Négy hónap és egy hét telt el a Brazília–Hollandia világbajnoki labdarúgó-mérkőzés óta.
Akkor gyászba borult Brazília, hiszen a németekkel szembeni 1-7-re végződött elődöntő után, a harmadik helyért játszott mérkőzésen is nagy pofonba szaladtak bele a hazaiak: a 0-3 miatt csak a negyedik helyen végeztek, miközben elvárás lett Neymaréktól, hogy ők emeljék magasba a világbajnoki serleget.
De talán nem is gyász volt ez. A közvélemény nagyobbik fele cinizmussal fogadta a csúfos kudarcokat.
Brazília már messze nem az, ami Pelé idejében volt. Nem elmaradott, harmadik világbeli ország, ahol az emberek számára az egyedüli örömet a nemzeti tizenegy bálványai által elért sikerek jelentették.
Megerősödött a középosztály, felnőtt az internet társadalma, s mind többen gondolják úgy: inkább a szociális kiadásokat kellene növelni s nem drága stadionokra pazarolni a pénzt.
A világbajnokság után mintha tovatűnt volna a labdarúgás varázsa. A selecao bukott alakulat volt az emberek szemében, Luiz Felipe Scolarinak nem is lehetett maradása a „tragédia” után.
Portugália- Argentína 1-0
Fehéroroszország-Mexikó 3-2
Görögország- Szerbia 0-2
Szlovénia- Kolumbia 0-1
Románia- Dánia 2-0
Írország- USA 4-1
Lengyelország - Svájc 2-2
Olaszország- Albánia 1-0
Spanyolország - Németország 0-1
Franciaország- Svédország 1 – 0
Skócia- Anglia 1-3
A szövetség Carlos Dungát ültette az aranysárga mezesek kispadjára, ami azért volt meglepő, mert a 2010-es világbajnokság után őt is bukott embernek tartották, s haragban vált el a szövetségtől is.
Bár az irányítása alatt tétmeccset még nem játszott a selecao, azért az sokat mond, hogy mind a hat találkozóját megnyerte, olyan ellenfeleket fektetett két vállra, mint Argentína, a vb egyik meglepetéscsapata, Kolumbia.
Neymarék Isztambulban iskolázták le a törököket, s kedden pedig, ha kicsit
döcögős játékkal is, de Bécsben is nyerni tudtak 2-1-re, a 2014-ben egyetlen vereséget sem szenvedett osztrák válogatottal szemben.
Dunga érdeme nemcsak az, hogy ütőképes csapat formálódik a keze alatt: kezdi visszaadni honfitársai hitét. Válogatottja teljesen más felfogásban játszik, mint Scolarié.
A három támadó már az ellenfél hátvédeit is letámadja. Scolari, aki amolyan szektavezérként irányította fiait, teljesen érthetetlen taktikát választott: a válogatott rendre behúzódott saját térfelére, feladva ezzel a brazilokra jellemző támadófocit.
Dunga ezen hamar változtatott. Amint a játékosok hozzáállásán is. Nála vasfegyelem uralkodik. Neymarról például a sajtótájékoztatókon leparancsolta jellegzetes ellenzős sapkáját. Apropó Neymar.
Dunga nagy feltűnést keltett azzal, hogy őt nevezte ki csapatkapitánynak, ami Thiago Silvának ugyan nem esett valami jól. Állítólag a két játékos a napokban elsimította ellentéteiket.
Az új szövetségi kapitány kicsit átalakította a védelmet, igaz, ezt a kényszer is szülte Thiago Silva hosszú sérülése miatt. David Luiz mellett ugyanis az Atlético Madridban szereplő Mirandát játszatja középhátvédként.
Az osztrákok ellen Thiago Silva is pályára lépett, igaz, csak Miranda sérülése miatt. Parádés választás volt Dunga részéről, hogy Danilót tette jobbhátvédnek.
Az FC Porto szélvészgyors játékosa a régi Maicont idézi. Ferandinho kirobbanthatatlan lett a középpályáról. Pedig számos bírálat érte a németek elleni fiaskó után, saját állítása szerint egy hónapjába telt, míg magához tért. Dungának sikerült lelket önteni belé.
A brazil kapitány telitalálata Willian állandó szerepeltetése a jobbszélen. A Chelsea légiósa folyamatos veszélyt jelent a kapura, labdái és cselei pedig időnként élményszámba mennek.
Neymar helye természetesen megkérdőjelezhetetlen. Egyelőre kérdőjel a középcsatár posztja, az utóbbi két találkozón a Sahtar gólgyárosának, Luiz Adrianónak szavazott bizalmat, ő azonban sem a törökök, sem az osztrákok ellen nem volt igazán meggyőző.
Egy biztos, Dunga kinevezése, úgy tűnik, valóban telitalálat volt.