adatmegőrzés;Vodafone;adatvédelem;Telenor;TASZ;

Adatvédelem miatt perel a TASZ

Pert indít a Telenor és a Vodafone ellen jogellenes adatmegőrzés miatt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A szervezet nem a két mobilszolgáltató gyakorlatát sérelmezi, hanem az elektronikus hírközlésről szóló törvény adattárolásra vonatkozó szabályainak alkotmánybírósági megsemmisítését kívánja elérni, és mivel az Alkotmánybírósághoz (Ab) már közvetlenül nem fordulhatnak, lényegében nincs más eszköze, mint - demonstrációs céllal - a két céget perelni. 

Ugyanis 2014 áprilisában az Európai Unió Bírósága hiába semmisítette meg azt az uniós irányelvet, amely a tagállamokban az internet- és telefonszolgáltatók gyakorlatát egységesítette, jelesül, hogy bizonyos adatainkat mennyi ideig tárolhatják és hogy a hatóságok azokhoz hogyan férhetnek hozzá, hazánkban a fél éves megőrzést lehetővé tevő törvény nem változott, és továbbra is hatályban maradt. Miközben a bíróság szerint adatmegőrzés kizárólag súlyos bűncselekmények megelőzése, így a szervezett bűnözés és a terrorizmus kivizsgálása, felderítése és üldözése érdekében lehetséges.

A magyar szabályozás azonban nem vonatkozik a kommunikáció tartalmára, "csak" az időtartamára, a hívó felekre, földrajzi helyzetre, a személyek közötti kommunikáció gyakoriságára, és ehhez hasonló adatokra. "Ezekből azonban pontos következtetéseket lehet levonni az érintettek magánéletéről, mindennapi szokásairól, utazásairól, társadalmi környezetéről a kommunikáció tartalmának megismerése nélkül is" - hívta fel a figyelmet a TASZ. Ezért ez az adatmegőrzés súlyos beavatkozás az érintettek magánszférájába, megsértése a személyes adatok védelméhez való alapvető jogoknak. Ezért szerencsés volna a bíróság döntése alapján az arányosság elvének betartása.

Ennek elérése a TASZ szerint - a szolgáltatóknak írt, az adatok törlését először kérvényező levéltől az alkotmánybírósági beadványig - két-három évbe is beletelhet, ráadásul az Ab-t alkotmányjogi panasz esetén semmilyen határidő sem köti. Ugyanakkor a jogvédők szerint arra lehet számítani, hogy ebben az időszakban új uniós szabályozás születik, aminek következtében lehet, hogy a magyar törvényt muszáj lesz így is, úgy is hatályon kívül helyezni. Ám ezt a TASZ nem akarja kivárni.