korrupciógyanú;M. André Goodfriend;beutazási tilalom;

2014-10-20 18:49:00

Korrupciós-ügy - Magyarország és az USA szövetsége a tét

Jelenleg hat magyar kormánytisztviselő nem utazhat az Egyesült Államokba – erősítette meg lapunk kérdésére André Goodfriend. A budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője sajtóértekezletén elmondta, udvariasságból informálták a külügyminisztériumot, hogy meghozták ezt az intézkedést, azért, hogy tudjanak felvilágosítást adni, ha az érintettek hozzájuk fordulnak. 

Első alkalommal október 6-án Magyar Levente államtitkárral, majd október 13-án Szijjártó Péter külügyminiszterrel ismertette a 7750-es elnöki proklamáció mibenlétét az ügyvivő. Azért nem szívesen említ számokat, mondta, mivel a számok változhatnak, a lista bővülhet is. Megerősítette ugyanakkor, hogy október 6-án hat személyről volt szó, ennyien kaptak értesítést arról, hogy beutazási engedélyüket felfüggesztették.

Goodfriend ügyvivő ezúttal sem árulta el, hogy milyen szintű kormánytisztviselők érintettek, azt azonban megjegyezte, ha nem fontos személyekről lett volna szó, nem tájékoztatják a külügyminisztériumot, hiszen különféle ügyek miatt számos egyéntől tagadják meg a beutazást. A beutazási tilalom lehet végleges. Eddig egyetlen érintett sem fordult az amerikai követséghez, hogy tisztázza magát, s kérje, hogy vegyék le a listáról. Családtagokra is kiterjedhet a tilalom, ha például egy gyermek amerikai oktatását korrupcióból származó pénzből fizetik, ez akár pénzmosásnak is tekinthető, mondta.

Az ügyvivő nem erősítette meg az értesülést arról, hogy egy étolajgyártó vállalat lett volna az egyik amerikai multicég, amelyet megpróbáltak korrumpálni magyar részről. André Goodfriend ugyanakkor igyekezett világossá tenni, hogy a beutazási tilalmakról az amerikai kormányzat szuverén módon, saját hatáskörében dönt, ebben a magyar kormánynak nincs tennivalója, az ügyet bizalmasan kezelik, általában nem is szokták nyilvánosságra hozni. Évek óta együtt dolgoznak ugyanakkor a magyar kormánnyal, az igazságszolgáltatás szerveivel korrupciós ügyekben, ezekben a kérdésekben a jövőben is készek az együttműködésre. A magyar kormánynak azonban, ismételte meg, már eddig is lehetősége lett volna lépni a tudomására jutott korrupciós ügyekben, nem kell a az amerikaiak információira várnia.

Szijjártó Péter kedden kezdődő washingtoni látogatásáról az ügyvivő elmondta, a NATO-partneri viszony, az ukrajnai helyzet mellett szót ejtenek majd a külgazdasági és külügyminisztérium kibővült portfóliójáról, így kereskedelmi kérdésekről is. Felvetődnek mindazok a kérdések is, amelyek miatt Washington Hillary Clinton 2011-es budapesti látogatása óta különböző formában és fórumokon már számos alkalommal kifejezte aggodalmát a korrupció, a civil társadalom elleni fellépés, a médiaszabadság.

Arra az újságírói kérdésre, hogy miért pont most lépett Washington, André Goodfriend azt válaszolta, azért, mert Magyarország esetében folyamatosan romló trendet tapasztalnak, s ez elérhet egy olyan pontot, amikor már nem tudnak együtt dolgozni Magyarországgal, mint szövetségessel. Washington ezt szeretné elkerülni, ezért jó, ha nyíltan tárgyalnak a magyar kormánnyal a felmerült problémákról.