önkormányzati választások;Szigetvári Viktor;Együtt-PM;

2014-10-04 17:15:00

Együtt-PM - Tovább együtt?

Szigetvári Viktor véleménye szerint az Együttnek és a PM-nek nemcsak a jelene, hanem valószínűleg a jövője is közös, még akkor is, ha egy év után "volt egy dolog", amiben a két párt nem ért egyet. Az Együtt-PM ügyvezető társelnöke erről a szövetség budapesti országos önkormányzati kampánytalálkozóján beszélt szombaton.

A politikus úgy fogalmazott: ahogy megértette, megtanulta és megszerette a PM-es Szabó Tímea vagy Erőss Gábor őszinte baloldali szociálpolitikai meggyőződését, úgy kell megértenie a PM-nek is az Együtt kiállását a magyar kapitalizmus védelmében.
Kijelentette ugyanakkor, hogy ő maga csak akkor tudja folytatni a közös utat a PM-mel, "ha valaki kihúzza a hátából a kést", amelyet hétfőn döftek bele. "A politikai betyárbecsület is ezt kívánja, mert az ellenséget látom, de a szövetségesben vakon bízom" - fogalmazott. Hozzátette, sok hibája van, de az egyenes beszéd hiányának hibájába nem esik soha.

A két pártnak szerinte közös a sorsa, mert ők küzdenek a legjobban a korrupció ellen, a legőszintébben. Ők néznek szembe "a magyar cigányok és nem cigány magyarok összes konfliktusával", nyíltan beszélnek a földhasználók kisemmizéséről, nyíltan küzdenek a Fidesz drogpolitikai populizmusa ellen, mernek 21. századi új megoldásokkal harcolni a hajléktalanság ellen, még akkor is, ha még a szocialisták is ki akarják szorítani a hajléktalanokat a "saját kerületükből" Angyalföldön - sorolta.
Szigetvári Viktor hangsúlyozta, másfél év alatt országos szervezetté váltak, bekerültek a magyar és az európai parlamentbe, Budapest egyik legerősebb pártja lettek, és esélyt teremtettek a magyar politika megújítására. 2014 tavaszán viszont vereséget szenvedtek. A legfőbb célt, a kormányváltást "elbuktuk", és ebből le kell vonni a tanulságot - mondta.

Ez a pártszövetség az Együtt mozgalmat alapító Bajnai Gordon köpönyegéből bújt elő, és habár a volt kormányfő ezt a köpönyeget most beakasztotta a szekrénybe, az öröksége és a gondolatai viszont velük maradtak, ahogy a korszakváltásba vetett hite is - folytatta. Falus Ferenc pedig volt olyan bátor, hogy elvállalja a főpolgármester-jelöltséget, majd volt bátorsága lemondani, hogy "a Tarlóst váltó szavazók" egyesíthessék erejüket - fogalmazott.

Saját feladataikról azt mondta: be kell fejezniük a szervezeti építkezést, meg kell újítaniuk a magyar ellenzéket, meg kell vívniuk a harcot Orbán Viktor rezsimje ellen, és utána újjá kell építeniük Magyarországot. Kérte támogatóikat, szavazzanak rájuk, de ahol együttműködnek, ott szavazzanak az MSZP és a DK jelöltjeire és szavazzanak Bokros Lajos főpolgármester-jelöltre.

Szigetvári Viktor azt ígérte, az önkormányzatokban mindent meg fognak tenni a korrupció ellen és a helyi nyilvánosság demokratizálásáért, miközben alapelvük, hogy nem támogatnak rasszistákat. "Olyan versenyen nem érdemes elindulni, ahol az nyer, aki nagyobbat tud ütni a cigányokon" - jelentette ki, hozzátéve, sajnálja, hogy a DK erre az útra tévedt.

Karácsony Gergely, a PM társelnöke, zuglói polgármesterjelölt arról beszélt, hogy új politikai közösséget kell teremteni, amely képes megújítani az ellenzéket. Október 13-án véget ér az ellenzéki térfélen a "politikai Káma Szútra időszaka", amikor a politika arról szól, hogy "ki, kivel, milyen pozícióban és hogyan tud boldogabb lenni" - folytatta.
A főpolgármester-jelölés kapcsán az Együtt-PM-en belül volt véleménykülönbség - ismerte el. Hozzátette: azt a kés viszont, amiről Szigetvári Viktor beszélt, "ha úgy tetszik, szeretném kihúzni", és a PM minden tagja nevében kijelentette: továbbra is bíznak az Együttben.

Szabó Rebeka, a PM elnökségi tagja azt mondta, a szövetségi találkozó arra is szolgál, hogy kölcsönösen erőt és lendületet adjanak egymásnak a választásig hátralévő időre. Szavai szerint a nagyon nehezített pálya ellenére sok eredményt értek el az elmúlt egy évben, jó úton járnak, de tudni kell, hogy ez az út hosszú lesz.

Szabó Tímea, az Együtt-PM társelnöke azt mondta, 2014-ben "valamennyien egy valószínűtlen országban élünk", ahol az, akinek pár év alatt öt vagy hét fürdőszobás villája lesz, az belemondhatja a kamerákba, hogy erre büszke, vagy ahol az a Papcsák Ferenc lesz az elszámoltatási biztos, akiről nem pletykák, hanem hangfelvételek keringenek, hogy "állítólag húsz százalékot lerabol magának és a Fidesznek" minden épületfelújításból.

Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke, V. kerületi polgármesterjelölt a kampányt embertelennek és embert próbálónak nevezte. Hangsúlyozta véleményét, a Fidesz egy olyan rendszert épített fel, hogy "minden ellenünk játsszon", de - mint mondta - így is helyt fognak állni.

Berkecz Balázs, az Együtt elnökségi tagja azt mondta, vidéken azzal fenyegetik szimpatizánsaikat és szavazóikat, hogy településeik csak akkor fognak fejlődni, ha kormánypárti polgármestereket és közgyűlést választanak. Szavai szerint ezt a "maffiaállamot" helyben fogják majd leépíteni.

Pápa Levente, az Együtt elnökségi tagja arról beszélt, hogy az Együtt-PM politikai krédója a tiszta közélet megteremtése. Szólt arról, hogy minden általuk vezetett önkormányzatban létrehozzák az átláthatósági biztosi pozíciót. A biztost a civil szervezetek választják meg, és az önkormányzat átláthatóvá tétele lesz a feladata.

Közölte, hogy emellett minden képviselő- és polgármesterjelöltjük aláírja a civilek által kezdeményezett Ez a minimum elnevezésű csomagot, a felhíváshoz elsőként Karácsony Gergely csatlakozott a rendezvényen.