Parlament;Varga Mihály;adótörvények;

Kurucz Éva kormányszóvivő és Varga Mihály miniszter tájékoztatóján nem kerültek elő a kényesebb adóváltozások FOTÓ: MTI/MÁTHÉ ZO

- Adótörvények már a Ház előtt

Nem lesz egy számjegyű az egykulcsos személyi jövedelemadó 2015-ben sem, jön viszont a netadó. Adókedvezménnyel támogatja a jövő évtől a kormány a friss házasokat, valamint kiterjesztik a családi adókedvezményt. A különadófizetési kötelezettség enyhítését 2015-ben sem tervezik. Az ellenzéki pártok kifogásolják, hogy a kormány több, a vállalkozásoknak és a családoknak tett ígéretét sem kezdi el beváltani.

A kormány tegnap benyújtotta az Országgyűlésnek a 2015. évi adóváltozásokról szóló törvényjavaslatot. (Ritka az olyan eset, amikor az éves adóváltozásokról szóló törvényjavaslat előbb kerül a Ház elé, mint a költségvetés-tervezet, idén azonban ez mégis így történt.) Kurucz Éva kormányszóvivő és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter közösen tájékoztatták az újságírókat a jövő évi adócsomagról. Egyelőre még a direkt megszorításokról nem szólt a tájékoztatás, az azonban elgondolkodtató, hogy jövőre sem tervezi a kormány egyetlen különadónak a kivezetését sem, vagy legalább mértékének mérséklését. Így változatlan formában megmarad a bankadó és a reklámadó is.

Vagyis a kormány semmit nem fogadott el azokból a bírálatokból, amelyek például sértőnek tartják, hogy az RTL Klub a reklámpiacon elfoglalt helyénél aránytalanul nagyobb mértékben adózik. Sőt egy új különadó is megjelenik a palettán, amely az internetszolgáltatókat érinti. Varga Mihály indoka ezzel kapcsolatban az volt, hogy a telefonszolgáltatás szerepe folyamatosan csökken, és egyre több funkcióját a világháló vette át. Ezért az arányos közteherviselés szellemében a különadók körét kiterjesztik.

A távközlési adóról szóló törvény módosításából kiderül, az adót az adatforgalom alapján kell megfizetni, minden megkezdett gigabyte 150 forintba kerül majd. (Banai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára a tárca keddi online tájékoztatóján elárulta: 20 milliárd forint jöhet be az "internetadóból".) A Demokratikus Koalíció szóvivője, Gréczy Zsolt ennek kapcsán kijelentette, hogy az ország gazdasági versenyképessége csökkenni fog a netadó révén.

A korábban Varga Mihály által többször beharangozott egykulcsos, egy számjegyű személyi jövedelemadóra még várni kell, addig amíg "az ország gazdasági teherbíró képessége azt megengedi." A családi adókedvezménnyel - a kormányzat számításai szerint - minden egyes évben 180 milliárd forintot takarítottak meg a háztartások, ez idén 230 milliárd forintra növekszik, és a megtakarítások ugyanezen szinten maradnak 2015-ben is.

Kevesebb ingyenpálinka
A jelenlegi 200-ról 50 literre csökkenne a magánfőzés keretében előállítható pálinka, és a kedvezmények csak a gyümölcstermesztő magánszemélyre vonatkoznának az adótörvény tervezete szerint. Megszűnne a bérfőzés jövedékiadó- mentessége, 2015-től a normál mérték 50 százaléka, literenként 1670 forint lenne.

Új elem lesz az adópolitikában, hogy január 1-jétől a fiatal párok házasságkötését adókedvezménnyel is ösztönözni fogják, mégpedig úgy, hogy egy éven keresztül havi ötezer forint adókedvezményt kapnak majd. (A kedvezmény csak akkor jár, ha az ifjú pár legalább az egyik tagjának ez az első házassága.) A családi adókedvezményt is kiterjesztik, mégpedig a második gyermek vállalásának ösztönzése érdekében. Mindez 2016-tól 2019-ig, több lépcsőben valósulhat meg, így négy év alatt fokozatosan a kétszeresére, 10 ezer forintról 20 ezer forintra emelik gyermekenként a kedvezmény mértékét.

A gazdasági növekedés, mint cél továbbra sem került le a napirendről. A társasági adó kulcsai jövőre sem változnak, 500 millió forintos éves árbevételig megmarad a 10, afölött a 19 százalékos szint. Varga Mihály szerint továbbra sem mondtak le az egykulcsos társasági adóról, de ehhez a mostaninál jobb gazdasági teljesítményre van szükség. Folytatódik a munkahelyvédelmi akció is. Jövőre a részmunkaidőben dolgozó kisgyermekes szülők után is nagyobb kedvezmény jár, bruttó 100 ezer forintos határig tudnak majd az anyák élni ezzel a lehetőséggel. Társasági adóalap-kedvezményt vehetnek igénybe a felsőoktatási intézményt támogató vállalkozások is, hasonlatosan ahhoz, ami - sokat bírált módon - a sport- és a filmtámogatásnál már megvalósult.

Elsősorban az ellenzéki pártok javasolják már hosszú ideje, hogy az alapvető élelmiszerek közül a kiskereskedelemben forgalmazott hús áfáját csökkentsék, a jelenlegi 27 százalékról 5 százalékra. Ezzel szemben az áfa általános kulcsa változatlanul magas, 27 százalékos marad. Mint ismeretes korábban már 27 százalékról 5 százalékra csökkentették az élő- és félsertésre vonatkozó áfát, ez jó a termelőknek, húsiparnak is. Varga Mihály kedden bejelentette: ehhez hasonló módon mérséklik jövőre a szarvasmarha-, a juh- és a kecskehús adókedvezményét. Újdonság az is, hogy a beszerző és az értékesítő szövetkezeteknek nem kell majd helyi iparűzési adót fizetniük.

A feketegazdaság visszaszorítása érdekében Varga Mihály elmondta, hogy például a láncolatos áfacsalások érdekében megfogalmazott javaslat szerint a tételes áfaösszesítő határát kétmillió forintról egymillió forintra csökkentik. Emellett az újonnan alakuló cégeknek havonta kell majd áfát kell bevallaniuk. Jövőre felállítják az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszert. Ezzel azt a célt kívánják szolgálni, hogy ne lehessen olyan árut forgalomba hozni, amelyről az adóhatóság nem tud.

Drágulhat az internet
Az európai viszonylatban amúgy is kimagasló mértékben adóztatott magyar távközlési szektor szereplői a rájuk kivetett adókat áthárítják majd a fogyasztókra, azaz általánosan drágul majd az internethasználat.
A vezetékes szolgáltatók az eredeti távközlési különadó megszűnése után egy napig sem maradtak kifejezetten rájuk szabott extra adóteher nélkül, 2013-ban érkezett ugyanis a közműadó, mely a kábel nyomvonalhossztól függően sávosan került meghatározásra - írta a hwsw.hu internetes szakportál.
A távközlési szektort sújtó különféle adónemek alkalmazása ellen a távközlési szolgáltatók éveken át küzdöttek, teljesen hiába. Az új adótörvényeket támadó beadvány elbukott az Európai Bíróságon, a szabályozás pedig kimondta, hogy nem lehet a fogyasztókra hárítani a többletterheket.
"A Fidesz felszólítja a kormányt, hogy vonja vissza az internetadóval kapcsolatos javaslatát, mert az akadályozná az internet magyarországi terjedését." Ezt Nyitrai Zsolt a párt információs és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője mondta szombati sajtótájékoztatóján, igaz, még 2008. április 26- án.

A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla kedden kihirdetett határozatában helybenhagyta a Budapest Autófinanszírozási Zrt. ügyében hozott elsőfokú ítéletet, amely szerint tisztességtelenek a pénzintézet általános szerződési feltételei.