Esztergom;önkormányzatok;kormánypártok;

2014-11-21 06:04:00

A Fidesz csak az erőszakból ért

Kisebbségben nehezen fognak boldogulni a független polgármesterek Tétényi Éva szerint. Esztergom volt vezetője arról beszélt, hogy a Fidesz nyugodt szívvel bünteti azokat a településeket, ahol nem kormánypárti polgármestert választottak. Ők az előző négy évben kétharmados ellenszélben maradtak talpon úgy, hogy közben lex Tétényit és lex Esztergomot is hozott az országgyűlés. A független polgármestereket ennek ellenére arra biztatja, csinálják végig az előttük álló öt évet és mutassák meg, hogyan lehet szépen politizálni.

Esztergom sorsára juthatnak azok a települések, ahol nem kormánypárti polgármestert választottak. A XV. kerületben még a bizottsági helyekről sem tudtak megállapodni és a jobboldali többség nagyon kevés jogot akar megszavazni a DK-s Hajdu Lászlónak. A baloldali polgármester november 27-re ismét összehívta a képviselő-testületet, mert nem adja fel, és jegyzőnek tegnap kinevezte Lamperth Mónika korábbi belügyminisztert. Siófokon a város független vezetője viszont jól vette az első akadályt, a képviselő-testület viharos alakuló ülése után sikerült megállapodni a kormánypárti többséggel, így megválasztották a két alpolgármestert és a bizottsági elnököket. Lengyel Róbert Facebook-oldalán közölte, hogy az "Esztergom szindróma felhői vékonyodtak Siófok felett". Tétényi Éva, Esztergom volt polgármestere ezt részsikernek nevezte, amihez megfelelő alkukra volt szükség. Véleménye szerint Lengyel jól ismeri a szereplőket, ezért tudott velük megállapodni, az igazi kérdés viszont az, hogyan tud majd a mindennapokban boldogulni.

A valóban független polgármesterek kisebbségben nagyon nehezen fognak boldogulni - fogalmazott lapunknak Esztergom volt vezetője, akiről az elmúlt négy évben az egész ország tudta, hogy kétharmados ellenszélben maradt talpon úgy, hogy közben lex Tétényit és lex Esztergomot is hozott az országgyűlés. A városban kiderült, ha egyetlen párt sem támogatja a polgármestert, akkor szinte lehetetlen a konszolidált működéshez szükséges háttéralkukat megkötni, a fideszes többség minden eszközzel ellehetetleníti a települést azért, hogy a következő ciklusban a választóknak eszükbe se jusson újraválasztani. Tétényi szerint az ellehetetlenítés, az ilyen településen élők megbüntetésének eszközei, módszerei elég egyformák és azok nem változtak az októberi önkormányzati választás óta. A kormánypártot a városokban lakók sorsa nem érdekli, csak a hatalom. Esztergomban a törvényi szankcióktól sem riadtak vissza, négy éven át sanyargatták a várost, nem szavaztak meg semmit, ennek ellenére a független polgármesternek volt esélye az újrázásra.

Tétényi szerint, aki párt színekben győzött, annak kisebbségben is egyszerűbb a helyzete, ha a párt elég erős a háttéralkukhoz. A jelenlegi kormánypárt csak az erőből, az erőszakból ért - mondta, hozzátéve, ha rá van kényszerítve, hogy megegyezzen, akkor ezt fogja tenni. Botka László, Szeged szocialista polgármestere az előző ciklusban tudott boldogulni a fideszes többséggel, a XV. kerületben azonban a volt esztergomi városvezető kevés esélyt lát arra, hogy a Fidesz és a baloldal egyezségre jut. Vele is az volt a baj, hogy nem állt mögötte olyan erő, amellyel alkudni lehetett. Esztergomban arra lett volna szükség, hogy a helyi képviselők meghajoljanak a választók akarata előtt, vagy legalább belássák, hogy annak, aki később is politizálni akar, nem érdemes az emberek ellen tenni. Ez ugyanis hosszútávon nem kifizetődő. A városban ezt nem akarta tudomásul venni a kormánypárt, amelyik most bizalmat kapott, de nem tudni, mi lesz a következő ciklusban - jelentette ki a volt polgármester. Azt is elmondta, hogy a lehetetlen helyzet fenntartása érdekében a törvényt sem tartották be, különben fel kellett volna oszlatni a helyi testületet és új választást kiírni, a Fidesznek azonban nem ez volt az érdeke.

Elveszhet a kétharmad
Meghosszabbíttatná a 3-as metrót Káposztásmegyerig Horváth Imre, aki az MSZP jelöltje a vasárnapi időközi országgyűlési választáson. Horváth azt ígérte, ha győz, harcolni fog a korrupció, a a gyermekszegénység ellen, és tenni akar az idősek problémáinak megoldása érdekében, valamint a kerület közbiztonságának megerősítéséért. A vasárnapi választás tétje az, hogy sikerülhet-e megdönteni a kormányzó pártok parlamenti kétharmados többségét - mondta. Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ha az újpesti és a jövő év elején esedékes veszprémi időközi országgyűlési választást is elvesztik a kormányzó pártok, elvész a kétharmados többség. A politikus mindenkit arra kért a "demokratikus oldalon", hogy vasárnap voksoljon a szocialista jelöltre. Kunhalmi Ágnes, a párt budapesti elnöke megismételte: "nincs az a demonstráció, amelyik ki tudna váltani egy szavazatot".

Tállai András, aki az előző ciklusban az önkormányzatokért felelt, egyszer azt mondta Esztergom első emberének, hogy a törvényt azért nem kell olyan komolyan venni. 2012-ben nem véletlenül mondta, hogy Magyarországon vége van az alkotmányos rendnek, hiszen olyan dolgok történhetnek meg, amik nyilvánvalóan szembe mennek a jogszabályokkal és nem szól senki - fogalmazott Tétényi, aki szerint amíg nem elég tudatosak a választók, ez így fog maradni. A Duna-parti városban pedig ők sok mindent megpróbáltak a hatalommal szemben, mégsem értek célt. Népgyűlésen szólították fel a fideszeseket, hogy ne tegyenek az esztergomiak ellen. Változást követelve Budapestre gyalogoltak, árnyék-testületet hoztak létre a helyi kormánypárti többséggel szemben, de rájöttek, hogy demokráciában csak választáson lehet igazi eredmény elérni.

A kisebbségben lévő polgármesterek állandó erőszaknak vannak kitéve, mert "lekötözött lábbal" kell haladniuk a volt polgármester szerint. A független városvezetőket ennek ellenére arra biztatja, csinálják végig az előttük álló öt évet és mutassák meg, hogyan lehet szépen politizálni. A kisebbségben lévő vezetők eldönthetik, hogy kitartanak-e, vagy félreállnak. Aki marad, az állóháborúra számíthat, viszont ha 2018 tavaszán Magyarországon a szavazók leváltják a Fideszt, akkor a következő másfél évben az önkormányzatok is más irányt vehetnek. Tétényi saját bevallása szerint azért is kitartott, hogy megmutassa, hisz a személyes kiállás erejében, a demokráciában. Az viszont más kérdés, hogy az adott települések, kerületek lakói hogyan élik meg ezt.

Siófoki siker
Siófok nem lesz Esztergom - tudatta a város lakóival Lengyel Róbert. A frissen megválasztott független polgármester a Facebookon adta hírül, hogy a képviselő-testület viharos alakuló ülése után sikerült megállapodni a kormánypárti többséggel, így megválasztották a két alpolgármestert és a bizottságokat. Ráadásul a főállású alpolgármester az ő választottja lett. A fideszes többség a polgármester számos jogosítványát megpróbálta elvonni, végül ezt nem tették meg, részben azért, mert a megyei kormányhivatal nem engedte. Lengyel, aki hisz abban, hogy együtt tud majd működni a fideszes képviselőkkel, lapunknak azt mondta, egyes pontokon ugyan még súrlódások vannak, de lassan beindul a gépezet.
Az alakuló ülésen patthelyzet alakult ki, azután elkezdődött az egyeztetés és két hét múltán megteremtették a működés feltételeit. Az "Esztergom szindróma felhői vékonyodtak Siófok felett és azt hiszem most ez a legfontosabb" - írta a közösségi oldalra.A független polgármester részt akar venni a bizottsági üléseken, mert fontosnak tartja, hogy ott legyen, ahol a javaslatokat kidolgozzák. Ebben a ciklusban elsősorban munkahelyeket szeretne a városban teremteni, mert jelentős a munkanélküliség. Emellett szeretné visszaszorítani a "buliturizmust" és fizetőképes vendégeket csábítani Siófokra.