Egy esetben hármas gyilkossággal vádolt személyeket is futni hagyott ráadásul úgy, hogy két személyt az üggyel kapcsolatban előzőleg hosszú börtönbüntetésre ítéltek. A jelenleg újra hazájában, Udinébem dolgozó Floritnak hírek szerint 300 ezer euró ütötte a markát, ennek fejében rendelte el a tettesek szabadlábra helyezését.
Az elkövetők hozzátartozói, akik a pénzösszeg előteremtésében segédkeztek, a Balkan Insight információs portáljának elismerték a korrupció tényét. Röviddel a cikk megjelenése után felfüggesztették az EULEX egy másik vizsgálóbíróját, a brit Maria Bamiehet, aki feltételezések szerint kiszivárogtatta az információkat kollégájáról. A brit jogásznő elismerte: igazak a Floritot ért vádak.
Rajtuk kívül gyanúba keveredett a vizsgálóbírók munkáját irányító cseh Jaroslava Novotna, valamint a brit különleges ügyész, Jonathan Ratel is. Az előbbi védte Floritot, a másik viszont megtagadta egy olyan tanú beidézését, aki egy koszovói parlamenti képviselőt hozhatott volna kínos helyzetbe – számolt be az esetről a Neue Zürcher Zeitung. Egyelőre nem világos, hogy az EULEX-en belül milyen eljárás folyik a misszió munkatársaival szemben. Florit azonban egyelőre minden vádat tagad, azzal érvelt, hogy már egyszer vizsgálatot indítottak vele szemben, ám az eredménytelen maradt. Brüsszelben megerősítették, hogy 2013-ban már eljutott az EU központjába a vádak híre, s lépéseket tettek az ügyben.
Pristinai médiaértesülések szerint a külföldi missziók polgári tervezési és vezetési stábjának brit igazgatója, Kenneth Dale is megérkezett Koszovóba, hogy információkat gyűjtsön az ügy kapcsán. Az EULEX mostani vezetője, Gabriele Meucci nemrégiben foglalta el hivatalát: az olasz diplomatát október közepén fogadta Atifete Jahjaga koszovói elnök. Meucci ígéretet tett arra, hogy minden gyanús esetet feltárnak. Hangoztatta, az EULEX azért van Koszovóban, hogy „jobb hellyé változtassa”, a misszió zéró toleranciát hirdet a korrupció ellen.
Koszovóban a helyi politikusok, illetve az itt szolgáló külföldi missziók gyakran vádolják egymást korrupcióval. Bármi legyen is azonban az igazság, az tény, hogy a köztársaság az önállóság kihirdetése után hat és fél évvel is fényévekre van attól, hogy működőképes állammá váljon, s a saját lábára tudjon állni a külföldi támogatások nélkül. Az EULEX misszióját 2008-ban alapították azzal a céllal, hogy erősítse a koszovói jogállamiságot. Kezdetben jelentős végrehajtói hatalommal ruházták fel, mára jelentősen korlátozták jogköreit. Jelenleg 1600 munkatársa van, éves költségvetése 90 millió euró.