önkormányzati választások;polgármesterjelölt;VII. kerület;Farkas Ferenc;

2014-10-06 07:03:00

Hisz a győzelemben Farkas Ferenc

Élhetőbb Erzsébetvárost ígér Farkas Ferenc, a baloldal közös VII. kerületi polgármesterjelöltje. Az Erzsébetváros Sportegyesület elnöke a jelenleginél emberségesebb támogatást kínál a rászorulóknak, a vállalkozóknak pedig megfizethető üzlethelyiségeket. A DK-s színekben induló Farkas, akinek plakátjait ismeretlenek megrongálták, politikai ellenfeleit tiszteletben tartva kampányol és bízik abban, hogy miként áprilisban, október 12-én is a baloldal győz a kerületben.

- Fideszes ellenfele Fásy Mulatóval, 7 forintos tejjel kampányol, a Király utcaiaknak pedig azt ígéri, megvehetik a lakásokat, amelyekben élnek. Mit tud ezzel szemben egy baloldali ellenzéki polgármesterjelölt ajánlani?
- Élhetőbb Erzsébetvárost, emberségesebb szociális támogatási rendszert, segítséget a társasházak felújításához, a bérlakásban élőknek pedig lakbércsökkentést. A VII. kerület fideszes vezetése az elmúlt években néhány parkon kívül szinte semmit nem újított fel. Az Almássy teret hagyták lepusztulni, végül a választásokra készülve rendbe hozták és most dicsekszenek vele. Természetesen uniós pénzből varázsolták újjá, ahogyan néhány utcát is. Ez utóbbit azonban az ott élőkkel nem beszélték meg, ezért sok helyen többet ártottak, mint amennyi haszna a felújításnak volt. Az erzsébetvárosi házak java öreg, a lakóknak pedig nincs pénze a renoválásra. Amióta a Fidesz irányít a kerületben, a társasházak nem kapnak vissza nem térítendő hitelt, így fővárosi támogatásért sem pályázhatnak. A fideszesek cinizmusa nem ismer határt. Ha október 12-én bizalmat kapunk, az új baloldali vezetés négyszeresére emeli a társasházak felújítására szánt keretet, aminek az 50 százaléka vissza nem térítendő hitel lesz.

- Polgármesterként csökkenteni akarja a lakbéreket, ebben azonban nincs vitája a kerület jelenlegi vezetőivel, hiszen Vattamány Zsolték is ezt ígérik.
- A most véget érő önkormányzati ciklusban 100, illetve 150 százalékkal emelték a lakbéreket Erzsébetvárosban. A kampányban valóban pályázatot hirdettek és azt ígérték, hogy a szociálisan rászorulók terheit csökkenteni fogják. A feltételeknek viszont várhatóan csak kevesen tudnak majd megfelelni, a végeredményt pedig a választások után hirdetik ki. Erre mondják: ügyes! A Király utcai házak lakóit is egy hónappal a voksolás előtt értesítették arról, hogy majd megvásárolhatják az önkormányzattól a lakásokat. Arról azonban "elfelejtettek" szólni, hogy a műemléki védelem alatt álló épületekben lévő lakásokat csak akkor lehet értékesíteni, ha a házakat felújították. Ezt nyilván később akarták bejelenteni.

- Az új baloldali vezetés eladná ezeket a lakásokat az ott élőknek, vagy ezzel senkit nem hitegetnek?
- Ezeket az épületeket fel kell újítani, a lakásokat pedig értékesíteni. De nem az értékük 60 százalékáért, ahogy azt a fideszes önkormányzat teszi. Ennyit sokan még részletekben sem képesek kifizetni. Mi az önkormányzati lakásokat az értékük 20 százalékáért fogjuk az ott élőknek eladni, nem csak a Király utcában, hanem az egész kerületben. Erzsébetvárosban sok az idős, a nélkülöző ember, aki a számláit sem tudja fizetni. Bár a kormánypárti politikusok ezt tudják, amióta hatalomra kerültek, egy embernek évente csak egyetlen alkalommal adnak szociális támogatást. Rendkívüli esetben sem lehet segítséget kérni az önkormányzattól. Mi ezen változtatni fogunk. Az idős, egyedülálló emberek segítésére szociális hálózatot hozunk létre. A hálózat munkatársai bevásárolnak és elintézik, amit csak lehet. Magasabb lesz a gyógyszertámogatás és évente két alkalommal ingyenes szűrővizsgálatot biztosítunk a kerületben élőknek.

- A zsidónegyed romkocsmáit a világ legismertebb útikönyvei ajánlják a turisták figyelmébe, de a szórakozni vágyó magyarok is kedvvel járnak ezekre a helyekre. A negyedben élők azonban legszívesebben elmenekülnének. Polgármesterként képes lesz megoldást találni?
- A romkocsmákat nem kell megszüntetni, de az ott élők békéjét biztosítani fogjuk. Közös asztalhoz ültetjük a lakókat a vendéglő-tulajdonosokkal és meg fogjuk találni a mindenki számára elfogadható kompromisszumot. Szerintem a nyitva tartásról is együtt kell dönteni, az önkormányzatnak pedig az a feladata, hogy több rendőrt, polgárőrt biztosítson a területen. Az itt élők érdekében mobil zajmérő állomásokat helyezünk el, kezdeményezzük a dohányzást szabályozó törvények módosítását, mert a kocsmák környékén ablakot sem lehet a füst miatt nyitni. Az is el akarjuk érni, hogy a szórakozóhelyek tulajdonosai elsősorban VII. kerületieket alkalmazzanak. A negyedben, illetve egész Erzsébetvárosban sok az üresen álló üzlethelyiség. Úgy tudom, a lakbéreket is azért emelték meg annyira, hogy az így befolyt összegből az üres üzletek terheit fedezze az önkormányzat. Az új baloldali vezetés inkább áron alul is kiadná ezeket, elsősorban a kerületi vállalkozóknak. Részben, hogy a rezsit fedezzék, továbbá a vállalkozások adóira szüksége van a kerületnek.

- Mit szeretne még megvalósítani?
- Létre akarjuk hozni a civilek házát, a rendőrség mellett egy kerületi önvédelmi hálózatot, de a legfontosabb, hogy szolgáltató önkormányzatot teremtsünk. Olyan hivatalt, ahol foglalkoznak az ügyekkel. Az új baloldali vezetés tagjait pedig nem csak a fogadóóráinkon érhetik majd el az erzsébetvárosiak, hanem szinte 24 órán át rendelkezésükre fogunk állni.

- Bízik a győzelemben?
- Áprilisban, a parlamenti választáson Erzsébetvárosban nagyon jól szerepelt a baloldal. Hiszek abban, hogy október 12-én is nyerünk. Akkor is, ha ismeretlen megrongálják a plakátjainkat és a kerületi újságban, médiában az "esélyegyenlőség jegyében" meg sem szólalhatunk. Mi ennek ellenére politikai ellenfeleinket tiszteletben tartva kampányolunk.

- Nem tart attól, hogy ha az ellenzék nyer, a kormány megvonja a támogatást az erzsébetvárosiaktól? Több újrázni akaró kormánypárti polgármester is azzal kampányol, hogy csak az a kerület fejlődhet, amelyiknek a vezetése számíthat az Országgyűlésre és a kormányra.
- A XIII. kerület hagyományosan baloldali, mégis fejlődik. Emellett például ott ingyenes a bölcsődei ellátás, a nyugdíjasokra pedig külön odafigyel az önkormányzat. Mindenki láthatja a fejlődését, fejlesztéseit, ráadásul Angyalföldnek, Újlipótvárosnak sok fideszes önkormányzattal ellentétben nincs tartozása. Miért ne tudnánk mindezt Erzsébetvárosban mi is elérni?