MNB;devizahitel;konferencia;Lízingszövetség;

- Hosszabb távon rosszul járhatunk a hitelek forintosításával

A lízingpiaci szakemberek a Magyar Lízingszövetség által rendezett gárdonyi rendezvényen szavaztak arról, hogy rövid és középtávon miként hat a forintosítás a havi törlesztések alakulására. Az eredmény szerint a szakértők többsége rövid távon enyhe csökkenésre, hosszabb távon, azaz három év után inkább növekedésre számít - írja az énpénzem.hu

A rendezvényen tartott előadásában Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a jövőt illetően korlátozott kamatokról, futamidőről, és jelentősen csökkenő számú piaci szereplőről beszélt. Az MNB stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója a jegybank koncentrálódó, egyúttal hatékonyabb, jobban versenyző bankrendszer kialakulására számít. Nagy Márton úgy véli,  öt bank maradhat a piacon, de a jegybank várakozásai szerint a lízingcégek száma is jelentősen csökkenhet. Az MNB igazgatója arról is beszélt, hogy azok a lízingcégek lesznek az átalakulás nyertesei, amelyek anyavállalatainak a tőkehelyzete erős, és a forintlikviditása is megfelelő.

„A devizahitelek kivezetése jelentősen átalakítja a bankrendszert, amely a jövőben sokkal jobban fókuszál majd a vállalati piacra” – hangsúlyozta Nagy Márton, aki szerint a háztartási hitelezés visszafogott lesz, nem lesznek akkora marzsok, hogy nagyon megérje a lakosságnak kölcsönt nyújtani. Ennek oka – mint szavaiból kiderült –, hogy a fair bankolásról szóló törvény hatályba lépése, a forintosítás után a kamatok mértéke limitált lesz. Fontos szabálynak nevezte, hogy fix felárral vagy fix kamattal lehet hitelezni. A futamidő során a törvény csak öt átárazást enged meg, így a futamidők hossza is csökkenhet. 

forrás: azenpenzem.hu

Az LMP szerint a választók a jövő vasárnapi újpesti időközi országgyűlési választáson világosan figyelmeztethetik a kormányt arra, hogy nem úgy mennek a dolgok, ahogyan azt szeretnék.