galéria;Millenáris Park;Art Market;Deák Erika;Hungart könyvsorozat;

- Art Market negyedszerre

Galériába járni hasznos és érdemes, hiszen egy-egy festmény, szobor vagy más képzőművészeti alkotás képes a látogatót egy másik világba repíteni. Vagy világokba, ha az ember egyszerre több galériát is meglátogat: a holnap kezdődő Art Market remek alkalom erre.

A budai Millenáris Parkban pedig nemcsak neves magyar galériák mint az acb, a Várfok, a Deák Erika vagy a Godot képviselteti magát, de érkeznek galériák Németországból, Olaszországból, az Egyesült Királyságból és Szlovákiából is.

Ezért is kapta az esemény a Fiatal Európa címet, hiszen az európai városokból számos friss galéria és fiatal művésztehetség mutatkozik be. Az idei Art Market tehát egyszerre lesz globális és lokális.

A festmények mellett idén először fotóművészeti kiállítást is rendeznek a szervezők, melyet a Millenáris D épületében lehet megtekinteni. Idén a berlini fal leomlásának 25. évfordulója alkalmából a német főváros kapja a főszerepet. Érdekesnek ígérkezik az A38 galériájában a Berlinből érkezett Divided and Unified (Megosztva és újraegyesítve) nevű kiállítás, mely 27 művész 40 műalkotásán keresztül járja körül a pénz és a művészet kapcsolatát.

És bár egy művészeti vásáron maguk a művek és a művészek játsszák a főszerepet, érdemes egy-egy programon is részt venni. Az Art Market mind a négy napján múzeumpedagógiai foglalkozásokon mélyíthetjük el ismereteinket, a hétvégén pedig kedvükre alkothatnak kicsik és felnőttek a Szabad asztal - szabad alkotás nevű programon.

A Hungart könyvsorozat hiánypótló kismonográfia-sorozatának három új kötetét is bemutatják, melyekben Haraszty István, Polgár Rózsa és Szurcsik József művészete kerül piedesztálra. Egy csütörtöki beszélgetésen az is kiderül, hogy a kelet-európai galériák milyen esélyekkel indulnak a nemzetközi kortárs műtárgypiacon, vagyis mely kulturális vagy gazdasági korlátok akadályozzák őket a sikerben.

Egy pénteki beszélgetésen pedig azt járják körül a beszélgetők, hogy a berlini fal leomlása óta hogyan alakult át a művészet infrastruktúrája a politikai, társadalmi és gazdasági változások hatására. Mindezt két város, Berlin és Budapest példáján mutatják be.

Szombaton a fotógráfia kerül előtérbe: Szilágyi Sándor beszél a fotográfiáról szóló könyvéről Radnóti Sándor esztétával, valamint egy előadáson kiderül miért marginális a helyzete a kelet-európai fotóművészetnek a világban.

Humorosnak ígérkezik vasárnap a Winkler Nóra vezette Törpék kora című kiállítás árverése. Korábban a Design Hét keretében huszonöt kiemelkedő képzőművészt kértek fel, hogy alakítsanak át ízlésüknek megfelelően egy-egy kertit örpét.

A gyerekvállalást, a gyereknevelést a politika és a közvélemény jelentős része is női feladatnak tartja Magyarországon, pedig egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy ennek a felelősségnek meg kell oszlania a szülők között - mondja Tóth Olga. A szociológus, az MTA Szociológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa szerint nincs egységes családfogalom, s jelentős ellentmondás van a családdal, illetve a gyerekvállalással kapcsolatban a magyar társadalom attitűdje és valódi értékrendje között.