Budapest;Ludovika;1-es villamos;Lánchíd utca;Várkert Bazárt;átadások;

2014-10-09 07:10:00

Átadások(k)

Budapest jobban teljesít - legalábbis ami az átadások gyakoriságát és csindarattáját illeti. A Várkert Bazárt és a Lánchíd utcát az elmúlt hónapokban már többször is nemzetiszín szalaggal fonták körbe, hogy aztán jól átvághassák - a szalaggal együtt minket is. A Bazár még mindig nincs teljesen kész, jövő évig nem is lesz, a Lánchíd utca is még mindig hagy némi kívánnivalót maga után a minőség ellenőrök szerint. Sietve adták át az 1-es villamos egyik felújított szakaszát is: a peronon még munkások dolgoztak, amikor megnyitották az utasok előtt. A Ludovikát is átadták még márciusban - igaz, csak a főépületét. A budapesti gettó emlékfalát avatás után sietve takarták le – újabb átadásra vár.

Kenyeret és cirkuszt a népnek! - hangzik a közismert mondás, amelyet - úgy tűnik - a jelenleg regnáló hatalom részben meg is fogadott. Bár kenyérből egyre kevesebb van, cirkuszból akad bőven: az elmúlt időszak átadási parádéi ha másra nem is, hát arra jók, hogy ideig-óráig feledtessék velünk, mennyire bonyodalmas itt egyről a kettőre jutni.

Ezzel együtt abba az illúzióba ringathatnak minket, hogy az elméletben a választókat szolgáló urak mekkora hozzáértéssel, szorgalommal és kitartással végzik munkájukat. Íme néhány példa a legismertebbek közül.

"Várkert Bezár"

Legelőször 2014 tavaszán, az áprilisi választások előtt próbálta el a kormány, milyen is lesz, amikor majd 2015-ben átadják a jelen kor Magyarországának politikai cirkuszi látványosságaihoz tartozó Várkert Bazárt - legalábbis annak egyes részeit: a kert, a rendezvényterem, a mélygarázs és a kikötő ekkor még nem készült el.

Szinte percre pontosan a parlamenti választások után, április 7-én este viszont már bezárt a bazár, az akkori tervek szerint augusztusig folytatódó felújítási munkálatok miatt.  Augusztusban - láss csodát - valóban tanúi lehettünk a következő átadásnak.

A "második ütemben" elkészült a kert, a hajókikötő, a mélygarázs és a rendezvényterem is. A kormány azonban nem így látja, szerintük augusztus végén nem a Bazárt adták át újból, hanem a felújított építészeti remek előtt futó Lánchíd utcát avatták. Bárhogy is, az biztos, hogy a Bazár még mindig nincs kész, az eddig 9 milliárdot kóstáló beruházást 2015 tavaszán fejezik majd be véglegesen - legalábbis "a tervek szerint".

A "sosemjó" Lánchíd utca

A Várbazár előtti Lánchíd utcát tehát szintén augusztus végén adták át, az ünnepségen utcai bált is rendeztek, ám már ekkor feltűnt, hogy bizony ismét félkész munkával áll szemben az összezördített vendégsereg.

Az átadási ceremónia előtt fél órával még mindig munkások dolgoztak a területen, a térköveket kötőanyag nélkül, fugázatlanul rakták le, így azok bizony billegtek, esetenként ki is fordultak az ünneplő tömeg lába alatt. A Miniszterelnökség ekkor úgy nyilatkozott: a munkálatok véglegesítéséig még további két hétre van szükség.

Az átadást, majd a lezárást követően még két hétig dolgoztak, majdoktóber elején engedély nélkül ismét megnyitották, de csak a buszokszámára FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Az átadást, majd a lezárást követően még két hétig dolgoztak, majdoktóber elején engedély nélkül ismét megnyitották, de csak a buszokszámára FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Szeptember közepén azonban kiderült: az utca nem felel meg a megnyitáshoz szükséges feltételeknek, a minőségellenőrök továbbra is számos hibát fedeztek fel a kövezeten. Az átadás így ismét csúszott, a szeptember végi helyszíni szemlén látottak továbbra sem győzték meg az ellenőröket, a közlekedési felügyelet nem adott engedélyt az utca megnyitására. Ennek ellenére október elsején - dacolva a hatalommal - a kivitelező, engedély nélkül is megnyitotta az utcát.

Az utca-csoda néhány óráig tartott csupán: kora délután megjelentek a kormányhivatal emberei, és lezárták az utat. A BKK azonban cáfolja a lezárást: közlésük szerint a Várkert Bazár előtti szakaszt csak a közúti forgalom előtt kerítették le, a buszok zavartalanul, szakhatósági engedéllyel járnak - és a korábbi hírekkel ellentétben el is férnek - a területen.

Ugyanakkor elismerik, hogy a Lánchíd utca fejlesztése még nem ért véget - mint korábban lapunk is megírta, a Döbrentei utca és az Ybl Miklós tér továbbra is munkaterület maradt -, ennek ellenére az út jelenlegi műszaki állapota is lehetővé teszi, hogy a 86-os buszok közlekedhessenek rajta.

Villamos barikáddal

A tervezettnél korábban, szeptember 7-én helyezték üzembe az 1-es villamos Puskás Ferenc Stadion és a Közvágóhíd közötti szakaszát. Bár a szerelvény a próbajáratok során is gond nélkül működött, az utasoknak már nem volt annyira egyszerű megközelíteni a villamost.

Mégpedig azért, mert a pályát - ki tudja, miért - félkész állapotban nyitották meg az utasforgalom előtt. Sok helyen az építési törmelékek is ott maradtak, néhol a peronok sem készültek el rendesen.

A Népligetnél és a Közvágóhídnál található megállóknál az átadáskor még nem készültek el a perontetők, valamint az aluljárókba sem tudtak lemenni az utasok, akik a többsávos úttesten, az autók között szaladtak át a megállóba - ám még ezt követően is a síneken, kordonokon, homokkupacokon és más építési anyagon kellett magukat átverekedni ahhoz, hogy a félkész peron viszonylagos biztonságába kerüljenek.

A BKK közleményben ismerte el, a felújított vonal még valóban nem készült el teljesen, a kivitelező még október végéig számos, "szerződés szerinti feladatot" kell hogy elvégezzen. Ugyanakkor mindenkit figyelmeztetnek: a Népligetnél a peronokat a Könyves Kálmán körúton átvezető zebrán lehet biztonságosan megközelíteni.

Tavasszal egyébként ugyanígy indították el a forgalmat az 1-es villamos elsőként felújított, óbudai szakaszán is. A félkész megállókban munkásokat és munkaeszközöket kerülgettek az utasok a "hivatalos átadásig" - de ott legalább az aluljárókat használhatták.

Fő-Ludovika

Még ma is tart az építkezés a Ludovika campusán, ahol a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) felújított, Pollack Mihály által tervezett főépületét adták át még március végén, már ekkor ide költöztették az Egyetemi Központot, a Központi Könyvtárat és a Nemzetközi intézetet is.

Ez év szeptemberétől az oktatás is megindult az épületben, az NKE 2014-2015-ös tanévének hivatalos megnnyitó ünnepségére szeptember 8-án került sor. A főépület felújítása 4,7 milliárd forintba került, a beruházás teljes költsége - négy év alatt - pedig 38 milliárd forint.

A tavaly májusban kezdődött építkezés azonban még nem fejeződött be: az Orczy kertben és a Diószeghy utcában épülő campuson teljesen felújított közparkot alakítanak majd ki - amely magában foglalja a régi lovarda megújítását -, valamint a napokban kezdődött el egy hatszáz fős kollégium építése, és tervben van egy új oktatási épület létrehozása és egy sportközpont kialakítása is, ahol sportcsarnok, uszoda, lőtér és kültéri sportpályák is lesznek. Vagyis jövő nyárig lesz még alkalom bőven a további átadási gyakorlatokra is.

Emlékfal kordonokkal

Október 2-án ünnepélyes keretek között átadták az egykori budapesti gettó emlékfalát, melynek megépítését az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség és Erzsébetváros Önkormányzata finanszírozott.

A ceremónián részt vett André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti külképviseletének ideiglenes ügyvivője, Lieselore Cyrus, Németország magyarországi nagykövete és François Lavertue, Kanada budapesti konzulja is, valamint Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete gyertyát gyújtott az egykori gettó áldozatainak emlékére.

A budapesti gettó emlékfalát csak az illusztris vendégek láthatták FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A budapesti gettó emlékfalát csak az illusztris vendégek láthatták FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A díszes átadó ünnepség ellenére azonban - jól bevett kormánnyzati gyakorlatot követve - október 4-ére letakarták és kordonokkal kerítették el az emlékművet, amely így talán újabb átadásra vár.