kampány;Gyurcsány Ferenc;ellenzék;önkormányzati választás;

2014-10-10 20:48:00

Ott győzelmi hangulat, itt mozgósítás

Már csak kettőt alszunk és kinyitnak a szavazóhelyiségek. A vasárnapi önkormányzati választás előtt azonban még dúl a kampány, a településeken ádáz harcot vívnak az ellenzék és a kormánypárt jelöltjei, sőt van, ahol fideszes küzd fideszes ellen a voksokért. A baloldali pártok szombat este közös kampányzárót tartanak, a Fidesz elnöke ehelyett levélben üzent az övéinek. Gyurcsány Ferenc pedig kijelentette: minden, a demokratikus erőkre leadott szavazat világos üzenet a kormánynak.

Finiséhez érkezett az önkormányzati választási kampány, ám mert a szavazás napján sem tiltott a korteskedés, az ellenzék és a kormánypárt várhatóan még vasárnap is tenni fog annak érdekében, hogy minél több szavazót állítson maga mellé. A baloldali pártok szombat este közösen zárják a helyhatósági kampányát és Bokros Lajossal, a MoMa főpolgármester-jelöltjével együtt kérik szimpatizánsaik támogatását. A közvélemény-kutatók 50 százalék alatti részvételt jósolnak, ezért a szocialista pártnak, a DK-nak és az Együtt-PM szövetségnek az utolsó percig mozgósítani kell.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke pénteken pártja kampányzáróján is azt kérte, hogy mindenki menjen el választani, a demokratáknak pedig azt üzente: Európa hallani akarja a hangjukat. A volt miniszterelnök szerint minden, a demokratikus erőkre leadott szavazat világos üzenet a kormánynak, hogy "nem adtuk fel a reményt, nem akarunk idomulni, hanem szeretnénk önmagunk lenni, ebben az értelemben szabadelvűek vagyunk."

Idén harmadszor lesz választás vasárnap, de már sokan unják - folytatta a pártelnök, elismerve: sok újat már ő sem tud mondani, de a közös reményt ezúttal is meg tudja erősíteni. Azt nem ígérheti, hogy hétfőn áttörnek, hiszen "ennek a sárkánynak hét feje van, ebből egyet tavasszal levágtunk, és most még csak a második feje következik" - mondta. Kijelentette: nincs kétsége afelől, hogy a demokratikus erők jelentős lépéseket tesznek előre, jobban szerepelnek majd, mint a 2010-es önkormányzati választáson.

Hozzátette, úgy gondolja, hogy a mai, négy ellenzéki vezetésű fővárosi kerület helyett hetet, nyolcat vagy tízet irányít majd az ellenzék a következő öt évben. Gyurcsány szerint habár a papírforma Tarlós István főpolgármesternek kedvez, nem érdemes latolgatni az esélyeket, inkább azon kell dolgozni, hogy a fővárosiak elhiggyék, a "legrosszabb Bokros is jobb, mint a legjobb Tarlós".

Hetedszer választunk helyi vezetőket
A rendszerváltozás óta hetedik alkalommal tartanak Magyarország csaknem 3200 településén vasárnap önkormányzati választásokat. Polgármester-jelöltekre, megyei önkormányzati, települési képviselő-testületi, illetve nemzetiségi önkormányzati képviselő-jelöltekre szavazhatnak a választók, a budapestiek pedig főpolgármestert is választhatnak.
A képviselők mandátuma a korábbi négy helyett öt évre szól. A választás egyfordulós, és automatikusan az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja, mivel nincs eredményességi küszöb, akár egyetlen szavazattal is polgármesterek vagy képviselők lehetnek a jelöltek. Az már biztos, hogy a Zala megyei Valkonyán, a Vas megyei Daraboshegyen és Tanakajdon, valamint a Tolna megyei Aparhanton jelölt hiányában vasárnap nem lehet polgármester-választást tartani. Elmarad a képviselő-testületi választás a Baranya megyei Kishajmáson és a Vas megyei Tanakajdon is, mert nem indult annyi jelölt, ahányat meg lehetne választani.
Lejártak az adminisztrációs határidők: szombaton már senki nem jelentheti be, hogy nem a lakóhelyén, hanem jelenlegi tartózkodási helyén kíván szavazni. Ez alkalommal csak az jelentkezhet át másik magyarországi településre, aki a választás kitűzése előtt legalább harminc nappal létesített ott tartózkodási helyet, és e címének érvényessége legalább a szavazás napjáig tart.
Az átjelentkezők annak a településnek a jelöltjeire szavazhatnak, ahol tartózkodnak. Mozgóurnát is csak péntek délután 16 óráig kérhettek azok, akik betegségük, vagy fogva tartásuk miatt nem tudnak elmenni a szavazóhelyiségekbe. Akik ezt elmulasztották, vasárnap a szavazatszámláló bizottságoktól még kérhetnek segítséget.

Csakhogy Gyurcsány lelkesítése ellenére nagy az elégedetlenség a fővárosban, ahogy országosan. A közvélemény-kutatók szerint viszonylag kevesen fognak vasárnap választani, ami a Fidesznek kedvez. Pedig sok településen elégedetlenek az ott élők a kormánypárti vezetéssel és gyakran beszélnek helyi korrupcióról is. Az Átlátszó.hu, a K-Monitor, a Political Capital és a Transparency International Magyarország épp ezért nemrég korrupcióellenes szándéknyilatkozatot tett közzé és azt kérte, hogy az önkormányzatuk átlátszóbbá tételéért tenni akaró jelöltek csatlakozzanak a kezdeményezéshez. Eddig 180 képviselő- és polgármesterjelölt írta alá a szándéknyilatkozatot, de egyetlen fideszes vagy kereszténydemokrata sem volt közöttük.

Ipsos: ismét narancsba borulhat az ország
A vasárnap önkormányzati választás az Ipsos szerint alapvetően a Fidesz sikerét fogja hozni. A parlamenti választások megyei, települési eredményei és az azóta végzett közvélemény-kutatások adatai alapján biztosnak mondható ugyanis, hogy az összes megyei közgyűlésbe a kormánypárt küldi majd a legtöbb képviselőt, és az is nagyon valószínű, hogy a Jobbik lényegében minden megyében megelőzi az MSZP-t, ez alól talán Pest megye lehet a kivétel.
Az Ipsos legfrissebb, október eleji felmérése szerint a biztos pártválasztók 55 százaléka a Fideszt támogatja, a Jobbikot 16, az MSZP-t 15 százalék. A DK 5 százalékot kap majd a részvételüket biztosra ígérő, pártelkötelezett szavazók csoportjától, míg az LMP 4, az Együtt-PM pedig 3 százalékot. A közvélemény-kutató adatai szerint a főpolgármesteri poszt is a kormánypártnál marad.
Budapesten a Fidesz listájára a választópolgárok egyharmada voksolna és ugyanezzel a támogatottsági aránnyal rendelkezik Tarlós István is. A szavazásra jogosultak 26 százaléka támogatja a baloldalt, 14 százaléka Bokros Lajost. A Jobbik és főpolgármester-jelöltjük, Staudt Gábor egyaránt 11 százalékot kaphat, az LMP támogatottsága 6, jelöltjéé, Csárdi Antalé 7 százalék.
A fővárosban a baloldal az Ipsos szerint is jobban fog szerepelni, mint 2010-ben, amikor a szocialistáknak három polgármesteri poszt jutott. A megyei jogú városok közül azonban 18-ban szinte biztosan a Fidesz adja majd a polgármestert, a baloldalnak legnagyobb győzelmi esélye Szegeden van, de szoros lehet a verseny Salgótarjánban, Tatabányán és Dunaújvárosban is. A miskolci eredmény prognosztizálható a legnehezebben, ott a Fidesz és a baloldali összefogás mellett a Jobbiknak is vannak nyerési kilátásai.
A 10 ezer lakosúnál nagyobb városok többségében is fideszes polgármesteri győzelmek várhatók, de néhány helyen a baloldal is sikeres lehet. Utóbbi sor élén Kazincbarcika áll, de nem lehetetlen az ellenzék számára néhány egykori bányaváros - mindenekelőtt Komló és Dorog - elnyerése sem. A vasárnapi választáson legfeljebb 43 százalékos lehet a részvétel.

A kampány is a korrupciós botrányoktól zengett. Juhász Péter pénteken is "hozott egy ügyet": közölte, fantomszervezet lehet a Fiatalok az Összefogásért Egyesület, amelyik ezer szálon kötődik a Fidelitashoz, a kormánypárt ifjúsági szervezetéhez. Az egyesület az elmúlt 5 évben csaknem 20 millió forint támogatást kapott a Rogán Antal vezette V. kerületi önkormányzattól - számolt be az Együtt-PM belvárosi polgármesterjelöltje. Juhász kiderítette, hogy Erdei Margit, a szervezet elnöke, a Google kereső által megőrzött adatok szerint éveken át a Fidelitas kerületi csoportjának egyik vezetője volt.

Az egyesület ifjúsági klubjuk fenntartására, felújítására, működési költségekre, illetve hátrányos helyzetű diákok korrepetálására kapta a támogatást, de az ellenzéki politikus szerint semmi nyoma annak, hogy mindez meg is valósult. "Az önkormányzattól nem csak pénzt, de helyiséget is kaptak. Az Aulich utca 7-ben található klubban tartották többször a budapesti Fidelitas-szilvesztert, de tartottak itt a fideszes ifjaknak például csocsó-bajnokságot is" - közölte Juhász, aki arra szólította fel a szervezetet, számoljanak el a pénzzel.

Igazságbeszéd Dunaújvárosban?
Szenvedélyes igazságbeszédet mondott Cserna Gábor, Dunaújváros fideszes polgármestere - írja az Index.
A portál szerint az eddig méltatlanul eltitkolt beszéd a dunaújvárosi közgyűlés január 23-i ülésén hangzott el, amikor a közgyűlés nem fogadta el a polgármesteri hivatal előző évi munkájáról szóló beszámolót.
Ezt a polgármester azzal kommentálta, hogy reméli, néhányan majd elgondolkodnak rajta. Amikor már éppen áttértek volna a következő napirendi pontra, Cserna újra magához ragadta a szót, és keményen beolvasott a szerinte lusta, semmittevő hivatalnokainak.

Egyébként az elmúlt hetekben sorra ilyen, s ehhez hasonló ügyeket feltáró Juhász plakátjait naponta leszedik vagy megrongálják, s a Fidesz durván támadta a helyi médiában is. A napokban a közterületesek darus kocsival távolították el az egyik szimpatizánsa ablaka elől Juhász molinóját, csütörtök éjjel pedig rendőrök igazoltatták azokat az aktivistákat, akik politikai hirdetéseit akarták kirakni. Eközben a XVIII. kerületben azt a plakátot lopták el, amelyen a fideszes polgármester jogtalanul felhasznált közpénzekről szóló számlái szerepeltek - írta a Lőrinci Magazin blog.

Ughy Attiláról ugyanis nemrég kiderült, hogy áfás számla nélkül, blokk ellenében akarta reprezentációs költségként elszámolni az ebédjeit és a nassolását, vagyis kekszet, csokit, mogyorót. A polgármester költéseiről a Liberálisok készítettek óriásplakátot, amelyet a blog szerint a Városgazda Nonprofit Zrt. emberei távolítottak el. Azok a plakátokat viszont helyükön maradtak, amelyekből kiderül, hogy a KDNP és a Jobbik közösen támogat egy a mai szigetvári rendezvényt, amelyen Morvai Krisztina, a szélsőjobboldali párt EP-képviselője is fellép. Pénteken pedig a Belvárosban ugyanazok az "aktivisták" osztották a Fidesz és a Jobbik szórólapjait, illetve az ingyenes Helyi Témát, egy baloldali szimpatizáns erről fotót is küldött a hvg.hu-nak.

Szexi fotókat ajánlott a voksokért a lelkes kereszténydemokrata
Sajátosan kampányol KDNP-s testvére mellett a Facebookon Farkas Adrienne. A Magyar Nemzet újságírója személyes profilján vélhetően a "keresztényi szeretet" jegyében azt írta például a Harrach Pétert, a kereszténydemokraták 67 éves elnökét és az öccsét együtt ábrázoló fotó alá: "pont itt az ideje, hogy ezeket a vénségeket lecseréljük. Akartok csinos, szőke, kék szemű fiúkat a KDNP-be? Tessék megválasztani".
Ezt követően pedig megosztotta a Magyar Nemzet cikkét testvére, Farkas András piliscsabai kereszténydemokrata polgármester-jelölt kampányrendezvényéről. A tudósítás fölé ezt posztolta: "ha megszavazzátok az öcsémet, többet nem osztok meg ilyen hülyeséget. Kaptok Madeirát meg Kolozsvárt, szexis szelfit, fürdőruhás képet, fotót a lányaimról, vagy mittudomén mit, csak ezen essünk túl. Farkas András meg a KDNP-s csapat, erre tessék ikszelni!!!". A dolog pikantériája, hogy a szexi szelfit ígérő anyuka a település újrázni akaró, a Fideszből néhány hete kilépett polgármestere ellen kampányol.
Piliscsabán ugyanis a KDNP legyűrte a nagyobbik kormánypártot; Gáspár Csaba, aki 24 év után, kényszerből távozott a nagyobbik kormánypártból, most függetlenként indul a városvezetői pozícióért. A településen ádáz harc folyik az önkormányzati posztokért és miután ezt a központ nem tiltotta meg, Farkas emberei éppen úgy a Fidesz emblémájával korteskednek, mint a változást követelők. Így Piliscsabán a KDNP-s, illetve a független polgármesterjelölt mellett a Fidesz jelöltjei mérkőznek meg a Fidesz által is támogatott KDNP-s jelöltekkel.

A kormányoldal tehát mindent bevetett, hogy a kampányban is kihasználja anyagi, erőforrásbeli túlsúlyát. Az ellenzék mégis abban bízik, sokan lesznek, akik vasárnap nemet mondanak a Fidesz-KDNP város- és kerületvezetői stílusára.