Ebola;terjedés;fatális hibák;

2014-10-09 11:05:00

Fatális hibák miatt terjed az Ebola

A madridi tiszti főorvos, Francisco Javier Rodríguez az Ebola-fertőzést kapott ápolónőt hibáztatja amiatt, hogy már majd száz embernél áll fenn a veszély, hogy elkaphatták a halálos kórt. Teresa Romero, a III. Károly kórház nővére ugyanis egy darabig titkolta az őt kezelő orvosok elől, hogy a Spanyolországba hazaszállított két ebolás misszionáriust – Miguel Pajarest és Manuel García Viejót – ápolta. Az egyikük augusztus 12-én, a másikuk szeptember 25-én halt meg. Teresa Romero az első beteg, aki nem Afrikában kapta el az Ebolát.

Romero az El País című lapnak telefonon azt mondta, minden biztonsági előírást betartott. Azt gyanítja ugyanakkor, hogy az egyik átöltözéskor követett el hibát, megtörölte saját arcát a védőkesztyűvel, akkor fertőződhetett meg. A 40 éves nőnek felment a láza, ezért bement az alcorcóni kórházba, ám kezdetben még elhallgatta az információt az orvos elől, aki megvizsgálta. Az ápolónő sérelmezi, hogy a vizsgálatok után nem mondták meg egyenesen, hogy elkapta az Ebolát, végül a mobilján olvasott hírekből tudta meg, hogy a tesztje pozitív lett.

Madridban tegnap óráról órára nőtt azok száma, akik megfertőzhettek. Kezdetben 54 emberről beszéltek, de szerda estére már úgy becsülték, legalább 84 ember kerülhetett közvetlen kapcsolatba az ebolás ápolónővel. Teresa Romero annak a 30 tagú csapatnak a tagja volt, amely a két misszionáriust ápolta. Romero férjét is elkülönítették. Önként vonult be a karanténba Juan Manuel Parra, az az orvos, aki 16 órán keresztül egyedül kezelte az ápolónőt az alcorcóni kórházban, s eközben tizenháromszor kellett védőruhát cserélnie. Előfordult, hogy csak olyan ruhát tudtak adni neki, aminek rövid volt az ujja, nem ért el a kétrétegű védőkesztyűig.

A madridi egészségügyi hatóságok cáfolják, hogy valami gond lenne a védőruhákkal, amelyeket az orvosok és az ápolók az Ebola-fertőzöttek szigorúan elkülönített részlegében viselnek. Pontos előírásokat kell betartani a ruhák felvételekor és levételekor. Úgy vélik, Romero nem követett el hibát, fatális véletlen történhetett. Arra azonban nincs válasz, hogy amikor már tudták, hogy az ápolónő megfertőződött, miért csak átlagos mentőautót küldtek érte, s a mentősök miért nem viseltek megfelelő védőfelszerelést. Az ebolás betegeket kezelő csapat ápolói panaszkodnak, hogy csak gyorstalpalón képezték ki őket. Most pszichológusok segítik őket, hogy megnyugodjanak és el tudják látni a kockázatos feladatot.

Madridban tüntetések robbantak ki, mivel a hatóságok elalttatták a megfertőződött nő kutyáját. Az interneten egész mozgalom bontakozott ki megmentésért, több mint 400 ezren követelték, hogy csak helyezzék karanténba Excaliburt. Azzal érveltek, hogy eddig csak majmok hordozták a vírust, kutyák nem fertőződtek meg.

Elhamvasztották a libériai ebolás holttestét Dallasban

Hasonló dilemmákkal küszködnek az Egyesült Államok egészségügyi hatóságai is. A texasi Dallasban szerdán jelentették be, hogy meghalt az a 42 éves férfi, aki Libériában kapta el a fertőzést. Duncan állapota folyamatosan romlott az elmúlt napokban, annak ellenére, hogy családja kérésére még nem jóváhagyott, kísérleti Ebola-vakcinával is beoltották. A USA Today jelentése szerint Thomas Eric Duncan holttestét szigorú biztonsági intézkedések betartásával elszállították hamvasztásra. Az ebolás betegek holtteste is hordozza a fertőzést. Annak érdekében, hogy a járvány terjedésének veszélyét tovább csökkentsék, eltekintettek a boncolástól. Duncan szeptember 20-án utazott be az Egyesült Államokba, akikkel találkozott, legalább egy hónapig aggódhatnak.

Tartani lehet attól, hogy további fertőzéseket nem lehet elkerülni

A dallasi presbiteriánus kórház felvett egy újabb beteget, aki Ebolához hasonló tünetekre panaszkodott. Michael Monning helyettes seriff kísérte el a dallasi egészségügyi hatóságok képviselőit a lakáshoz, ahol Thomas Eric Duncan megszállt. Monning őrmestert küldték be a lakásba, hogy a kötelező karanténról szóló végzést aláírassa az ebolás beteg hozzátartozóival. A férfi tünetei nem egyértelműek, egyáltalán nem biztos, hogy elkapta a kórt.

Vérátömlesztést kap az amerikai NBC tévé operatőre, aki Afrikában kapta el a fertőzést, de hazaszállították kezelésre. Egy amerikai túlélő, a kísérleti vakcinával kigyógyított Kent Brantly vérével kezelik. Az orvosok bíznak benne, hogy elegendő antitest képződik a férfi szervezetében ahhoz, hogy az immunrendszere fel tudja venni a harcot az Ebola-vírussal. Ashoka Mukpo operatőrt a nebraskai Omahában, egy elkülönített kórházi egységben kezelik. Ő is kap ugyanabból a kísérleti vakcinából, amellyel a libériai férfit is próbálták megmenteni.

Ausztráliában is elkülönítettek egy nővért, aki a Vöröskereszt alkalmazásában Ebola-betegeket ápolt Sierra Leonében. Kedden tért haza, s Ebolához hasonló tüneteket mutat. A nőt Cairns egyik kórházában vizsgálják, még nem erősítették meg, hogy tényleg fertőződött-e.