A kormány tervei szerint a teljesen állami tulajdonú cég jó árakkal és jó szolgáltatással fogja megverni a jelenlegi piaci szereplőket - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Varga Mihállyal közösen, a Váll-Ker Kft. központi telephelyén tartott vállalkozói fórumán.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszél Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel közösen tartott vállalkozói fórumán a makói Váll-Ker Kft. központi telephelyén 2014. szeptember 27-én. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
Lázár János azt mondta, hogy a nemzeti közműszolgáltató működésének célja "alapvetően" nem a profit elérése lesz, hanem hogy biztonságos és olcsó szolgáltatást nyújtson, vagyis az a cél, hogy a lakosság és a gazdaság számára olcsó áram és gáz álljon rendelkezésre. A tervek szerint egy év múlva a magyar háztartások egy jelentős része már az állami tulajdonú cégtől vásárolja az áramot és a gázt.
Az aktuális "gázhelyzet" kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában sietett eloszlatni az aggályokat, és leszögezte: Nem állhat elő olyan helyzet, hogy az orosz-ukrán konfliktus miatt a magyar lakosság nem jut hozzá a szükséges energiaellátáshoz. "Jó ütemben töltjük fel" a földgázkészleteket, "nemsokára elérjük a 60 százalékot, és most ennek az ütemét gyorsítani fogjuk" - mondta, jelezve, hogy erről is tárgyalt a héten Budapesten Alekszej Millerrel, az orosz Gazprom vezérigazgatójával. "A következő időszakban nagy mennyiségű gázra lesz szükségünk, amivel tovább tudjuk növelni a betárolt kapacitásokat. Ezt a nagy mennyiséget meg is fogjuk kapni, erről megállapodtam Alekszej Millerrel" - közölte a miniszterelnök.
Azt nem tudni, hogy az ígéret teljesítését kötötte-e feltételekhez a Gazprom vezére, mindenesetre csütörtök este egyik pillanatról a másikra az FGSZ Földgázszállító Zrt. elzárta a Magyarországról Ukrajna felé szállító gázvezeték csapjait. A határozatlan idejű felfüggesztésről azonban elfelejtette értesíteni a partnereket, egyrészt a fogadó Naftogázt, másrészt a közvélemény számára ismeretlen nyugat-európai megbízót. Az ukrán cég jelezte: gyanúsnak találják, hogy a leállítás néhány nappal Orbán Viktor magyar miniszterelnök és a Gazprom vezérigazgatójának hétfői budapesti tárgyalása után, illetve néhány órával a háromoldalú ukrán-orosz-EU gáztárgyalások újabb berlini fordulója előtt történt.Brüsszel is tiltakozott a váratlan magyar lépés ellen. (Mint ismeretes Ukrajna június óta nem kap gázt Oroszország felől ki nem fizetett számlák feletti viták miatt, így azóta Magyarországon, Lengyelországon és Szlovákia felől érkezik gáz az országba.)
A tegnapi makói vállalkozói fórumon Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egyebek mellett a hitelezést újraindításának szükségességéről beszélt. Mint hangsúlyozta, a kereskedelmi bankok – elsősorban a külföldi tulajdonban lévő pénzintézetek - nem hajlandók a kis- és középvállalkozói szektorral foglalkozni.Az állami lépések pedig hosszú távon nem képesek kiváltani a kereskedelmi banki tevékenységet. Ezért kiemelt cél, hogy a bankrendszer 50 százaléka vagy hazai tulajdonban kerüljön, vagy legalább a döntéshozatal helyszíne Magyarország legyen.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszél Lázár Jánossal, a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel közösen tartott vállalkozói fórumán a makói Váll-Ker Kft. központi telephelyén 2014. szeptember 27-én. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
A pénteki rádióinterjúban Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy a kormány tervei szerint 2015. január 1-jén hatályba léphet a fair bankokról, azaz a fogyasztói hitelek szabályozásáról szóló törvény. A parlamentben szerdán elfogadott elszámolási törvényt a miniszterelnök úgy értékelte: "...győzött az igazság".
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az oktatásról szólva közölte, hogy jövő szeptembertől – német mintára – minden területen elindul a duális képzés. A kereskedelmi és iparkamarákkal együttműködve határozzák meg, hogy a magyar gazdaságban milyen képzettségű munkavállalókra van szükség.
Orbán Viktor miniszterelnök a Komárom-Esztergom megyei 24 Óra című napilapnak adott interjújában immáron sokadik alkalommal tette le a voksát az un. duális képzés bevezetésének szükségessége mellett, szavai szerint az ügyben "konszenzus van". Korábban létezett olyan képzés, amely támaszkodott az ipari telephelyekre; ezt nem szétverni kellett volna, hanem átalakítani - hangsúlyozta a kormányfő.
A duális képzés a szakképzés olyan rendszere, amelyben iskola és vállalat együttesen járul hozzá a tanulók szakképzéséhez.