A WHO szerdán közzétett jelentése szerint a járvány terjedését még mindig nem sikerült jelentősen lelassítani Nyugat-Afrikában. A legtöbben Guineában, Libériában és Sierra Leonéban vesztették életüket a vírus következtében. A helyzetet súlyosbítja, hogy a nyugat-afrikai országokban nem jut ágy minden betegnek a járványügyi központokban, sok fertőzöttet ezért otthon kell kezelniük a rokonoknak. A legtöbb kórházi ágyra Libériában lenne szükség, ahol a betegeknek mindössze 23 százalékát kezelik egészségügyi létesítményekben. A WHO közölte, hogy a régióban összesen 4388 ágyat kellene létesíteni.
A vezető gyógyszergyártó vállalatok azt tervezik, hogy egyesítik erőfeszítéseiket az Ebola elleni védőoltás kidolgozásának felgyorsítására, és reményeik szerint jövőre már több millió vakcinát állítanak elő. A Johnson and Johnson amerikai társaság szerdán közölte, hogy jövőre legalább egymillió adagot állít elő kétlépcsős oltóanyagából, és már tárgyalt az együttműködésről a GlaxoSmithKline (GSK) brit céggel, amely a rivális vakcinán dolgozik. Az, hogy a súlyosan fertőző vérzéses láz elleni vakcina előállítása gazdaságos-e, még mindig nem világos, de a gyógyszeripari cégekre nagy nyomás nehezedik, hogy megoldást találjanak a nemzetközi egészségügyi válságra. Paul Stoffels, a Johnson and Johnson kutatásokért felelős vezetője szeirnt fontos, hogy több kísérleti vakcinát fejlesszenek addig, amíg nem lesz egyértelmű, hogy melyik hatásos. A jövőben a forrásokat az egyetlen egyértelműen hatásos oltóanyagra fordíthatják.
Andrew Witty, a GSK vezetője szerdán elmondta, hogy a héten Genfben szakértők megvitatják annak lehetőségeit, miként tudnának minden gyógyszeripari vállalatot bevonni az együttműködésbe, még azokat is, amelyek közvetlenül nem vesznek részt az Ebola elleni védőoltás fejlesztésében. A GSK és a NewLink Genetics által kifejlesztett védőoltások klinikai tesztjei folyamatban vannak, a Johnson and Johnson humántesztjei januárban indulnak. A GSK első védőoltása várhatóan az év végére készül el. Az amerikai vállalatok 200 millió dollárt költenek a program felgyorsítására. és azt tervezik, hogy január elejétől egészséges önkénteseken tesztelik a védőoltást Európában, az Egyesült Államokban és Afrikában.
Közben francia kutatók gyorstesztet fejlesztettek ki a betegség diagnosztizálására, amellyel a vírus kevesebb mint 15 perc alatt kimutatható - jelentette be kedden a francia atomenergetikai és alternatív energiaügyi bizottság (CEA). A terhességi teszthez hasonló vizsgálatot "külön műszer nélkül a helyszínen lehet majd elvégezni egy csepp vér, plazma vagy vizelet segítségével". A CEA kutatócsoportja által kifejlesztett tesztet a lyoni Jean Mérieux gyógyszeripari intézet legmagasabb biztonsági szintű laboratóriuma hagyta jóvá a jelenleg Nyugat-Afrikában terjedő fertőzésből származó mintáján. A termék a gyorstesztek legfőbb európai gyártójának számító Vedalab francia cégnek köszönhetően hamarosan forgalomba kerülhet.
A prototípussal már október végétől lehetséges lesz a klinikai tesztelés a gyakorlatban.A vírus jelenlegi diagnosztikai tesztelése több mint két órát vesz igénybe, és a levett mintából kizárólag laboratóriumi körülmények között lehetséges. A gyorsteszttel viszont lehetővé válik, hogy a fertőzött emberekhez a lehető leghamarabb diagnosztizálni lehessen a betegséget. Gyorsteszteken jelenleg több országban is dolgoznak, japán kutatók szeptemberben jelentették be, hogy módszerükkel fél óra alatt kimutatható a vérmintáról, tartalmaz-e vírust. Amerikai kutatók pedig olyan teszten dolgoznak, amely 10 perc alatt tudja majd diagnosztizálni a fertőzést.
A WHO bejelentette: reményei szerint Nyugat-Afrikában januárra sikerül tesztelnie két kísérleti Ebola-oltóanyagot, Libériában pedig két héten belül rendelkezésre állhat a vérszérum kezelés. Az ENSZ egészségügyi hivatalának célja, hogy Nyugat-Afrikában az év elején több mint 20 ezer egészségügyi dolgozón és a lakosságon megkezdjék a két vakcina tesztjét - a korábbi elképzeléseknél nagyobb készletből. A Vöröskereszt egy magas rangú tisztviselőjének reményei szerint a járvány négy-hat hónapon belül megfékezhető.
Szerdán Pekingben Elhadj As Sy, a Nemzetközi Vöröskereszt és a Vörös Félhold főtitkára az újságírókkal közölte: "a járvány terjedése megfelelő izolációval, az esetek jó kezelésével, és az elhunytak méltóságteljes és biztonságos eltemetésével állítható meg". Dr. Marie Paule Kieny, a WHO oltóanyag-kutató részlegének főigazgatója közölte: az első tízezer Ebola oltóanyagot szét lehetne osztani az újév első hónapjában. Kieny elismerte, sok még a "ha", és "még mindig fennáll annak a lehetősége, hogy ez a vakcina nem fog működni". De, az egészségügyi szakember a hat hónappal ezelőtt elképzeltnél egy sokkal nagyobb szabású kísérletet vázolt fel.
Kieny - a BBC szerint - arról is beszámolt, hogy libériai használatra szérumot is kifejlesztettek az fertőzést túlélők véréből kivont antitestek felhasználásával.
Továbbra is kicsi a valószínűsége annak, hogy Magyarországon Ebola-járvány alakuljon ki, a vírus behurcolásának esélye is igen alacsony - mondta Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos szerdán a Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban tartott sajtótájékoztatón. A szakember elmondta, elemezték az esetleges behurcolási útvonalakat, ezekre elkészítették a protokollokat, a szereplők, társhatóságok és egészségügyi intézmények felkészítése is megtörtént az elmúlt hetekben.
Kovács Attila megismételte, sérülékeny vírusról van szó, ami megfelelő higiénés környezetben hamar életképtelenné válik. Magyarországon a közegészségügyi állapotok és a kórházi ellátás feltételei is jóval magasabb szinten vannak, mint a szóban forgó nyugat-afrikai országokban, így ha esetleg előfordulna behurcolt eset, abból járvány nem alakulna ki. Hozzátette, az ország arra is felkészült, hogy hazahozzon egy esetlegesen Nyugat-Afrikában megfertőződött magyar állampolgárt, továbbá a kezelésre kijelölt Szent László Kórházban - a felkészülés keretében - minden nap szimulációs gyakorlatot tartanak. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár azt mondta, az Európai Unió kiemelten kezeli a járvány elleni védekezést, a spanyolországi eseten kívül "éles helyzet" eddig nem volt a tagállamokban.