Spanyolország;Katalónia;Mariano Rajoy;Artur Mas;Generalitat;alternatív népszavazás;

2014-11-11 06:32:00

Katalán voksolás: elszakadna a többség

Több mint 2,23 millióan adták le szavazatukat vasárnap a katalóniai alternatív népszavazáson, 80,76 százalékuk igennel szavazott mindkét kérdésre. A szavazócédulákon azt kérdezték: akarja-e, hogy Katalónia állam legyen, illetve, akarja-e, hogy a katalán állam függetlenné váljon.

A voksok 96,8 százalékának összeszámlálása után, hétfőre virradóra ismertette a részeredményeket. Mint kiderült, a voksolók 10,09 százaléka igennel szavazott arra, hogy Katolónia állam legyen, de nemmel a függetlenné válásra. Mindössze 4,54 százalék szavazott nemmel mindkét kérdésre.

Katalóniában nem ügydöntő konzultációt tartottak vasárnap, így a voksolás csupán szimbolikus jelentőségű volt. Artur Mas, a katalán tartományi kormányfő a voksolás estéjén tartott sajtóértekezletén „teljes sikernek” nevezte az alternatív referendumot, amely szerinte a „nagybetűs demokrácia” kinyilvánítása volt.

Köszönetet mondott azoknak, akik elmentek szavazni, s a mintegy 40 ezer önkéntesnek, akik segítettek lebonyolítani a voksolást.

Mivel a spanyol alkotmánybíróság a népszavazás után az alternatív konzultációt is illegálisnak nyilvánította, a tartományi kormányzat, a Generalitat formálisan átadta a lebonyolítást a civileknek.

A rendhagyó konzultáción nem volt választói névjegyzék, helyben, személyi igazolvánnyal kellett regisztrálni. Minden 16 év feletti katalóniai lakos szavazhatott, s azok a külföldiek is, akik már több mint három éve letelepedési engedéllyel élnek az autonóm közösség területén.

Így összesen 6,2 millió választásra jogosult járulhatott volna az urnákhoz, közülük 2,23 millió, mintegy 32,8 százalék adta le voksát. Nagy sorok alakultak ki, mivel csak a szokásos szavazóhelyiségek negyedét nyitották meg.

Arra a kérdésre, mit szól hozzá, hogy a választók kétharmada távol maradt, Artur Mas azt mondta, az is csoda, hogy ilyen ellenszélben ennyien voksoltak. Mintegy 14 ezren szavaztak külföldi országokban, Andorrában, Brüsszelben, New Yorkban a legtöbben.

Mas a spanyol kormánynak azt üzente, rendkívüli rövidlátásról tanúskodik, hogy minden eszközzel meg akarták akadályozni a referendumot. A katalánok ugyanakkor megmutatták erős elkötelezettségüket, s továbbra is követelik a jogot, hogy maguk határozhassanak saját sorsukról.

A katalán kormányfő Skócia és a francia nyelvű kanadai Quebec példáját idézve hangsúlyozta: Katalónia is megérdemel egy törvényes és kötelező erejű népszavazást.

Mas a spanyol miniszterelnökhöz, Mariano Rajoynak levélben javasolja, hogy kezdjenek párbeszédet egy jövendő referendumról.

Kérdésekre válaszolva a katalán tartományi kormányzat vezetője sajtóértekezletén nem adott egyértelmű választ arra, kiírják-e ezt követően az előrehozott választásokat. Mas pártja, a CiU várhatóan visszaesne, ha megtartanák a helyi voksolást.

A madridi kormány nevében Rafael Catalá igazságügyi miniszter terméketlen és haszontalan propagandafogásnak minősítette a katalán alternatív referendumot, amelynek szerinte semmiféle demokratikus értéke nincsen.

Még az sem kizárt, hogy bírósági eljárás indul a Generalitat ellen az illegálisnak minősített konzultáció miatt.