gyilkosság;Michael Brown;Missouri állam;St. Louis-i nagyesküdtszék;faji zavargások;

- Rendkívüli állapotot hirdettek Missouriban

Missouri állam igyekszik felkészülni a legrosszabbra, ha a St. Louis-i nagyesküdtszék közzéteszi a döntését Michael Brown ügyében. A testületnek arról kell dönteni, vádat emeljenek-e Darren Wilson rendőr ellen, aki augusztus 9-én lelőtt egy fegyvertelen fekete tizenévest.

Jay Nixon, Missouri kormányzója hétfőn bejelentette, elővigyázatosságból – 30 napra szóló érvénnyel – kihirdeti a rendkívüli állapotot. Ez azt jelenti, hogy bármely pillanatban aktiválhatják a nemzeti gárdát.

A hatóságok attól tartanak, hogy Amerika-szerte, de St. Louis térségében bizonyosan, ismét tüntetések robbannak ki, ha a nagyesküdtszék nem emel vádat a fehér rendőr ellen.

Számos nagyvárosban felkészültek a hatóságok, hogy nagy tömegek vonulhatnak az utcára, ha azt hirdetik ki: nem látják indokoltnak a vádemelést.

A testület elvileg január elejéig haladékot kapott, de úgy nyilatkoztak, még november folyamán meghozzák a döntést. Erre akár napokon belül sor kerülhet. A nemzeti gárda felügyel a biztonságra, s őrzi a fő létesítményeket.

St. Louis jórészt feketék lakta elővárosában, Fergusonban faji zavargások törtek ki, előbb az autópálya-rendőrséget, majd a nemzeti gárdát is mozgósítani kellett Brown halálát követően.

A fekete közösség úgy vélte, a fehér rendőr rasszista előítéletből állította meg a 18 éves fiút és barátját, akik az utca közepén sétáltak.

Időközben több videót és hangfelvételt is közzétettek, amelyekből kiderült, Brown elemelt egy csomag szivart egy vegyesboltból, s körözést adtak ki ellene.

A rendőr ennek tudatában akarta igazoltatni. Wilson azt állítja, a fiú rátámadt, el akarta venni a fegyverét, s önvédelemből kényszerült lőni.

Szemtanúk arról számoltak be, a rendőr még akkor is lőtt, amikor Brown már megadta magát, s feltett kézzel térdelt a földön.

A felháborodáshoz hozzájárult, hogy a megölt fekete diák holtteste órákig hevert a földön, majd a hatóságok nem hozták nyilvánosságra a boncolás megállapításait.

A minszki fegyverszünet tiszteletben tartását sürgette az ukrán fővárosban tárgyaló Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.