Az iraki fegyveres erők szóvivője, Kassem Atta tábornok nemrég megkongatta a vészharangot, jelezve, hogy az Irak és Szíria egy részét megszállva tartó, ott kalifátust kikiáltó Iszlám Állam (IS) szélsőséges dzsihádista szervezet számára Európában toborzott harcosok és öngyilkos merénylők száma folyamatosan nő. A tábornok szerint ők még kegyetlenebbek, mint az arab dzsihadisták.
A terrorcsoport rémtetteivel az egész világot elborzasztotta - túszokat fejezett le nyilvánosan, tömeges kivégzéseket rendezett a más vallású, más etnikumú lakosság körében, ezreket űzött el lakóhelyéről. Az Európából érkezett dzsihádisták kegyetlenségét bizonyították azok a nyilvánosságra hozott felvételek is, amelyeken az amerikai és brit túszok lefejezése látható. A hóhér egy brit állampolgárságú, azóta azonosított férfi.
Nyugat-Európában, ahol jelentős muzulmán közösségek élnek, nem csak a terrorizmustól való félelem, hanem a muzulmánok elleni előítéletek is erősödtek. A muzulmánok éppen ettől tartanak. Mindenhol mozgolódnak, mindenhol másképpen, de egyetlen nyugat-európai ország békés muszlim állampolgárai sem szeretnék, ha a köztudat azonosítaná őket, vallásukat, a rémtetteiről elhíresült IS terrorcsoporttal.
Az AFP francia hírügynökség közölt egy összeállítást azokról a megmozdulásokról, amelyeket nyugat-európai muzulmánok szerveztek az utóbbi időben a dzsihádisták térhódítása ellen.
Angliában a Active Change Foundation (ACF) alapítvány kampányt indított a Twitteren, amelyben arra buzdítják a muzulmánokat, hogy dzsihád- és Iszlám Állam-ellenes üzeneteket fogalmazzanak meg és tegyenek közzé.A kampány címe: "Ne az én nevemben!" (#notinmyname), és máris nagy sikere van, a világ minden táján ezerszámra fogalmazódnak meg ilyen üzenetek.
Augusztus végén vallási ítéletben - fatvában - minősítették "eretneknek" a brit muszlim közösség legmagasabb rangú imámjai és tudósai azokat a brit muszlimokat, akik csatlakoztak az Iszlám Államhoz. A fatvát Uszama Haszan, az egyik legnagyobb londoni mecset, a főváros elsősorban muszlimok lakta keleti negyedében működő Maszdzsid al-Tavhid volt imámja adta ki, és Manchester, Leeds, Birmingham, Leicester és London muszlim közösségeinek vezetői is nevüket adták a kezdeményezéshez.
Ez az ítélet kimondta, hogy vallási alapon tilos a csatlakozás az "elnyomó és zsarnoki" Iszlám Államhoz, és elrendelte, hogy a brit muszlimok szálljanak a brutalitásáról elhíresült, rettegett terrorcsoportosulás "mérgező ideológiájával", különösen abban az esetben, ha ezt az ideológiát Nagy-Britanniában is terjesztenék.
Abderrahmane Dahmane, a Franciaországi Demokratikus Muzulmánok Tanácsának elnöke az AFP-nek nyilatkozva leszögezte, ennek a bizonyos "államnak" az ég világon semmi köze nincs az iszlámhoz, a franciaországi muzulmánok határozottan elítélik ezt a terrorcsoportot. Dahmane egyike volt azoknak, akik nemrég kezdeményezték, hogy a vallási vezetők és szervezetek egységesen ítéljék el a dzsihádistákat.
Rámutatott, való igaz, hogy Európa muzulmán közösségének túlnyomó többsége hallgatott. Ezt azzal magyarázza, hogy "elegük van az iszlámfóbiából és a diszkriminációból". Galeb Bencheikh, a Világvallások Békekonferenciájának elnöke szerint az iszlám vallás szótárát, szavait egyaránt elkobozták a gyilkosok és terroristák. A fatva, a dzsihád, a kalifátus jelentését eltorzították.
A dzsihád, amely az Isten útján tett erőfeszítéseket jelenti, nekik köszönhetően a barbarizmus szinonimájává lett. Azt, hogy a fiatalokat vonzza a dzsihád, többek között az imámok felkészületlenségének, elavult beszédeinek köszönhető, ugyanakkor válasz a gazdasági-pénzügyi válságra is.
Abdelasiem El Difraoui iszlamista, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatról szóló könyv szerzője szerint a muzulmán világ fél, el van szörnyedve. Állítja: az Iszlám Állam egy elenyésző kisebbség műve, egy szekta, amelynek nincs köze az iszlámhoz, épp ellentétes a szunnita vallással. "Valamikor zöldre festették a hajukat azok, akik nagymamájukat akarták sokkolni.
Akkor a punk volt a menő, most dzsihádistának lenni "cool", menő dolog. A szakértő úgy látja, a jövőkép hiányának a megnyilvánulása a fiatalok vonzalma a dzsihádhoz, ugyanakkor azt is jelezi, hogy ebben a korosztályban általában nagyobb az erőszakhoz való vonzódás.Példaként a francia állampolgárságú Merah Nemmouche-t, a brüsszeli Zsidó Múzeumnál elkövetett és több, 2012-ben történt franciaországi merénylet elkövetőjét hozta fel.
Ezek patológiai esetek, mondta. Szerinte sem Merahnak, sem a hozzá hasonlóknak nincsenek tényleges vallási ismeretei, nem olvastak talán soha szent szövegeket, a Korán egy-két fejezetét leszámítva. Ezért radikalizálódnak ennyire gyorsan, véli.
A német társadalmat ugyancsak aggasztja, hogy egyre több fiatal osztja a radikális iszlamisták nézeteit. A Frankfurter Allgemeine Zeitung német lap szerint Németországban egyre erősebb az ellenérzés a muzulmánokkal szemben. Németországban négymillió muzulmán él, az összlakosság mintegy öt százaléka. Az országban kétezer mecset van.
Múlt hét végén, pénteken, a nagyima után, a muzulmán közösség szervezeteinek felhívására megrendezték a gyűlölet és az igazságtalanság elleni napot. Amint a felszólalásokból is kiderült, nehéz helyzetbe hozta a nyugat-európai muszlimokat az Iszlám Állam, de a nyugati társadalmak bizalmatlansága, előítéletei is.
Fazli Altin, a berlini Iszlám Föderáció elnöke sajnálatát fejezte ki, amiért "embereknek, akik ebben a társadalomban nevelkedtek, tanultak, akik ennek a társadalomnak a részei, folyton magyarázkodniuk kell, hogy ők nem gyilkosok". Ahmad Mansour iszlám szakértő arra figyelmeztetett, hogy bár a muzulmánok túlnyomó többsége nem támogatja sem az Iszlám Államot, sem más terrorcsoportosulást, azt sem veszik észre a veszélyt, hogy a radikális iszlám beszivárog soraikba.
Hangsúlyozta, sok fiatal meg van róla győződve, hogy az Iszlám Állam nem is létezik, csupán a nyugat összeesküvése, az iszlám hiteltelenítésére tett kísérlet.
Német médiabeszámolók szerint az utóbbi időben az Irak és Szíria területén végrehajtott terrortámadások közül legalább öt megvalósításában német származású öngyilkos merénylők vettek részt. Az információ a német Alkotmányvédelmi Hivataltól származik, amely hivatal adatai alapján az Iszlám Állam oldalán több száz német útlevéllel rendelkező személy harcol.
Megmozdult a norvégiai muzulmán közösség is. Augusztus végén, muzulmán fiatalok felhívására ötezren vonultak utcára. A legnagyobb muzulmán szervezetek csatlakoztak az akcióhoz, a mecsetekben, az imámok kezdeményezésére, a szélsőséges eszmék terjedésének megakadályozását célzó felvilágosító-megelőző akciót indítottak.