Hillary Clinton;Al Gore;George H.W. Bush;elnökaspiránsok;Bush-dinasztia;

2014-11-19 06:31:00

Színre léphet a harmadik Bush

Igen valószínűnek látszik, hogy a demokrata térfélen Hillary Clinton ismét indulni fog az amerikai elnökségért, de jóval bizonytalanabb, lesz-e majd Clinton-Bush-párharc. Tévedés ne essék, a 41. vagy a 43. amerikai elnök már nem pályázhat újra, a Bush-dinasztia egy harmadik tagja, George W. Bush hét évvel fiatalabb öccse, Jeb Bush volt floridai kormányzó azonban ringbe szállhat. A két volt elnök nagyon is bíztatná az indulásra, ám Jeb még nem hozta meg a döntést. Hamarosan eldől, hogy két politikai dinasztia küzdelmévé válik-e a 2016-os elnökválasztás.

Külön dilemma, mutatott rá nemrégiben a Miami Herald című lap, hogy Rubio szenátusi mandátuma 2016-ban járna le, szenátusi újraválasztása biztosra vehető, ám mivel Florida törvényei tiltják, hogy egy választáson valaki két helyen is szerepeljen a szavazólapon, nem tehetné meg, hogy az elnökségért és a szenátusi posztért is induljon.

A fiatal szenátor 2015 elején új könyvet publikál, ez viszont arra utal, hogy nagyon is erősek elnöki ambíciói. Jeb Bush korántsem veheti biztosra, hogy ha elkötelezi magát az indulás mellett, akkor a teljes Republikánus Párt felsorakozik mögötte.

Bár még senki nem indította el a kampányát, nagyon is népes lehet a mezőny a 2016-os republikánus elnökjelöltség megszerzéséért. Komoly terveket dédelget Wisconsin kormányzója.

A 47 éves Scott Walkert 2011-ben majdnem visszahívták a választók, 900 ezer aláírást gyűjtöttek ellene, de átvészelte a megpróbáltatást.

Idén novemberben ugyanakkor könnyedén újraválasztották, s a siker csak feltüzelhette. Walker elképesztő kapcsolatrendszert épített ki, élen jár a kampánypénz-gyűjtésben. A „wisconsini dinamó”, ahogy a Wall Street Journal nevezte, még a milliárdos Koch-testvéreket is maga mögött tudhatja.

Újra kacérkodik az indulással Arkansas állam volt kormányzója. Mike Huckabee. Az egykori baptista lelkész 2008-ban már próbálkozott, s bár még Chuck Norrist is bevonta kampányába, végül nem sikerült elég támogatót maga mögé felsorakoztatnia. Véglegesen azonban a jelek szerint nem adta fel ambícióit.

Akárcsak Rubio, nemzedékváltást képviselhetne a republikánusoknál Louisiana állam kormányzója. A 43 éves Bobby Jindal indiai bevándorló család sarja. Tudatosan készül az elnökválasztási menetelésre, számos látogatást tett a korai kampányállamokban, Iowában, New Hampshire-ben, Dél-Karolinában.

Ő a republikánus kormányzók szövetségének alelnöke, gyakran kérik fel szónoknak fontos republikánus eseményeken.

Az elnökaspiránsok sorában az egyik legjobb kommunikátor kétségkívül New Jersey állam kormányzója. Chris Christie középutas republikánusnak számít, állama érdekében Obama elnökkel is együtt tudott működni a Sandy hurrikán okozta katasztrófa idejében.

Bár egy New Jersey-i autópályát érintő botrány nyomán visszaesett a népszerűsége, nem adta fel terveit, hogy előbb-utóbb beköltözzön a Fehér Házba.

Nagy erőkkel udvarolnak a kampánytámogatóknak a teapárti republikánus szenátorok. Ilyen az agresszív texasi Ted Cruz, akit a szenátusban felelőssé tettek a 2012-es kormányzati leállásért, illetve a többször sikertelenül indult libertariánus elnökjelölt, Ron Paul fia, Kentucky állam szenátora, Rand Paul.

Újra próbálkozna Texas állam volt kormányzója is: a 64 éves Rick Perry még 2000-ben, George W. Bushtól vette át a posztot, de azóta háromszor is újraválasztották.

Perry 2011-ben bejelentette, hogy harcba száll a republikánus elnökjelöltségért, de több félresikerült kijelentés, egy elbukott tévévita után visszavonta jelöltségét és végül Mitt Romney mögé állt. Perry idén negyedszer már nem jelöltette magát kormányzónak, de lebegteti a fehér házi kampány tervét.

A Republikánus Párt számára kézenfekvő lehetőség lett volna, hogy 2012-es jelöltjüket, a volt massachusetts-i kormányzót, Mitt Romneyt újra indítják, de némi tétovázás után Romney elég határozottan közölte, nem vállal újabb megmérettetést.

Apjáról írt portrét George W. Bush

Elnökként George W. Bush nem volt különösebb barátságban a könyvekkel, felesége, Laura, az egykori könyvtárosnő volt a nagy olvasó a családban. Mióta azonban nyugdíjas, az exelnök festeget, s még ír is. „A 41. elnök. Apám portréja” című új könyvében a 43. elnök igazságot akar tenni, nem szeretné, ha az emberek elfeledkeznének George H. W. Bushról, aki csak egy hivatali időt, négy évet töltött elnökként a Fehér Házban.

A mintegy 300 oldalas könyvről a Dallas Morning Newsnak azt mondta, igazi „love story”. Ifjabb Bush számos anekdotát gyűjtött össze apjáról, az egykori pekingi nagykövetről, CIA-főnökről, Ronald Reagan alelnökéről, aki elnökként az első öböl-háborút megvívta.

A szerzőt megkérdezték, jól tette-e apja, amikor annak idején katonáit megállította Bagdad előtt. George W. Bush szerint apjának igaza volt, amikor 1991-ben nem vonult be az iraki fővárosba, de ő maga is helyesen cselekedett 2003-ban, amikor elrendelte a Szaddám-rezsim megdöntését.

Visszatekintve apja munkásságára, leginkább az lepte meg, hogy idősebb Bush mennyire kockázatvállaló volt, s nem csupán azért, mert még nemrégiben is vállalkozott ejtőernyős tandemugrásra.