MNB;működési engedély;Széchenyi István Hitelszövetkezet;

- Visszavonta a Széchenyi István Hitelszövetkezet működési engedélyét az MNB

A betétesek biztonsága érdekében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) kizárta tagjai közül a Széchenyi István Hitelszövetkezetet, emiatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta az intézmény működési engedélyét csütörtökön.

Az MNB az MTI-hez eljuttatott közleményében ismerteti: betétkifizetési tilalmat rendelt el, és felügyeleti biztosokat rendelt ki a hitelszövetkezethez. Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa azért adta ki az engedély visszavonásáról rendelkező határozatát, mert a Takarékbank Zrt. vizsgálata olyan súlyos hiányosságokat tárt fel a Széchenyi István Hitelszövetkezetnél, hogy az SZHISZ a betétesek biztonsága érdekében kizárta azt integrációs rendszeréből - közölte a jegybank.

A szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján ilyen esetben az MNB-nek vissza kell vonnia a kizárt hitelszövetkezet engedélyét. A csütörtökön közzétett határozat 8 nap múlva válhat hatályossá. A jegybank felügyeleti biztosok kirendeléséről is döntött, illetve a rendezett kártalanítás érdekében betétkifizetési tilalmat rendelt el. Egyúttal megtiltotta a hitelszövetkezetnek újabb kockázatvállalással járó ügyletek kötését, vagy hitel- és kölcsönszerződésben foglalt határidők meghosszabbítását.

A felügyeleti biztosok csütörtökön átvették a szövetkezeti hitelintézet irányítását annak igazgatóságától, és gondoskodnak a megfelelő működésről - közölte az MNB. A felügyeleti biztosok kezdeményezésére az MNB november 7-ére, péntekre bankszünnapot rendelt el a Széchenyi István Hitelszövetkezetnél. Hétfőtől a hitelszövetkezet fiókhálózata a megszokott nyitvatartási idővel üzemel.

Az MNB engedély-visszavonó határozatának hatályossá válása után a Széchenyi István Hitelszövetkezetnél meglévő betétösszegek esetében az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabályok adta határidőn belül 100 ezer eurós összeghatárig (több mint 30 millió forintig) kártalanítja a biztosított követeléssel bíró betéteseket a hitelintézeti törvény alapján. A betéteseknek egyelőre nincs teendőjük, az OBA tájékoztatást nyújt majd a kifizetésekről - hívta fel a figyelmet az MNB.

A Széchenyi István Hitelszövetkezet az augusztus végi adatok szerint mintegy 6 ezer betétessel rendelkezik, működési területe jellemzően Zala megye és környéke egy része. A hitelszövetkezet mérlegfőösszeg szerinti piaci részesedése a hitelintézeti szektorban nagyon csekély, nem érte el a 0,3 ezreléket. Az MNB közleménye szerint a szövetkezeti hitelintézeti szektor helyzete összességében stabil. A hitelszövetkezetek Magyarországon csak saját részjegy-tulajdonosaik körében gyűjthetnek betéteket és nyújthatnak alapvetően szolgáltatásokat, így ügyfélkörük korlátozott.

Indul a Széchenyi István Hitelszövetkezet ügyfeleinek kártalanítása
Indul a Széchenyi István Hitelszövetkezet ügyfeleinek kártalanítása három héten belül - közölte a Miniszterelnökség Nemzeti Pénzügyi Szolgáltatásokért és Postaügyekért Felelős Államtitkársága.A kártalanítás menetéről az ügyfelek időben tájékoztatást kapnak - jelezték a közleményben. Mint ismertetik: a hatezer ügyfél, aki egyben a hitelszövetkezet résztulajdonosa, az Országos Betétbiztosítási Alapon keresztül juthat hozzá a 100 ezer eurót, mintegy 31 millió forintot meg nem haladó követeléséhez. Az ügyfelek között mindössze tizenegynéhány olyan magánszemély van, akik esetében a betétek nagysága meghaladja az OBA által biztosított kártalanítási összeghatárt - jegyzik meg.
Az államtitkárság tájékoztatása szerint az Országos Nyugdíjfolyósító a nyugdíjakat már nem a hitelszövetkezet számlájára fogja elutalni, hanem a Magyar Posta kézbesíti.
A Miniszterelnökség ígérete szerint az adóhatóság méltányosan fog eljárni azokkal a számlatulajdonosokkal, akik a történtek miatt nem tudnak eleget tenni adófizetési kötelezettségüknek. A számlatulajdonosok készpénzben vagy egy másik bankszámlára utaltatással juthatnak jövedelmükhöz. 

Új szóvivői vannak a Fidesznek és a kormánypárt parlamenti frakciójának: a Fidesz nevében a jövőben Dódity Gabriella, a parlamenti frakció ügyeiben pedig Dunai Mónika és Tuzson Bence ad tájékoztatást és áll a sajtó rendelkezésére.