gazdasági válság;adósságállomány;

2014-10-06 11:37:00

Eladósodik a világ

A nyilvánosságra hozott adatokból az derül ki, hogy a földkerekség államai nem sokat tanultak a gazdasági válságból. Világszerte ugyanis nemhogy nem csökken, jelentősen nő az adósságállomány. Miközben 2007 végén ez az összeg 107 ezermilliárd dollár volt, 2013 végére 150 ezermilliárdra emelkedett.

Ez lesz a témája szerdán Washintonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank őszi ülésszakának. Gazdasági szakemberek szerint ugyanis az adósság növekedése miatt a világgazdaság még érzékenyebbé válik a válságokra, akadályozza a növekedés dinamikáját.

Néhány ország különösen érintett a növekvő adósságállomány által. Míg Spanyolországnak 2006-ban 860 milliárd euró külső adóssága volt, mára ez 1,4 ezermilliárdra emelkedett. Olaszországban 450 milliárdról 740 milliárdra nőtt. Drámai emelkedés tapasztalható Törökország esetében is. Akkor 200 milliárd, most már kétszer akkora, 400 milliárd dolláros az ország adóssága. Indiában 180 milliárdról 480 milliárdra nőtt az adósság. Az Egyesült Államok pedig 2 ezermilliárd helyett 5,7 ezermilliárddal tartozik hitelezőinek.

A növekvő adósság veszélyes körforgást indíthat el. Az adósságállományt ugyanis újra finanszírozni kell. Így azonban a nemzetközi hitelezők elveszítik bizalmukat az országgal szemben, pénzügyi válság robbanhat ki. A világ három legnagyobb hitelezője Japán, Kína és Németország. Berlin 1,7 ezermilliárdos kölcsönt adott, ami a német gazdasági teljesítmény fele.