EU;EP;EU-biztos;Navracsics Tibor;meghallgatás;liberálisok;euroszkeptikusok;

2014-10-03 19:34:00

Vészforgatókönyv Brüsszelben

Hat újabb kérdést kapott a szerdán meghallgatott Navracsics Tibor magyar EU-biztosjelölt az Európai Parlament oktatási és kulturális bizottságától, a liberálisok és az euroszkeptikusok nem bánnak kesztyűs kézzel a magyar jelölttel. Több biztosjelölt ellen merültek fel kételyek, veszélybe került a Juncker-csapat felállítása. 

Navracsics Tibor két-két kérdést kapott a néppárti, a liberális, valamint az euroszkeptikus frakciótól. A néppárti kérdések semlegesek, az Europe for Citizens programmal és a Bologna folyamattal kapcsolatosak. A liberálisok viszont igen kemény felvetéseket fogalmaztak meg. Emlékeztetnek arra, hogy Navracsics sokszor ismételgette a meghallgatás során: ő volt az, aki elérte, hogy az európai értékeknek megfelelően módosítsák a médiatörvényt. Ezzel kapcsolatban kérdezik: mennyiben felel meg a jogszabály az európai alapértékeknek, ha regisztrálni kell minden médiumot, beleértve az internetes fórumokat és blogokat, a médiumokat kiegyensúlyozott tájékoztatásra kötelezik a hazai és európai eseményekről, mennyire EU-konform a törvény, ha a médiahatóság politikai hatalmat gyakorol a média felett? Felvetik a 2014 júliusában bevezetett, az Európai Bizottság (EB) által is vizsgált reklámadó ügyét is. A liberálisok felkérik Navracsicsot, magyarázza meg a meghallgatáson elhangzott ellentmondást. Akkor azt közölte, fellép biztosként hazájában, ha Európa-ellenes tendenciákat tapasztal. Ugyanakkor az oktatás Magyarországon túlcentralizált, pedig Navracsics tagadta, hogy bármi probléma létezne a magyar oktatáspolitikában.

Érdekes, hogy az euroszkeptikus brit UKIP-fémjelezte Szabadság és Demokrácia Európája (EFDD) is egyik kérdésével igencsak megszorongatja a magyar biztosjelöltet. Azt firtatják, kész-e elismerni, hogy a magyar médiatörvény és az igazságügyi rendszer reformjának tervezete nem volt összhangban az EU Alapjogi Chartájával, illetve kész-e elhatárolódni e tekintetben a Fidesztől, a magyar kormánytól és Orbán Viktor miniszterelnöktől.

A kérdések, illetve a várható válaszok alapján biztosra vehető, hogy a liberálisok és az euroszkeptikusok sem változtatnak Navracsiccsal szembeni elutasító álláspontjukon. A Zöldek nem tettek fel kérdést, ám ők már csütörtökön arra utaltak, nemmel szavaznak. Meglepetés, hogy a szocialisták sem tettek fel új kérdést Navracsicsnak, pedig feltehetően tőlük függ majd, biztos lehet-e Navracsics Tibor.

Nemcsak a magyar jelölt van bajban. Válságtanácskozást tartanak kedden az uniós vezetők, mivel az EB több biztosjelöltjét érte bírálat a meghallgatások során. Az AFP hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó uniós források szerint az uniós intézmények vezetői megpróbálják megelőzni a katasztrófát, Jean-Claude Juncker bizottságának kudarcát. Jelen állás szerint az eddig működő alkalmi néppárti-szocialista koalíció széthullni látszik, olyannyira, hogy távolról sem biztos, hogy változatlan felállásban a Juncker-csapat megkapja a jóváhagyást. Összességében eddig öt biztosjelölt kényszerült "pótvizsgára", Navracsics mellett a spanyol Miguel Arias Canete, a francia Pierre Moscovici, a brit Jonathan Hill, és a cseh Vera Jurova. Hétfőn és kedden azonban még folytatódnak a meghallgatások, e két napra hat jelöltet programoztak.

A válság a francia szocialista és a spanyol néppárti jelölt miatt robbant ki, amikor az előzetes állítólagos megállapodás ellenére egymás jelöltjeit nem támogatta a két nagy frakció. Canetet összeférhetetlenséggel vádolják a szocialisták, Moscovicit a szocialista frakción kívül minden frakció elutasította alkalmatlanságra hivatkozva.

A keddi válságtanácskozáson az EB-elnök Juncker mellett Martin Schulz, az EP szocialista elnöke, illetve a Juncker megválasztását támogató főbb parlamenti frakciók elnökei, a néppárti Manfred Weber, a szociáldemokrata Gianni Pittella és a liberális Guy Verhofstadt próbálnak ismét közös nevezőt találni.
Brüsszeli források szerint egyelőre korai még egyes jelöltek cseréjét vizionálni.