Állampolgári bejelentésre kezdett el vizsgálódni az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) még tavaly év végén. A hivatal eljárást is indított az orvosok ellen, és a feltárt jogszabálysértés miatt a praktizáló orvosokat azonnali hatállyal eltiltotta az engedély nélkül végzett tevékenységtől.
A bírság kiszabása ellen valamennyien fellebbeztek, a másodfokú hatóság, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal azonban helybenhagyta az OTH határozatát, ugyanakkor az orvosok által előadottak alapján az eredetileg és egyénenként kiszabott egymillió forintos pénzbüntetést mérsékelte - íjta közleményében az ÁNTSZ.
Kiemelték, hogy az ellátott betegek egészségét károsító hiányosságot nem tártak fel a vizsgálat során, az eljárás alatt valamennyi orvos és egészségügyi dolgozó együttműködő volt, tevékenységüket jelenleg már jogszerű keretek között végzik. Az ÁNTSZ felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi szolgáltatás nyújtásához minden esetben engedélyre van szükség. Nem elegendő a szolgáltató megítélése, mely szerint rendelése mindenben megfelel a vonatkozó jogszabályi előírásoknak és teljesíti az előírt tárgyi és személyi minimumfeltételeket.
Az OTH indokolásában kifejtette, hogy "önmagában a minimumfeltételek biztosítása nem mentesíti a szolgáltatót a működési engedélyezési eljárás megindítása alól, hiszen ennek elmulasztása megakadályozza azt, hogy a hatóság ellenőrizni tudja a feltételek biztosítását a tevékenység megkezdése és folytatása során".