szülők;villa;Szijjártó-vagyon;

2014-10-01 07:05:00

A Szijjártó-pénzek eredete

Az új külügyminiszter dunakeszi luxusvilláját bevallottan nagyrészt szülői segítséggel vásárolta. Szijjártó Péter édesapjának korábbi - építőipari kartellezésben is résztvett - cége az első Orbán-kormány idején lett igazán sikeres, de új, 2011-ben alapított vállalkozása is egyre "jobban teljesít".

Nem vagyok hajlandó szégyellni magam amiatt, mert a szüleim egy élet megfeszített munkájával olyan anyagi körülményeket teremtettek, ami a gyerekeknek és az unokáknak is biztos anyagi hátteret jelent - mondta a 444.hu riporterének Szijjártó Péter a Dunakeszin, feleségével közösen vásárolt, 167 millió forintba került luxusvillájával kapcsolatban, amelyet az új külügyminiszter - saját bevallása szerint - jelentős szülői segítséggel vásárolt. A tárcavezető szülei 45 millió forintos kölcsönnel és 34 millió forintnyi ajándékkal járultak hozzá a ház megvásárlásához, vagyis többet áldoztak rá, mint a saját megtakarításaiból 68 milliót a vásárlásra fordító politikus.

De miből telik erre a Szijjártó-családnak? A nyilvános cégadatok szerint a fideszes politikus édesapja, Szijjártó István jelenleg a - 2011 novemberében 15 millió forintos jegyzett tőkével alapított - SZI-GEO Mérnöki Tanácsadó Kft. ügyvezetője és lányával, Szijjártó Péter lánytestvérével együtt tulajdonosa is. A vállalkozás fő tevékenységként mérnöki tervezési munkákkal és műszaki tanácsadással foglalkozik. A cég 2012-ben 34,1 milliós árbevétel mellett mintegy 9,2 milliós adózott eredményt realizált, 2013-ban viszont már 240,5 milliós árbevétel mellett 39,5 milliós profitot ért el. A kft. jelenleg 6 főt foglalkoztat, és 20 milliós adóssága van.

Persze Szijjártó István nem ma kezdte szakmáját, így az évek során jelentős vagyont halmozhatott fel, melynek mértékéről nincsenek nyilvános adatok. A külügyminiszter édesapja és édesanyja alapító tagként 1983-ban került a GEO Vasútépítő és Fenntartó Gmk.-hoz, ami 36.800 forintos jegyzett tőkével alakult. A gmk 2000-ben - ugyanekkora jegyzett tőkével - közkereseti társasággá alakult, majd 2003-ban végelszámolással megszűnt. A Szijjártó-szülők azonban 1991-ben egy másik cégnek, a Vasútépítők Kft.-nek is az alapítói lettek, amely 1 milliós jegyzett tőkével alakult. A cég tőkéjét 2000-ben 3 millióra, 2003 májusában viszont már 96 millió forintra emelték. A tőkeemelés forrásáról nincs elérhető adat. Ezután, ugyanezen év szeptemberében 72 millió forintért többségi tulajdont szerzett a Vasútépítők Kft.-ben a német tulajdonú Wiebe Hungaria Vasútépítő Kft., amely 2013 januárjában vált a Vasútépítők egyedüli tulajdonosává vált. Vagyis a német cég megvásárolhatta a Szijjártó-házaspár tulajdonrészét.

A szüleim sikeresek, és?
Szijjártó Péter ma sajtótájékoztatón megismételte, amit korábban a 444.hu-nak is elmondott, miszerint: "Nagy baj lenne, ha a 21. századi Magyarországon bárkinek azért kellene szégyenkeznie, mert a szülei sikeresek, és biztos gazdasági hátteret építettek fel a gyerekeiknek és az unokáiknak". Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szólt arról is: a szülei nem politikai szereplők, ezért visszautasít minden támadást, amely ellenük irányul. A miniszter úgy vélte, az elmúlt napokban ellene intézett támadások oka, hogy az önkormányzati választás kampánya van, "felvillanyozódott időszakban vagyunk", emellett sokakat meglepett miniszteri kinevezése. Szijjártó Péter  szerint  neki egy dologgal kell elszámolnia, hogy hogyan, milyen forrásból vásárolta az ingatlant, és ezt - mondta - már többször megtette. 

A Vasútépítők Kft.-t 2010 júniusáig több időszakban is ügyvezetőként irányító Szijjártó István neve egy kartell-ügy kapcsán is előkerült. A vállalkozás 2004-05 között - ekkor is a mai külügyminiszter apja vezette a céget - a Gazdasági Versenyhivatal 2010-es - már a Fidesz országgyűlési választási győzelme után született - határozata értelmében kartellezésben vett részt több épitőipari céggel, vagyis a közbeszerzési eljárás alatt egyeztettek a pályázatokban megadott árakról. Csakhogy a Szijjártó édesapja által vezetett cég együttműködött és információival segítette a vizsgálatot, ezért mentesült a többi vállalatot sújtó, több milliárd forintos bírság alól.

Maga Szijjártó Péter miniszteri kinevezéséig nem folytatott gazdasági tevékenységet. Az 1998-ban a győri városi közgyűlés fideszes önkormányzati képviselőjévé választott politikus azonban 1999 és 2000. között a győri önkormányzat tulajdonában lévő Közvágóhíd Győr Kft. felügyelőbizottságának a tagja volt. Az Országgyűlés mentelmi bizottsága egyébként holnap dönthet arról, hogy az Együtt-PM kezdeményezésére vagyonosodási vizsgálatot indítanak-e a tárcavezető ellen, aki úgy tűnik, nem csak arra nem emlékezett pontosan, mennyit költött háza megvásárlására.

Az RTL Klub Híradója Dunakeszi jegyzőjétől tudta meg, hogy Szijjártó villája valójában 708 négyzetméter alapterületű, pedig a politikus korábban azt nyilatkozta a médiumnak, hogy 391 négyzetméteres.