A Greenpeace környezetvédelmi szervezet tegnap hozta nyilvánosságra a nagy Roszatom-jelentését, az ebben foglaltak alapján felszólítja a kormányt, hogy álljon el a Roszatommal és az orosz állammal kötött paksi "paktumtól". A szervezet szerint a Roszatom átláthatatlanul működik, tevékenységeire, kiadásaira, vagyonfelhasználására vonatkozó adatait nem köteles közzétenni, állami kontroll alatt áll, és a vezérigazgató jogosult bármely céges információ államtitokká minősítésére. „Mindez kizárja a korrupciós, minőség-ellenőrzési és biztonsági problémák megelőzését segítő nyilvános felügyelet és vizsgálatok lehetőségét” – állítja a Greenpeace.
A Roszatom reaktorépítési projektjeit biztonsági aggályok, késedelmek és költségtúllépések is jellemzik - igaz ebben hasonlít a nukleáris iparág többi szereplőjére - teszi hozzá a jelentés.
A Greenpeace szerint a Roszatom a valóságosnál több külföldi, építés alatt álló reaktorról beszél. Mint írják, a cég 2012-ben 30 építés alatt álló vagy aktív projektnek minősülő külföldi reaktorfejlesztésről számolt be, 2014-re azonban nyilvános honlapján már csupán 13 kivitelezés alatt álló reaktort említ. A valóságban a felsoroltak közül mindössze 4 áll építés alatt: kettő Kínában, egy Indiában, egy pedig Fehéroroszországban.
A Roszatom súlyosan károsítja a környezetet és a létesítményei környékén élő emberek egészségét - állítja a környezetvédelmi szervezet. A Roszatom viszont éppen tegnap közölte a magyar nyelvű tájékoztatási oldalán, hogy megkezdi a Cseljabinszk megyei területek rehabilitációját, valamint azt is, hogy a kiégett fűtőelemek feldolgozását végző Majak ma világszínvonalú szigorúan ellenőrzött technológiát használ.