szervezet, s a hozzá kötődő Mária Iskolatestvérek Szerzetesrend egy esztergomi belügybe keveredett bele, így most hasonlóképp politikai haszonszerzési akció áldozata, mint az Ökotárs. "Igazi, tisztességesen dolgozó civileket mocskolnak be, ahogy itt, úgy ott is" - fogalmazott.
Felvetésünkre, hogy a fideszes szál megdöntheti a kormány vádjait, miszerint az Ökotárs szisztematikusan az egyik politikai oldalt támogatta, Foltányi azt mondta: "sem ebben, sem más esetben, soha nem vizsgáltuk egy szervezet politikai nézeteit, kizárólag azt, hogy milyen programhoz kérnek támogatást". Hozzátette: megbízóik egyértelműen megszabták, a Norvég Civil Alapból milyen típusú, célú és megközelítésű projektek támogathatók, az Ökotárs pedig mindig a szabályokat betartva járt el.
Ez az, amit a kabinet nem hisz el nekik. A több hónapnyi vegzálás, a Kehi-vizsgálat és az eltúlzott rendőrségi razzia után az adóhivatal felfüggesztette az Ökotárs és a Demnet adószámát is. Így a norvég alap pályázatait kezelő konzorcium tagjai közül már csak az Autonómia Alapítványnak van érvényes adószáma. A Kehi erre utasította ugyanis a NAV-ot, mondván: az ellenőrzött az adatszolgáltatási és együttműködési kötelezettségének jogszabálysértő módon nem tesz eleget. Szerintük az alapítványok - állításukkal ellentétben - nem segítették a Kehi vizsgálatát, sőt, akadályozták azt.
Eközben Norvégia, és a világ nagy része értetlenül áll az események előtt. Az EBESZ nemzetközi emberi jogi tanácskozásán is téma volt a magyar kormány civil társadalom ellen tett intézkedéssorozata. A varsói konferencián Elisa Massimino, a Human Rights First jogvédő szervezet elnöke kiemelte, a kormányok törekvése a civil szervezetek megfélemlítésére és elhallgattatására veszélyezteti a régió biztonságát és stabilitását. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ és a Transparency International Magyarország bemutatta a demokratikus intézményrendszer hazai állapotát, ismertették a kormány civil szervezetekkel szembeni lépéseit és a korrupció aktuális fejleményeit.