Orbán Viktor;Azerbajdzsán;Ilham Alijev;

MTI Fotó/Koszticsák Szilárd

- Azerbajdzsán, az orbáni mintaállam

Budapesten tegnap stratégiai partnerségre lépett Magyarország és Azerbajdzsán. A tárgyalások után Orbán Viktorhoz és Ilham Alijev közös sajtótájékoztatót tartott. A magyar kormányfő szerint Azerbajdzsán mintaállam, az azeri elnök szerint rengeteg energiahordozójuk van és szeretnének minél többet eladni belőle az európai piacon.

Magyarország és egész Európa stratégiai érdekének tartja Orbán Viktor miniszterelnök, hogy Közép-Európába is érkezzen azeri gáz. Erről azután beszélt, hogy a Parlamentben tárgyalt a budapesti látogatáson tartózkodó Ilham Alijev azeri elnökkel, akivel közös nyilatkozatot írt alá a két ország közötti stratégiai partnerségről. Azerbajdzsán mintaállam – mondta Orbán Viktor, aki méltatta a mostani azeri elnök apját (a Szovjetunió felbomlása után a diktatúrát újra kiépítő Hejdar Alijevet is – a szerk.).

A kormányfő szerint a stratégiai megállapodás az Európai Unió érdekeit is szolgálja, mivel az EU már korábban megállapodást kötött az azeriekkel, amelyet csak erősít a mostani egyezmény. A hasonlóságok és a különbségek a két ország között jól láthatóak, mondta Orbán, Azerbajdzsán fontos, mert hidat képez a keleti és a nyugati világ között. Különösen értékes, mert bizonyíték arra, hogy „léteznek a keleti világban olyan országok, amelyek szekularizáltak, és ezért a józan ész
alapján tudják alakítani a kapcsolatukat a racionális alapokon nyugvó nyugati világgal”. 

Az azeri gazdaság jól teljesít, így két dinamikus állam kötött egyezséget. Magyarország is mintaállam abból a szempontból, hogy mi nemcsak átvenni, hanem átadni is képesek vagyunk gázt minden irányba, viszont nem minden szomszédunk gondolkodik így, ezért a szomszédos államok csőrendszerét össze kell kapcsolni. A kormányfő bejelentette: kétszáz azeri diáknak ajánlanak magyar ösztöndíjat, tárgyaltak, hogy magyar egyetem jöhessen létre Azerbajdzsánban. Alijev azzal válaszolt: nemcsak a gazdasági, hanem a politikai kapcsolataink is erősek. Az aláírt dokumentumok megmutatják a szándékainkat és hogy kapcsolataink sokfélék – mondta. A legfontosabb a stratégiai partnerségről szóló dokumentum, amely biztosítja az együttműködés sikerét.

A délutáni magyar–azeri üzleti fórum megnyitóján a kormányfő kijelentette: szerencsések azok az országok, amelyeknek olyan – akár elnöki, akár parlamentáris – politikai rendszerük van, amely egyértelmű politikai vezetést ad az adott közösségnek. Az azeri elnök hozzátette: a két országban közös, hogy világos stratégia mentén irányított ország, Magyarország nemzeti érdekeit védi, a függetlenség és a szuverenitás politikáját folytatja.

„Ennek a látogatásnak az előkészítéséért utazott a múlt héten Azerbajdzsánba a magyar külügyminiszter, aki a jelenlegi elnök diktátor édesapjának – aki KGB-tábornok volt – a sírját koszorúzta meg mindössze néhány millió dollár külgazdasági forgalomnövekedésért” – mondta Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja.

A látogatást élesen elítélte közleményében az LMP és a Demokratikus Koalíció is. Most jár le az a hat hónap, amikor Azerbajdzsán volt az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának elnöke. Ez idő alatt is elképesztően durván bántak az országban a civil társadalommal. A Társaság a Szabadságjogokért a Civil Összetartás Platformmal felhívással fordul az ET-hez: gyakoroljon nyomást Azerbajdzsánra, engedje szabadon a megalapozatlan vádak alapján bebörtönzötteket.

A példakép
A Freedom House szerint Azerbajdzsánban 1995 óta nem tartottak egyetlen szabad választást sem, legutóbb, a tavalyi választáson véletlenül egy nappal korábban eredményt hirdettek. Az Amnesty International szerint az azeri vezetés mindent elkövet, hogy kritikusait elhallgattassa. A Human Rights Watch pedig azt állítja: az országban büntetlenül maradnak a hatóságok által elkövetett kínzások.



Miközben Vida Ildikó és ügyvédje sajtókampányba kezdett az adóhatóság elnökének "mentésére", a Fidesz-kabinet sem az amerikai kitiltási botrányban személyes érintettségét elismerő NAV-elnököt nem mondatja le, sem azt nem kifogásolja, hogy a korrupciós gyanúba keveredett Vida önmaga kívánja kivizsgálni az ügyet. Sőt, a Fidesz, illetve a kormány semmiféle büntetőeljárást, sem más vizsgálatot nem kezdeményezett, ezzel szemben tovább támadja az Egyesült Államokat.