Pedagógusok Szakszervezete;Galló Istvánné;

2014-11-19 13:31:00

Nem magukért tüntetnek

„Ez a tüntetés nem a pedagógusokról szól, pedig volna panaszra okunk bőven, hanem a tanítványainkról, a gyerekekről, akiket nehéz helyzetbe hoz az új költségvetés, mert tovább növeli az esélyek közti különbséget és elmélyíti a gyermekszegénységet – kezdte sajtótájékoztatóját Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. A PSZ szombatra, november 22-re demonstrációt szervez. Egy órakor találkoznak a tiltakozók a Magyar Tudományos Akadémia előtt a Széchenyi téren, hogy onnan átvonuljanak az oktatási tárca épülete elé, a Szalay utcába, a nagygyűlés fél háromkor kezdődik majd.

Galló Istvánné arról beszélt, hogy újabban döbbenetesen sok gyerek érkezik éhesen az iskolába hétfő reggel. Utoljára pénteken, az iskolai menzán ettek meleg ételt – ha ettek azóta egyáltalán valamit. És az óvodában a nettó hetvenezer forintos fizetésből élő dadák vesznek nekik zsemlyét és parizert, hogy addig is, amíg megérkezik az ebéd, egyenek valamit a gyerekek. Sajnos, nagyon sok iskolában hasonló a helyzet, gyakran a tanárok a saját zsebükből vásárolnak a diákjaiknak ennivalót hétfő reggel, mert olyan mértékű az elszegényedés a családok körében.

Most zajlik a költségvetési törvény vitája is, és a PSZ szerint, ha a Parlament a jelenlegi formájában fogadja el a köznevelést hátrányosan érintő változtatásokat tartalmazó törvényjavaslatot, azzal visszafordíthatatlanul tönkreteszi gyermekeink jövőjét.

Melyek a fő problémák? A PSZ szerint ez a költségvetés kevesebb pénzt fordít a közoktatás céljaira, mint kellene, ezért intézménybezárások várhatók. A kistelepülési iskolák várható megszüntetése miatt a gyerekek arra kényszerülnek, hogy busszal, vonattal érjék el az iskolát. A gimnáziumi férőhelyek radikális csökkentése miatt csak a kiválasztottaknak lesz lehetőségük érettségizni és bejutni a felsőoktatásba. Az iskolahálózat átalakítása is újrakezdődik most. Újjászervezik a Klebelsberg Iskolafenntartó Központot. Szétválasztják azokat ún. többcélú intézményeket, amelyekben szakmunkásképzés és gimnáziumi képzés is folyt, teszik mindezt anélkül, hogy a kormányzat érdemben egyeztetett volna a szakszervezettel.

A kormány a szakképzésben az érettségi nélkül záruló, csökkentett közismereti műveltséganyagot nyújtó, hároméves szakiskolai képzést erőlteti, amely nem ad olyan tudást, amivel a fiatalok a modern világban sikeresen boldogulni tudnának. A pedagógusok munkáját segítő személyzet, a dadusok, az óvoda- és iskolatitkárok, a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek, az iskolai számítógépes rendszergazdák, tehát a technikai és adminisztratív személyzet éhbérből kénytelen megélni. A befizetett adóinkat a kormány stadionok építésére fordítja, amikor több mint százezer gyerek nap, mint nap éhezik!

A parlament előtt fekvő költségvetési törvényjavaslat hátrányosan érinti magukat a tanárokat is. Az iskolarendszert fenntartó központi szervezet, a Klebelsberg Iskolafenntartó Központ költségvetése a terv szerint jövőre még azt az összeget sem éri el, mint amennyi az idei költségvetésben jutott a számára. Ez nemcsak az intézmények fenntartását, működtetését hozza nehéz helyzetbe, hanem érinti a tanárok bérét is.  „Nagyon mérsékelt számítások szerint csak a személyi kiadások kifizetéséhez az állami fenntartású intézményekben további 150-200 milliárd forintra lenne szükség” – állapította meg a PSZ.

Fejlesztésre sem jut egy fillér sem. A kormány a pillanatnyi érdekei miatt a köznevelés rendszerének működtetéséhez szükséges összegeket tovább csökkenti. Mindennek következtében az a helyzet áll elő, hogy például az óvodák fenntartására és a gyermekétkeztetésre szánt forrásokból sem az önkormányzatok, sem az állami intézményfenntartók, sem a magánintézmények nem tudják ellátni a köznevelésről szóló törvény szerinti feladataikat, az iskolákban pedig elbocsátásokkal és a működési feltételek romlásával kell számolni.

A Pedagógusok Szakszervezete azt szeretné, ha a szombati tüntetésre a pedagógusokon kívül eljönnének a szülők és a nagyszülők is, mindenki, aki fontosnak tartja a közoktatás ügyét Magyarországon.