orgona;virágzás;Gádoros;

2014-10-18 18:49:00

Azt hiszi, május van - kinyílt az orgona

Vasárnap itthon még mindig 20 fok felett alakulhat a hőmérséklet. A Földközi-tenger középső medencéjétől Közép-Európán át egészen a Skandináv-félsziget északi részéig magasnyomás húzódik. A déli és a középső területeken a ködfoltok feloszlását sok napsütés és az ilyenkor szokásosnál melegebb idő követi; Olaszországban, valamint az Alpok déli lejtőin 22, 27 fok közé emelkedik a hőmérséklet.  

Ami pedig az időjárás által becsapott orgonát illeti, Bálint György, vagyis Bálint gazda kertészeti honlapja szerint már a nevének is kanyargós története van. Latin neve (Syringa) a görög syrinx szóból ered, ami csövet, sípot jelent. A görög mitológia szerint Syrinx nimfa, Pán, a kecskelábú és kecskeszarvú pásztoristen elől menekülve, ijedtében karcsú nádszállá változott. A rettegett hangú Pán (aki puszta hangjával egész hadseregeket volt képes vakrémületbe - pánikba - kergetni) ebből a nádszálból készítette közismert sípsorát. Főleg a tavaszi nedvbőség idején hasonló sípokat lehet fabrikálni az orgona vesszőiből is. Valószínűleg innen származik - némi áttételezéssel - a magyar orgona név, amely a templomi hangszer sípjaira utal.

Nappali pávaszem (Inachis io) ül egy virágzó orgonán (Syringa vulgaris) Gádoroson 2014. október 18-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

Nappali pávaszem (Inachis io) ül egy virágzó orgonán (Syringa vulgaris) Gádoroson 2014. október 18-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

Bármilyen furcsa, az orgona hazánkban nem őshonos növény. Valószínűleg a Balkán-félszigetről származik, és onnan került Törökországba. Csak a 16. században figyeltek fel rá az ott járó kutatók; a szultán udvarából hozott orgona először 1589-ben virágzott Busbecq követ bécsi kertjében. Erősen őrizhették a szép virágú cserjét, mert csak sokára vált ismertté. Igazi "virágkorát" a biedermeier korban élte, amikor számos faja, fajtája és kultúrváltozata egy kertből se hiányozhatott.

A közönséges orgona 2-4 méter magas cserje, de céltudatos metszéssel kecses, alacsony törzsű fává is nevelhető.Dúsan elágazó gyökérzete sekélyen helyezkedik el a talaj felszíne alatt, és a talaj nedvességét mohón veszi fel, ezért egy jókora orgonasövény közvetlen közelében a növények főként nyáron - sokat szenvednek a szárazságtól.Jó minőségű, meszes, agyagos talajon érzi magát a legjobban, de a sivár, köves, napos domboldalakon is megél. Kedvező körülmények között annyira sarjadzik, terjed, hogy az erdők szegélyét, a domboldalakat is ellepi gyökérsarjaival. Napos, meleg fekvésben virágzik a leggazdagabban.

forrás:bálintgazda.hu