korrupció;adócsalás;Portugália;kormányfő;José Sócrates;Nemzetközi Valuta Alap;

2014-11-24 06:36:00

Volt kormányfő őrizetben

Súlyos korrupcióval gyanúsítják a volt portugál kormányfőt. José Sócratest, aki 2005-2011 között állt a lisszaboni kormány élén, a repülőtéren vették őrizetbe, amikor hazaérkezett Párizsból. Három másik személyt is letartóztattak.

Adócsalással, pénzmosással, okmányok hamisításával vádolják egyebek mellett a volt miniszterelnököt. José Sócratest 2005-ben választották meg, az általa vezetett szocialista kormány abszolút többséggel kormányzott.

Felemás „aranyvízum” program

A Pedro Passos Coelho vezette középjobb lisszaboni kormányra is árnyékot vet egy korrupciós ügy, a minap kirobbant vízumbotrány. Az elmúlt két évben mintegy egymilliárd eurónyi (1,25 milliárd dollár) befektetés fejében 1775 „aranyvízumot” adtak ki tehetős üzletembereknek, többségükben kínaiaknak.

Ám az eredetileg a gazdasági beruházások élénkítését célzó program Portugáliában sajátosan működött, nemcsak működőtőke-behozatallal lehetett megváltani egy-egy (öt év múlva állandó tartózkodási engedélyt érő) „aranyvízumot”, hanem síma ingatlanvásárlással is.

November 13-án a rendőrség 11 embert tartóztatott le, köztük a portugál határőrizeti ügynökség vezetőjét, gyanús vízumügyletek miatt. A portugál belügyminiszter, Miguel Macedo, noha személyesen valószínűleg nem érintett, benyújtotta lemondását. Több európai állam, így Görögország, Spanyolország, Lettország és Magyarország is nyújt hasonló kedvezményeket, írta a londoni Economist.

Portugália gazdasága felfelé ívelő szakaszban volt, de a pénzügyi válság nyomán a lisszaboni kabinet kénytelen volt mentőcsomagért folyamodni.

Sócrates állapodott meg a 78 milliárd dolláros csomag feltételeiről a trojkával, a Nemzetközi Valuta Alap (IMF), az Európai Unió, valamint az Európai Központi Bank (ECB) képviselőivel.

Szigorú megszorító intézkedéseket kellett bevezetni, a szocialisták népszerűsége mélyre zuhant, s elveszítették a következő választást. Sócrates 2011-ben távozott hivatalából.

Leköszönése óta a francia fővárosban él, sajtójelentések szerint igencsak nagy lábon. Párizsban filozófiai tanulmányokat folytatott, 2013 óta tévékommentátorként is működött.

A volt kormányfő őrizetbe vételét szombaton jelentették be, Sócrates éjfélig tartó maratoni ülésen hallgatta meg a bíróság, s vasárnap is folytatódott a kihallgatása. A lakását is átkutatták.

Azt nem tudni, hogy a vádak Sócrates hivatali idejében elkövetett tettekre

vonatkoznak-e. Az őrizetbe vételek előtt számos helyen razziát tartottak, mintegy 60 rendőr, vámtiszt, nyomozó részvételével.

Portugáliában az elmúlt hónapokban különféle korrupciós ügyekben több magas rangú kormánytisztviselőt, üzletembert letartóztattak.

A kisebbik ibériai országban ugyanakkor a demokrácia helyreállítása óta ez az első alkalom, hogy volt miniszterelnököt ültethetnek a vádlottak padjára.

Őrizetbe vették mások mellett Sócrates barátját, Carlos Santos Silva építési vállalkozót, a Lena csoport vezetőjét, Goncalo Ferreirát, egy másik építési vállalat, a Proengel ügyvédjét, illetve Joao Perna sofőrt.

Korrupciós vádakkal már korábban őrizetbe vették Ricardo Espírito Santo Salgadót, az Espírito Santo üzleti csoport vezetőjét, aki egykor Sócrates fő gazdasági tanácsadója volt.

A botrány súlyos csapás a portugál szocialistákra, véli az Expresso című hetilap elemzője, Ricardo Costa, aki a Financial Timesnak nyilatkozott.

Az ellenzéki szocialisták az élen álltak a népszerűségi listákon, s azt remélték, ismét hatalomra kerülhetnek a jövő októberben esedékes parlamenti választásokon.

Sócrates kormányfőként a Szocialista Pártot is vezette, így a tagságot megrázta a volt miniszterelnök őrizetbevétele.

Antonio Costa, a középbal tömörülés főtit a párttagoknak küldött üzenetében hangsúlyozta: mindenkit sokkolt a letartóztatás, de a személyes szolidaritás ellenére a párt tiszteletben tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét, s nem akarja befolyásolni a vizsgálatot.

Portugália ugyan időközben már lezárta az uniós mentőprogramot, s a hitelminősítők javítottak adósbesorolásán, de 2015-re is további szükségintézkedések várhatók. Lisszabonban kedden szavaznak a költségvetésről, amely valamelyest lazít a deficitcélon.