Demján Sándor;takarékszövetkezetek;OTSZ;

2014-11-06 06:24:00

"Átjátszották" a takarékszövetkezetek pénzét?

Csak a döntés után értesültek a takarékszövetkezetek arról, hogy a Takarékbankból - mai hatállyal - kiszervezték a mintegy 1000 milliárd forintra tehető szabad pénzeszközeik kezelését. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) megdöbbenésének adott hangot a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete és a Takarékbank vezetőinek küldött nyílt levelében és sérelmeikről értesítették Lázár Jánost, a területért felelős minisztert is.

Az OTSZ tagjai elégedettek voltak a Takarékbank által irányított alapkezelő tevékenységével és a szabad pénzeszközök hasznosításával, ugyanakkor, amellett, hogy nem értenek egyet a kiszervezéssel, kifogásolják az egész eljárást. Kérdezik, miért nem volt közgyűlési döntés ilyen stratégiai kérdésben és mi indokolta, hogy a Spéder Zoltán által is tulajdonolt FHB Jelzálogbank Nyrt. lévő - amúgy 2013-ban veszteséges - Diófa Alapkezelő Zrt. pályáztatás nélkül "nyerte" el a megbízást és így 1000 milliárd forint betétet kezelhet? Többek között azt is tudakolják, hogy miért nem volt a pályázat nyilvános és van-e garancia arra, hogy az új alapkezelő és tulajdonosa a Takarékbanknál eredményesebben végzi az alapkezelést?

A Demján Sándor OTSZ elnök nevével fémjelzett levélben felvetik, jogszerű és etikus-e, hogy maguknak megszavazzák az alapkezelést, hiszen az FHB etikátlan tulajdonszerzése után, a szabad likviditás 1000 milliárdja alapvetően nem az integrációt, a szövetkezeti csoporttulajdont erősíti, hanem azokat a kiválasztott magánszemélyeket, akik a külső befektető 400 milliárdos pályázati feltétele helyett mintegy 9 milliárdért - a külső befektető árának 2,5 százalékáért - jutottak a Takarékbank 55 százalékához.

A vagyonkezelés gyalázatos kiszervezésével tovább folytatódik a takarékszövetkezetek kivéreztetése - hangsúlyozta Demján Sándor.

Helyreigazítás
„A nepszava.hu internetes oldalunk címlapján 2014. november 6. napján "Átjátszották" a takarékszövetkezetek pénzét?" című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy az „..a Takarékbankból - mai hatállyal - kiszervezték a mintegy 1000 milliárd forintra tehető szabad pénzeszközeik kezelését és .a „Diófa Alapkezelő Zrt. pályáztatás nélkül "nyerte" el a megbízást és így 1000 milliárd forint betétet kezelhet?.”
A valóság ezzel szemben a Takarék Alapkezelő mintegy 43.5 milliárd forintnyi befektetést kezelt. Ezen állomány kezelését a Takarékbank vette át. A Takarék Alapkezelő az általa kezelt öt nyilvános lakossági alap kezelését átadta a Diófa Alapkezelőnek. Az Alapok együttes értéke mintegy 35 milliárd forint.
A szövegben valótlanul állítottuk, hogy "Csak a döntés után értesültek a takarékszövetkezetek arról, hogy a Takarékbankból - mai hatállyal - kiszervezték a mintegy 1000 milliárd forintra tehető szabad pénzeszközeik kezelését.”
A valóságban a 43,5 milliárd forintnyi értékpapírállomány vonatkozásában a Takarékbank vagyonkezelési ajánlattal kereste meg a potenciális ügyfeleket, akiknek egy része ezt az ajánlatot elfogadta, míg néhány ügyfél, köztük néhány takarékszövetkezet, nem fogadták el az ajánlatot. A Takarék Alapkezelő által öt nyilvános lakossági alapban kezelt mintegy 35 milliárd forintnyi eszköz vonatkozásában a befektetők a jogszabályoknak megfelelő tájékoztatást kaptak arról, hogy az alapkezelő személyében módosulás történik.
A szövegben valótlanul állítottuk: " ...kiszervezték a mintegy 1000 milliárd forintra tehető szabad pénzeszközeik kezelését.” A valóságnak a fenti állítás nem felel meg. A Takarékbank nem szervezte ki a szabad kezelését más szervezethez.