Fidesz;felsőoktatás;Balog Zoltán;kancellárok;

Többségében a Fideszhez köthető személyeket nevezett ki Orbán Viktor kormányfő kancellárnak a felsőoktatási intézmények élére. N

- Fidesz-közeli kancellárok

Többségében a Fideszhez, illetve Fidesz-közeli cégekhez köthető személyeket nevezett ki Orbán Viktor kormányfő kancellárnak a felsőoktatási intézmények élére. Mindez a Balog Zoltán által pénteken bemutatott névsorból, illetve a kormany.hu-ra feltöltött életrajzokból derül ki. 

Az emberi erőforrások minisztere bejelentette azt is, hogy nyolc helyre nem találtak alkalmas kancellárt a pályázók között, így az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Pannon Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, az Eötvös József Főiskola és a Kecskeméti Főiskola kancellári tisztségére új pályázatokat írnak ki. A most kinevezettek november 15-én kezdik meg a munkát.

Mint ismert, a kancellári rendszer bevezetésével szétválasztják az egyetemek szakmai és gazdasági irányítását. A rektorok maradnak az egyetemek szakmai-oktatási vezetői, míg a kancellárok az állami fenntartó gazdasági érdekeit képviselik, minden olyan kérdésben ők döntenek, amelyek az intézmények költségvetését érintik.

A most kinevezett kancellárok között van néhány, aki eddig is az adott intézményben dolgozott, többen gazdasági főigazgatóként. Az ő alkalmasságuk nehezen megkérdőjelezhető. Sokan vannak azonban, akik kiválasztásánál a legfőbb szempont a politikai megfelelés lehetett. Nehezen indokolható például, hogy miért Mihályi Máté Győzőt nevezte ki a miniszterelnök a világhírű rehabilitációs intézményből alakult Pető András Főiskola kancellárjává, hiszen a 35 éves Mihályi - életrajza szerint - idén szerzett közgazdász diplomát. Korábbi munkahelyei alapján elsősorban az útépítéshez és az autópályákhoz ért, hiszen legutóbb a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-nél, előtte az Állami Autópályakezelő Zrt.-nél, korábban a Kisalföld Autópálya Mérnöki és Szolgáltató Zrt.-nél, még korábban pedig az EuroAszfalt Kft.-nél és ennek anyacégénél a Betonút Zrt.-nél dolgozott. Hogy az ezeket megelőző K&H-s munkahelyének köze van-e a Kulcsár-ügyhöz, nem tudni.

Eminens fideszes ejtőernyősnek számít Szentendre korábbi kormánypárti polgármestere, Dietz Ferenc, aki a Budapesti Gazdasági Főiskola gazdálkodását felügyeli majd, illetve Borbás Zoltán, aki a Kaposvári Egyetem kancellárja lesz. Az állatorvos Borbás életrajza szerint 2010-13 között a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának kabinettitkára volt, de tagja volt Komárom-Esztergom Megyei közgyűlésnek, és vezette a Fidesz megyei gazda-, illetve falusi tagozatát is. Az egri Eszterházy Károly Főiskolára az a Csathó Csaba József kerül kancellárnak, aki statisztikus és villamosmérnöki képzettsége mellett az egri közgyűlés tagja volt, az előző ciklusban pedig a város költségvetési és gazdálkodási

bizottságát vezette. A lengyel filológus Nagy Zsombor a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kancellárja lesz, kérdés, e posztot, az első Orbán-kormány Miniszterelnöki Hivatalának egyházi és NKÖM referenseként érdemelte-e ki, vagy a református lelkészekről és a református egyház, illetve az elnyomatás koráról írott publikációival.

Norvégia továbbra is elkötelezetten támogatja a magyar civil szervezeteket, dacára annak, hogy ezzel az ország belső ellenzékét finanszírozza a hivatalos magyar álláspont szerint. Vidar Helgesen norvég Európa-ügyi miniszter Oslóban kijelentette: "ameddig csak lehet, folytatjuk a civil szervezetek támogatását", egyúttal ismét aggályait fejezte ki a magyarországi "tekintélyelvű, mélyen aggasztó tendenciák" miatt. Elmondta: Norvégia "nem sok hitelt ad a Kehi-jelentésnek", mivel a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) pályázati pénzeinek esetében az ellenőrzés az adományozó feladata.