Tizenegy esztendeig ugyanis apósa Michelin csillagos vendéglőjében dolgozott Olaszországban. A felesége pedig séfhelyettes volt. Ő csinált mindenfélét, felszolgált, de előfordult, hogy főzött, ha kellett takarított, ahogy más is, hiszen igazi családi vendéglő volt. Aztán a kapcsolat megszakadt, Székesfehérvárra vetette sors, és elhatározta, hogy éttermet alapít. A névben szereplő 67-es szám saját és számára fontos barátok születési dátumát jelképezi.
A honlapon egyébként jó néhány név szerepel, hogy ki mindenki is született ’67-ben: Alföldi Róbert, Darnyi Tamás, Julia Robert, Nicole Kidman. És a barátok közül Ipacs Tamás grafikus, akivel több étterem is dolgoztat, vagy éppen Szűcs Attila festőművész, akinek képei is láthatók az étteremben. Ez a patinás házban található, szép boltíves falakkal, melyekből helyenként még a tégla is kilátszik, rendelkező vendéglő, kiállító térként is szolgál.
Herczeg Zoltán nem hisz a szakbarbár szakácsokban, mert azt gondolja, hogy ehhez a munkához is igen lényeges az érzékenység, a kíváncsiság, a kísérletező kedv, és akiben ez megvan, az feltehetően a művészetek iránt is fogékony. Ezért is tartja fontosnak, hogy a vendéglő se csak az ételekről szóljon, hanem komplex élményt nyújtson. Jönnek is ide a fővárosból művészek, politikusok, meg persze mások is szép számmal, ahogy a Székesfehérváron dolgozó külföldiek szintén.
Szakmai elismerések ide vagy oda, a városlakók közül még nem kaptak rá elegen a 67 ízére. Pedig oldott, laza hely, de mégis elegáns, a pincérek abszolút közvetlenek. Minket Gyánó Johanna szolgál ki, ínycsiklandozó módon meséli el, melyik fogás mit is tartalmaz pontosan, és hitelesen ajánlja, hogy szerinte mit érdemes a leginkább megkóstolni.
Az előételként adott, házilag marinált norvég lazachoz jó illik a narancsos zellersaláta, a sós és az édes találkozik így harmonikusan. Ahogy a kacsamájpástétom édeskéssége is harmonizál a paradicsomlekvárral. Pikáns a lengyel kovászos uborkás zöldségleves. Érdekes elegy a gesztenye krémleves szalonnákkal, ezekből tán sok is van benne, már-már hangsúlyosabbak, mint a gesztenye. A sajttal töltött óriás gnocchi paradicsommártásban, impozáns látvány egy nagy tányér közepén. Gusztusos, mutatósan komponált, de nem túlbonyolított a tálalás.
Az ír bárány keresztfartő steak, füstölt fokhagymamártással, csicseriborsó salsával, a legfinomabb marha hússal vetekszik puhaságban, ízben, zaftosságban. De persze azért az Argentin Angus bélszín sem kutya, itt különösen remekül készítik, merik a közepesnél is kevésbé, vérpiros színűre sütni, ami csak az igen jó minőségű hús esetében állja ki a próbát. A madártej zöld pisztáciával és a látványosan rezgő túrógombóc tejfölhabbal, méltó befejezése az ételsornak.
Jacek Luzsa séf életútja izgalmas, hiszen közgazdászként végzett, így is kezdett dolgozni. Írországban került a vendéglátásba, ahol beiratkozott egy hároméves séfképzőre, többfelé is megfordult mire hazakerült. A 67 az ételeiben is őrzi a hagyományokat, de közben alkalmazza a modern kor vívmányait, ugyanakkor nem akar öncélúan modernkedni. Ízletes és gusztusos fogásokkal örvendezteti meg a vendégeket.
Sorozatunkban az ország legjobb éttermeit mutatjuk be.