New York;Ebola-járvány;USA-járvány;

2014-10-24 22:19:00

New York felkészült az ebolára

Nincs ok riadalomra, mert New York teljes mértékben felkészült az ebola kezelésére - jelentette ki pénteki sajtóértekezletén Bill de Blasio polgármester, miután a városban fertőzöttnek nyilvánították az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet egy nemrég Nyugat-Afrikában járt amerikai orvosát.

A férfi a negyedik ebolás beteg az Egyesült Államokban. A 33 éves Craig Spencer több mint egy hete tért vissza az Egyesült Államokba Guineából. Szerdán láz és hasmenés lépett fel nála, csütörtökre rosszabbul lett, ekkor tájékoztatta a hatóságokat. Az ebola kezelésére alkalmas manhattani Bellevue Kórházba vitték, elkülönítve ápolják. Vele együtt karanténban van menyasszonya is, akin egyelőre nem mutatkoznak a betegség jelei.

De Blasio közölte, hogy a beteg kezelésében szakszerűen jártak el, és a New York-i hatóságok igyekeznek feltérképezni, kikkel lépett kapcsolatba az elmúlt napokban az orvos, valamint azonosítani azokat, akik megfertőződhettek. Craig Spencer egy tekepályán járt, metrón utazott és taxiban is ült a tünetek megjelenése előtt.

A fertőtlenített tekepályát pénteken újból megnyitották a közönség előtt. A férfi a New York-i Presbiteriánus Kórház munkatársa, de nem kezelt beteget, mióta visszatért. Spencer eszméleténél van, és pénteken mobiltelefonon beszélt hozzátartozóival.

Pénteken gyógyultan távozott a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) bethesdai egészségügyi központjából Nina Pham nővér, aki elsőként kapta el a vírust a Dallasban elhunyt ebolás betegtől. Pham, akit október 16-án vittek át a texasi nagyvárosból a Maryland állambeli szövetségi egészségügyi intézménybe, sajtóértekezleten mondott köszönetet orvosainak, megjegyezve, hogy teljes felépülése még időbe telik majd. A nővért a nap folyamán Barack Obama elnök a Fehér Házban fogadja majd.

A The New York Times pénteki jelentése szerint kanadai és amerikai tudósok már csaknem egy évtizeddel ezelőtt publikálták, hogy kifejlesztettek egy olyan vakcinát, amely a majmok esetében 100 százalékig hatékony volt az ebolavírus elleni védekezésben. Ha a szer embereken való tesztelése azonnal megkezdődött volna, akkor már 2010-re vagy 2011-re az engedélyeztetés szakaszába kerülhetett volna.

A lap szerint a tesztelés egyfelől azért szakadt meg, mert a korábbi ebolajárványok ritkák voltak és egyszerre csupán néhány száz embert érintettek, másfelől viszont a legtöbb gyógyszeripari cég nem kívánt olyan szerek kifejlesztésére költeni, amilyenekre legtöbbször a fizetésképtelen országoknak lenne szükségük. 

A The Washington Post pénteken bátorítónak nevezte a legújabb amerikai és európai vakcinakísérleteket, mert az önkéntesek kisebb csoportjain tesztelt szerek veszélytelennek bizonyultak. A potenciális vakcinák tömeges kipróbálása az ebola sújtotta nyugat-afrikai országokban az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) várakozásai szerint januárban kezdődhet meg.