merénylet;Izrael;

2014-11-18 10:10:00

Véres merénylet Izraelben

Hét személy vesztette életét egy izraeli zsinagógában, amikor két merénylő az imádkozó emberekre rontott pisztollyal, késekkel és fejszékkel. A rendőrség agyonlőtte az elkövetőket.

A jeruzsálemi Har Nof városrészben végrehajtott akcióban a hat halott mellett sokan megsérültek. Mickey Rosenfeld rendőrségi szóvivő azt közölte, hogy öt imádkozó izraeli, valamint a két merénylő vesztette életét. Izraeli médiumok beszámolója szerint a két támadó Izrael arabok lakta kelet-jeruzsálemi részéből származik. Először késekkel és a fejszével támadtak a zsidókra, majd lövöldözni kezdtek. Egy a közelben tartózkodó rendőr rövid tűzpárbajt követően végzett velük. A sérülteket kórházba szállították. Luba Szamri izraeli rendőrségi szóvivő terrorcselekményről tett említést.

A rendőrség a reggeli órákban felszólította a környéken élő embereket, maradjanak lakhelyükön. Újabb merényletektől tartottak. Har Nof negyyedben sok ortodox zsidó él. A radikális iszlamista Hamász üdvözölte a merényletet, „hősies cselekménynek” nevezve azt. A szélsőséges palesztin szervezet szóvivője, Musir al-Maszri „természetes reakcióról” tett említést. Mint mondta, a merénylettel egy arab buszsofőr haláláért álltak bosszút. A szóvivő a buszsofőr izraeliek általi „kivégzéséről”, a 32 esztendős férfi „meglincseléséről” beszélt. A boncolás során ugyanakkor találtak merényletre utaló jeleket. Az izraeli rendőrség azonban egészen mást állít halálával kapcsolatban. Eszerint a vasárnap este egy buszban felakasztva talált férfi önkezével vetett véget életének. Családja ezzel szemben azt állítja, hogy haláláért zsidó szélsőségesek a felelősek.

Az utóbbi hetekben rendkívül feszültté vált a helyzet Izraelben az izraeliek és a palesztinok között. Egy sor izraeliekkel szembeni merénylet történt, arab fiatalok gyakorta dobálnak köveket és égő benzines palackokat izraeli létesítményekre, elhaladó gépkocsikra.  A rendőrséggel való összetűzések is gyakoriakká váltak. A feszültség a Jeruzsálem óvárosában található Templomhegy, illetőleg az al-Aksza mecset körül fekvő terület, a Haram al-Sarif („Nemes szentély”) használatával kapcsolatban keletkezett. Ez a muzulmánok szempontjából a Szaúd-Arábiában található Mekka és Medina után a harmadik legfontosabb szent helynek számít. Egy évtizedek óta érvényben lévő rendelkezés szerint csak ők imádkozhatnak itt. Ám ez a terület a zsidók számára is szent hely. Ortodox zsidók templomuk újjáépítését követelik, az arabok azonban attól tartanak, hogy Izrael át kívánja venni az ellenőrzést a szent helyek felett.

A másik kényes kérdés a kelet-jeruzsálemi izraeli telepek ügye. Ezt a részt 1967-ben foglalta el Izrael és a kormányzat újabb és újabb építési tervekkel áll elő. A palesztinok azonban Jeruzsálemet akarják megtenni fővárosuknak. John Kerry amerikai külügyminiszter néhány napja elérte azt, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász, a Paleszti Hatóság elnöke is ígéretet tegyen arra: minden tőlük telhetőt megtesznek a feszültség csökkentésére, az erőszak leállítására. A térségben tárgyalt múlt hétvégén Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter is.

A keddi merénylet évek óta a legvéresebb merénylet volt Jeruzsálemben.  Legutóbb egy izraeli megállóban hajtottak végre terrorakciót, amelyben két járókelő vesztette életét, illetve lelőtték a merénylőt. Tel-Avivban, egy ciszjordániai telep közelében két Izraelit öltek meg. A keddi merénylet egy 2008-as akcióhoz hasonlítható, amikor egy palesztin merénylő egy talmud iskolában nyolc diákot mészárolt le.