Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) lapunkat az államtitkári válasz kapcsán emlékeztette, az ombudsman egy panaszbeadvány kapcsán vizsgálta hazai a drogkoordináció újjáalakított rendszerét, a józsefvárosi tűcsere-szolgáltatást végző Kék Pont Alapítvány és az önkormányzat szerződésének felmondását, s annak lehetséges következményeit. Czibere megállapításai között szerepelt a tűcsereprogram visszaszorulásával fenyegető járványügyi kockázat, és a helyben élő, a drogokat elutasító polgárok egészséges életmódjának, életvitelének a követelménye is.
A közlemény kitért arra: "a józsefvárosi tűcsereprogram megszüntetésére is reagáló ombudsmani álláspont és az elmúlt hetek olykor szélsőséges véleményeket felvonultató vitája után" az Emmi illetékes államtitkára egyebek között arról tájékoztatta az alapvető jogok biztosát, hogy a kormány drogpolitikája a Nemzeti Drogellenes Stratégia az Európai Uniós törekvésekkel összhangban a felépülés-központú megközelítésre alapoz. Czibere ugyanakkor egyértelművé tette, a tárca szerint szükség van a tűcsereprogramokra is. Válaszból kiderült: a helyi szintű kábítószer-probléma megelőzése és kezelése érdekében az Emmi beavatkozásokat tervez a Nemzeti Drogellenes Stratégiához kapcsolódó, most készülő szakpolitikai programjában.
Emlékezetes: korábban Kocsis Máté, a VIII. kerület fideszes polgármestere azt állította, a droglobbi mögé állnak azok, akiket jobban érdekel néhány kábítószer-fogyasztó, mint nyolcvanezer józsefvárosi egészsége. Kocsis - a kormánypárti Magyar Nemzettel karöltve - többször is éles hangon bírálta Székely Lászlót a jelentés miatt, sőt, azt írta: az ombudsmani hivatalba befészkelte magát a droglobbi.