média;jobboldal;állam;Nemzeti Kommunikációs Hivatal;

2014-10-03 07:06:00

Államosított propaganda

Ütésváltás zajlott le tegnap a jobboldali sajtóban, éppen az állami médiaügynökség létrehozása bejelentésének másnapján. Az időzítés nem véletlen, mivel október közepétől kizárólag a Nemzeti Kommunikációs Hivatal dönthet majd az állami hirdetések elhelyezéséről, utóbbiak döntő része eddig a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó médiabirodalomba áramlott. Hogy így marad-e, az Orbánnal folytatott "háború" kimenetelétől függ.

Az összes állami intézmény és az állam többségi tulajdonában lévő vállalat reklám-, és PR-kommunikációs kiadásairól október 10-től a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) dönthet majd. A kormánydöntés pozitív és negatív érintettjei azonban valószínűleg már teljesen tisztában voltak a hírrel annak megjelenése előtt, és nem csak azért, mert a médiában - a névtelen kiszivárogtatóknak köszönhetően - már hónapok óta tényként kezelik az NKH létrejöttét. A döntés egyértelmű vesztese lehet ugyanis az a Simicska Lajos tágabb érdekeltségébe tartozó jobboldali médiabirodalom - Magyar Nemzet, Hír TV, Lánchíd Rádió, Class FM, Heti Válasz -, amely 2010 óta rendszeresen és nagy mértékben részesült az állami hirdetésekből. Ezt a médiaportfóliót, illetve Simicska más érdekeltségeit a Fidesz idén áprilisi parlamenti választási győzelme után már több támadás is érte, például a más médiumokat is sújtó, a hirdetési bevételek után kivetett reklámadóval, pedig a Fidesz gazdasági háttéremberének tartott üzletember és sajtótermékei fontos szerepet játszottak a Fidesz újabb győzelmében.

Az, hogy az NKH - amelyet egyelőre a Miniszterelnökséget vezető Lázár János irányíthat majd, bár szóba került Giró-Szász András volt kormányszóvivő kinevezése is - létrehozása hogyan hat majd a jobboldali médiabirodalom bevételeire, valószínűleg attól is függ majd, hogy Simicska hajlandó-e engedni befolyásából. A közelmúltban a kormányzat lényegében a Népszabadságon keresztül üzente meg, hogy akkor hajlandó a kiegyezésre, ha az üzletember átengedi az Orbán által "felemelni" szándékozott, új oligarchák - azaz Habony Árpád "nem hivatalos" miniszterelnöki tanácsadó és Andy Vajna filmügyi biztos, kaszinótulajdonos - részére a médiaportfóliót. Ezután viszont lapunk, az érintett cégek ügyeire "rálátó" informátora kategorikusan cáfolta, hogy a nyár óta apadó hirdetési megrendelések okozta nehézségek ellenére Simicska feladná "állásait".

Pedig ha nem lesz kiegyezés, akkor az NKH bizonyosan nem lesz olyan nagyvonalú a jobbos médiacégekkel, mint a 2014-ig a legtöbb állami médiaköltést kezelő médiaügynökség, az IMG Kft., amely cég tulajdonosának, Patonai Péternek évtizedekre visszanyúló kapcsolata van a Fidesz vezetőivel, de Simicska Lajossal is. Az IMG eddig szívesen hirdetett a hozzá befolyó közpénzekből a jobboldali médiabirodalomban, amelynek egyik plakátcége az idei parlamenti választási kampány időszakában a második legtöbb állami hirdetési bevételt kapta. Október 10-től azonban az állami intézmények és cégek nem intézhetik önállóan a reklámköltéseiket, vagyis az IMG-t sem feltétlenül fogják megbízni.

A csata még bizonyosan nem dőlt el, bár az utóbbi időben - az önkormányzati választási kampány "hajrájába" fordulva - a jobboldali sajtó visszafogta a kormánykritikát, és élesen támadta a baloldali ellenzéket, valamint a kormányzati támadások kereszttüzébe került civil szervezeteket. Ennek ellenére - az NKH létrehozását követő bejelentés másnapján - a Heti Válasz főszerkesztője vezércikkében "morális alapon" támadt neki a jobboldali újgazdagoknak. "Kialakul egy sikeres, magabiztos, fölényes társadalmi csoport, amely szabályokon felül- és kívülállónak érzi magát: százmilliós ingatlanokat vásárol, külföldi rendszámú luxusautókkal jár, több tízmilliós születésnapi partit rendez, és ennek még reklámot is csap a sajtóban. Holott forrásai legalábbis bizonytalanok". Borókai Gábor mondatai egyértelműen Orbán egyik legfőbb bizalmasára, a dunakeszi luxusingatlanjával a napokban közfigyelembe került Szijjártó Péter külügyminiszterre, illetve a szintén villatulajdonossá avanzsáló Mészáros Lőrincre, Orbán felcsúti barátjára, továbbá Andy Vajnára utalt, akinek a Népszabadság szerint a jobboldali médiabirodalomra fáj a foga. A nyolcéves szocialista-liberális kormányzás alatt folyamatosan "luxusbaloldalozó" és "oligarcházó" jobboldali értelmiségtől meglepőek lennének az ilyen szavak.

Szintén nevek említése nélkül, de durvábban támadt tegnap - a közelmúltban nyilvános szereplést és fotózást is vállaló - Simicskára a Népszabadságnak interjút adó Lánczi András filozófus. A kormányközeli Századvég Alapítvány vezetője, a kabinet "főideológusa" az Orbán-Simicska konfliktusra képletesen utalva kijelentette: "Ha valaki százkilós volt, de egyszer csak kétszáz kilósra hízik, biztos, hogy nem fér el a repülőgépen egyetlen széken, holott csak annyi jár neki. Azt kell megoldani, hogy ne terjeszkedjen túl". A Századvég egyik elemzője, G. Fodor Gábor a közelmúltban - szintén Simicska nevének említése nélkül - írt arról, hogy a "nagyon erős gazdasági befolyással bíró oligarchák veszélyesek a demokráciára".

A médiaháború viszont nem csak "nagy szavakban", hanem olykor kisebb jelentőségű eseményekben is megmutatkozik: a közelmúltban rúgták ki a Simicska érdekeltségébe tartozó Class FM-től a közmédiában is dolgozó Csiszár Jenőt, a Habony Árpáddal jó viszonyt ápoló Jáksó Lászlóval egyetemben. Tegnap kiderült: Csiszár keddtől az MTVA vezérigazgatói kabinetjének munkáját "segíti". Az viszont az enyhülés jele lehet, hogy a fejlesztési tárca éléről eltávolított Németh Lászlóné a jövőre induló nonprofit állami közműszolgáltató holding vezetője lesz. Némethné egyébként legutóbb a 444.hu-nak úgy fogalmazott, "irtózatos méretűre" van felnagyítva a sajtóban az Orbán-Simicska konfliktus.

Az eddigi események
- Az idén júliusban - a jobboldali médiabirodalmat is sújtó reklámadó bevezetése után - élesedett ki az információink szerint már az áprilisi parlamenti választás előtt kezdődő konfliktus Orbán és Simicska között. A kormányfő állítólag megelégelte a Fidesz gazdasági háttéremberének hatalmi befolyását, és inkább olyan "kisebb" oligarchákat akart helyzetbe hozni, mint Mészáros Lőrinc, Garancsi István vagy Andy Vajna.
- A minisztériumokból "kiseprűzték" az üzletember állítólagos bizalmasait, köztük Németh Lászlóné fejlesztési minisztert is, leállították a közbeszerzéseket és a jobboldali sajtóba irányuló állami hirdetéseket is.
- Nyáron szivárgott ki az építőipari cégeket - köztük a Simicska tulajdonában lévő Közgépet - 2007-ig visszamenőlegesen különadóval sújtó intézkedés tervezete, ami aztán nem valósult meg. Az 1200 hektárnál nagyobb földek után járó európai uniós agrártámogatások leállítása is érzékenyen érintheti az üzletembert.
- Az eddig kormánypárti sajtó támadásokat indított a reklámadó, az agrártámogatás átalakítása, valamint az új fejlesztési miniszter, Seszták Miklós ellen. Őszre annyira megromlott a kormánnyal való viszony, hogy L. Simon László államtitkár a Hír TV riporterének azt mondta: "nehéz lesz az élet a Hír TV-nél, ha továbbra is kellemetlen kérdéseket tesznek fel".Mondatáért később elnézést kért.
Médiaholdingba került a Népszabadság
Mediaworks Hungary Zrt. néven alakult meg kedden Magyarország jelenleg legnagyobb médiavállalata, amelynek tulajdonosa az osztrák Vienna Capital Partners (VCP), amely a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása után megvásárolta a magyarországi Ringier és Axel Springer érdekeltségek jelentős részét.
A számos megyei napilapon és a Nemzeti Sporton kívül a cég portfóliójába tartozik a legnagyobb példányszámú nyomtatott napilap, a Népszabadság is. Utóbbi olvasottsága évek óta csökken, a friss adatok szerint a napi eladott példányszám a tavalyi második negyedévben még 49 200 volt, idén viszont már csak 43 600., bár a portfólió összes lapjának csökkent a példányszáma. A Népszabadság élére nemrég került új főszerkesztő, Murányi Marcell, a Blikk egykori főszerkesztőjének személyében. Azóta a napilap terjedelme 20-ról 16 oldalra csökkent, és számos újságírót, szerkesztőt bocsátották el. Egyelőre nem tudni, hogy az új tulajdonosnak mi a terve a veszteséges médiummal, amelynek 27 százalékos tulajdonosa továbbra is az MSZP pártalapítványa, a Szabad Sajtó Alapítvány.
Bár az utóbbi időben több kormányzati tervet először a Népszabadsággal közöltek kormánypárti politikusok, a Magyar Hírlapban L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára nem nyilatkozott kedvesen a lapról: "Szomorúan figyelem, ahogy a nagy múltú napilap a bulvár irányába elmozdulva hatásvadász cikkekkel és bulvárhírekkel próbálja megtartani az igencsak megfogyatkozott olvasótáborát".