Juhász Péter, az Együtt elnökségi tagja rámutatott: az átláthatóság a közpénzek hatékonyabb elköltése mellett segítséget fog nyújtani abban, hogy megerősödjön a bizalom a képviselő-testületek és a polgármesteri hivatal döntéseiben, illetve így sikerülhet növelni a civil társadalom részvételét a döntéshozatalban.
A rendelet ezt a célt új szabályok és intézmények bevezetésével kívánja elérni. Ezek közé tartozik a költségvetés, a képviselő-testületi és bizottsági ülések dokumentumai, valamint a szerződések közzététele az önkormányzat honlapján. Létrehoznának egy új pozíciót is, az átláthatósági biztosét, a közbeszerzések tisztaságát pedig egy független ellenőr felügyelné.
Sértő-Radics István, az Együtt elnökségi tagja arról számolt be, hogy szombatra összehívták a pártszövetség első önkormányzati fórumát, amelyen megalakul az önkormányzati testület. Ennek három feladata van: tanácsadó testületként működik az elnökség mellett, rendszeresen ülésezik a tapasztalatok feldolgozása érdekében, és állandó képzési, továbbképzési lehetőséget biztosít az önkormányzati képviselőiknek.
A politikus emlékeztetett: még a választások előtt ígéretet tettek bizonyos értékek képviseletére az önkormányzatokban. Ezek közé tartozik az átláthatóság, a helyi közmédia függetlensége, valamint a demokratizmus biztosítása az önkormányzati tervezésben.