kampány;önkormányzati választás;

2014-10-13 02:00:00

Tragédiát hozott a kampány

Megdöbbentő haláleset árnyékolta be az önkormányzati választások kampányának utolsó napjait: szombat este elgázolták Váradi Andrást, Alcsútdoboz ellenzéki polgármester-jelöltjét, akinek életét a kórházban már nem tudták megmenteni. A Nógrád megyei Egyházasgergén pedig a testvére szúrta halálra az egyik polgármesterjelöltet. A kampány egyébként is szokatlanul durva üzemmódba kapcsolt: Csepelen megtámadták és leköpték Gyurcsány Ferencet, a Belvárosban pedig a szavazatszámláló bizottság önkormányzati delegáltjai önkényesen leszedték Juhász Péter plakátját.

Szomorú vasárnapra virradt az önkormányzati választások napjára a Fejér megyei Alcsútdoboz. Váradi Andrást, az Együtt színeiben Alcsúton induló juhászt szombat este elgázolták a falu határában. A rendőrség szerint a vétkes sofőr egy 84 éves osztrák-magyar férfi volt. Az 50 éves Váradit életveszélyes állapotban a Székesfehérvári Kórházba szállították. A Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester tevékenysége és a földosztások ellen is harcosan kiálló gazdálkodó életét nem tudták megmenteni, tíz óra 20 perckor elhunyt.

Váradi András az utolsó percéig dolgozott: felesége elmondta, plakátragasztásról indul haza göböljárási tanyájukra, amikor a félúton lévő golfpálya közelében lecsúszott a létra az autójáról, ezért megállt, hogy visszamenjen érte. Ekkor ütötte el az osztrák rendszámú autó; Horváth Sándor, az Együtt bicskei listavezetője szerint azonban nem szándékosan történt, nem cserbenhagyásos gázolás volt. Munkatársunknak helyiek azt mondták, ha nem gyalázzák meg a plakátjait, talán el sem indul aznap helyretenni a kárt. Arról nincs hír, hogy a sofőrt őrizetbe vette-e a rendőrség.

Nem sokkal halála előtt lapunknak Váradi András elkeseredetten nyilatkozott a Fejér megyében, különösen Alcsútdobozon, Felcsúton és Bicskén tapasztalt korrupcióról. Váradi gyakorlatilag mindenét elvesztette, mivel a földeket, amelyeken juhait legeltette, a földpályázatokon a felcsúti polgármesternek adták. Váradi lapunknak azt mondta, nincs veszteni valója, ezért harcolni fog a korrupció ellen, és azért is fontos kitartania, mert az emberek szívesen bíznak valakiben, akiről látják, hogy hajlandó küzdeni értük. Bicskén már kialakult egy összefogottan együttműködő erős csapat, amely, mint mondta, "bármire képes, hogy végre egy pozitív dolog elinduljon". 

Váradi halála miatt sokan fejezték ki döbbenetüket. Bajnai Gordon, az Együtt alapítója egy bátor és igaz embert ismert meg a gazdálkodóban, mint írta: "Büszke vagyok, hogy egy pártban lehettem vele". Az MSZP szerint az ország egy harcos hazafit ismert meg, aki "demokrataként halt meg", és osztoznak azok fájdalmában, akik nem elsősorban juhászként, hanem családapaként ismerték. Az Együtt saját halottjának tekinti Váradit; az apa két kiskorút hagyott maga után, az ő megsegítésükre gyűjtést szerveznek.

Ugyancsak váratlan haláleset történt a Nógrád megyei Egyházasgergén, ahol Pilisi Nándor független jelöltet szóváltás követően leszúrták, vélhetően a testvére; a jelölt 58 éves volt. A tettest őrizetbe vették, és indítványozták előzetes letartóztatását. A választójogi szabályok szerint az előkészítő munkacsoportnak és a szavazatszámláló bizottságnak gondoskodnia kell arról, hogy a szavazólapon ne szerepeljen az elhunyt jelölt neve.

Ádert is kifigurázta a Hír TV?
Én azt honnan tudjam? - így válaszolt a Hír TV kérdésére Áder János, miután leadta szavazatát. A zugligeti szavazókört a csatorna élőben kapcsolta, mondván: Orbán Viktor fogja leadni szavazatát. De nem a miniszterelnök, hanem az államfő és felesége jelent meg voksolni. A Hír TV leadta ahogy szavaztak, majd a csatorna riportere a távozó Áder után sietett.
Ekkor tette fel neki a kérdést: "mire számít a mai napon? Áder - nyilván nem tudva, hogy élő adásban beszél - azt felelte: "Szerintem ez nem az a pillanat, amikor nekem bármit is kellene mondanom erről". Majd a következő kérdésre, hogy "Ön szerint magas lesz a részvétel?" azt mondta: "Én azt honnan tudjam. Csak remélem."

A fideszes Szentgyörgyvölgyi Péter vezette V. kerületben az Együtt-PM polgármester-jelöltjeként indult Juhász Péter kampányát fideszes aktivisták próbálták tönkretenni. A pártszövetség közlése szerint szombat reggelre Fidesz-aktivisták "szisztematikusan" letépkedték a Juhászék által kerületszerte kiragasztott matricáit, és több helyen - az amúgy jogszerűen kihelyezett - molinókat is megpróbálták eltávolítani. Az egyik helyszínen állítólag közterület-felügyelők is segédkeztek, majd miután az Együtt-PM aktivistái felszólították őket, visszahelyezték a molinót. Vasárnap reggelre a helyzet csak romlott, ugyanis Juhász szerint a Markó utca 18-20. szám alatt lévő szavazókör szavazatszámláló bizottságának az önkormányzat által delegált tagjai - anélkül, hogy megvárták volna a pártok delegáltjait - hajnali fél 6-kor, "a szavazás megkezdése előtt, törvénysértő módon" eltávolítottak minden környéken található választási hirdetést.

A rendőrségnek a bizottság tagjai a helyszínen azt mondták, tévesen értelmezték a jogszabályokat, mert úgy tudták, a szavazókör 500 méteres körzetében nem lehetnek kampányanyagok. Holott a törvény csupán a 150 méteren belüli aktív kampánytevékenységet tiltja a választás napján. Így viszont törvénysértést követtek el, amivel az Együtt-PM Szövetség szerint a bizottság "jelentősen" befolyásolhatta a választás kimenetelét. Ennek ellenére rongálás miatt a belvárosi Fidesz tett feljelentést Juhász ellen, ugyanis szerintük az ellenzéki politikus "nyilvánvalóan alkoholos vagy drogos állapotban" több Fidesz-plakátot megrongált a Fidesz-iroda közelében. Pedig az Együtt-PM szerint Juhász mindössze az egyik iroda üvegablakára ragasztott fel egy könnyen eltávolítható matricát. Többek között ezeket tépték le a fideszesek, vagyis a csaknem kétezer tapadót később könnyűszerrel leszedték.

Incidens érte viszont szombaton a csepeli piacon kampányoló Gyurcsány Ferencet: a DK elnöke felé hirtelen egy felemelt öklű, kiabáló ember közelített, majd leköpte a volt miniszterelnököt. Erre Gyurcsány reflexből tarkón vágta, és akkor már a férfi is nekilendült, de mielőtt üthetett volna, sikerült lefogni - a lefogók egyike a DK-s Molnár Csaba volt, aki állítólag ezek után ágyékon rúgta a támadót. Kiderült azonban, hogy a kerület fideszes alpolgármestere, Ábel Attila végig jelen volt, és videóra vette az eseményt. Ábel ezt közleményben tagadta, azt írta, nem volt ott a helyszínen, ő a piac bejáratánál csak annyit látott, hogy "valakik dulakodnak, egy nő meg fehér karkötővel, egy mobiltelefonnal veszi, mi történik". Gyurcsány utóbb úgy nyilatkozott, nem viselték meg nagyon a történtek, egy "bizonytalan lelkiállapotú" ember ököllel akarta kinyilvánítani a politikai véleményét.

És még...
- Jelölt hiányában összesen hét helyen maradt el a választás: Répáshután, Aparhanton, Udvariban, Daraboshegyen, Tanakajdon, Valkonyán és Nemesvitán.
- A fideszes Lányi Józsefet, Heves város önkormányzati képviselőjelöltjét azon kapták jobbikosok, hogy a város romák lakta részében "benzint tankolt néhány fiatalember autójába, meghívta őket kávéra, majd átadott nekik egy Nokia-dobozt".
- Tenken egy "erősen illuminált állapotban" lévő szavazópolgár felszakította az egyik urnát. A szavazatszámláló bizottság tagjai azonnal lezárták és félretették a sérült dobozt. Ercsiben egy részeg férfit a rendőrök vezettek ki a szavazókörből.
- Kilenc szavazólapot találtak a Borsod megyei Tiszakeszin, némelyiket üresen. Az eseményről jegyzőkönyv készült.