Műsormagazin;Juhász Péter;Együtt-PM;

2014-11-12 06:07:00

Nincs harag a baloldalon?

Már találkoztak egymással az Együtt és a PM vezetői, hogy tisztázzák: a szakítás ellenére sem haragszanak egymásra, így lesznek olyan ügyek, amelyeket közösen képviselnek. A hétfői megbeszélésen az Együtt két vezetőjének Szabó Tímea és Karácsony Gergely igyekezett megmagyarázni, miért akart önállósodni a párt. Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke nem volt ott az egyeztetésen, pedig forrásaink szerint részben miatta akart kilépni a szövetségből a PM tagsága.

Szerencsétlen húzás volt a szakítás, de nincs harag az Együtt és a Párbeszéd Magyarországért (PM) között, így a jövőben is lesznek olyan ügyek, amelyeket közösen képvisel a két párt - fogalmazott lapunknak Juhász Péter, az Együtt társelnöke. A politikus szerint sejtették, hogy nincs minden rendben a szövetségesek között, arra azonban nem számítottak, hogy a PM tagsága a válás mellett dönt. Juhász elmondta, hogy az Együtt két vezetőjének hétfőn Szabó Tímea és Karácsony Gergely igyekezett zárt ajtók mögött megmagyarázni, mi is történt a vasárnapi taggyűlésen, de azt is, hogy a PM továbbra is partnerként tekint volt szövetségesére. A társelnök szerint Karácsonyék saját tagságuknak akartak a döntéssel megfelelni, ők részben az Együttnek rótták fel a gyenge választási eredményeket és nem tudták megbocsátani, hogy beálltak Bokros Lajos főpolgármester-jelölt mögé.

Forrásaink szerint a vasárnapi taggyűlésen sokan bírálták Szigetvári Viktort, az Együtt ügyvezető társelnökét, ennek ellenére a PM vezetői közül is többeket váratlanul ért a szakításhoz vezető "népharag". Az elnökség tagjai ugyanis nem tudták, hogy ennyire rossz a tagság hangulata. A pillanatnyi tanácstalanságot mutatta, hogy vasárnap délután, a szakítást követően még nem fogalmaztak egyértelműen. Karácsony akkor azt mondta, a PM elnöksége a közeljövőben felkeresi az Együtt vezetőit egy olyan partnerség kidolgozására, amely képes lehet megújítani a baloldalt és megszólítani az ott az idén hiányzó, mintegy egymillió szavazót. Később azonban egyértelművé tette, hogy a szövetség a jelenlegi formájában megszűnt.

Juhász az Együtt-PM szövetség felbontásának kommunikációjával csínján bánt volna, ma ugyanis a választók inkább a kormányváltó erő születését sürgetik, minthogy a különbözőségek érdekeljék őket. Különösen, ha olyan kis különbségekről van szó, mint az Együtt és a PM esetében. A veszekedő pártok látszata gyengíti a baloldalt, ezért szerencsésebb lett volna külön-külön végiggondolni a stratégiát, azután ezeket egyeztetni, majd közösen kiállni a választók elé - tette hozzá. Elmondta, hogy az Együtt már az önkormányzati választások előtt elkezdett önálló stratégiát készíteni, mert tisztában volt azzal, hogy Bajnai Gordon háttérbe vonulása után újra kell definiálnia önmagát, ez akkor is így lenne, ha a PM nem szakít vele. A politikus szerint ha a mostani hullámok elcsitulnak, túlléphetnek a jelenlegi krízisen.

Szigetvári a Twitteren azt írta, lesz egy-két tanácsa Gyurcsány Ferencnek és Tóbiás Józsefnek, mielőtt a Párbeszéd Magyarországért (PM) szövetségre lép velük 2017-ben. Az Együtt ügyvezető társelnöke a távirati irodának kijelentette, a PM elszámolással tartozik az Együtt azon szavazóinak és aktivistáinak, akik három választás során is azon dolgoztak, hogy a pártszövetség közös jelöltjei parlamenti, európai parlamenti vagy önkormányzati tisztséghez jussanak. Karácsony a Kossuth rádióban azt mondta: a választási időszak véget ért, és úgy érezték, ideje, hogy "ne kelljen valamilyen választási szövetség mögé bújni", hanem meg tudják mutatni önállóan a politikájukat. Tisztában van azzal, hogy a választási rendszer kikényszeríti az ellenzéki pártok együttműködését, ám szerinte most minden párt azzal tesz jót az országnak, ha "megerősíti saját arcélét" - fogalmazott.

A Demokratikus Koalíció (DK) nem minősíti a történteket, de mind a két pártra szövetségesként tekint. Ezt már Gréczy Zsolt, a DK szóvivője mondta lapunknak. Közölte, hogy a párt fenntartásokkal fogadja a közvélemény-kutatási eredményeket, akár kedveznek neki, akár nem, de büszkék rá, hogy a Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint a potenciális szavazók között 11 százalékon állnak. Hozzátette, az eredménnyel még nem elégedettek, erre csak akkor lesz ok, ha sikerül leváltani az Orbán-kormányt.